Henrik Shliman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Henrik Shliman
Lindi 6 Janar 1822(1822-01-06)
Neubukow, Mecklenburg-Schwerin, Konfederata Gjermane
Vdiq 26 Dhjetor 1890 (mosha 68)
Napoli, Itali
Kombësia Gjermane
Fusha Archaeology
I influencuar Arthur Evans
V. Gordon Childe

Henrik Shliman (Heinrich Schliemann) (Gjermanisht: [ˈʃliːman]; 6 janar 1822 – 26 dhjetor 1890) ishte biznesmen gjermanë  dhe  pionier në fushën e arkeologjisë. Ai ishte mbështetës i idesë se vendet e përmendura në veprat e Homerit kishin ekzituar me të vërtet dhe gërmues i sitit arkeologjikë të Hisarlikut, që tani njihet si Troja antike, së bashku me sitet Mikenase të Mikenës dhe Tirintit. Me punën e tij,  Shliman i kushtoji një vëmendje të madhe idesë se  Iliada e Homerit dhe Enea i Virgiilit pasqyronin në fakt  ngjarje reale historike.

Por gërmimi nga ana e tij i nëntë shtresave me mbetje arkeologjike me dinamit është  kritikuar shumë, si një proces i cili shkatërrojë objekte të rëndësishme historike, duke përfshirë këtu edhe shtresën arkeologjike ku  besohet të ketë qenë shtrirë Troja historike.[1]

Së bashku me Arthur Evans, Shliman u bë pionier i studimit të qytetrimit Egjean të periudhës së Bronzit. Të dy burrat kishin kontakte me njëri-tjetrin, ndërsa Evans, ndërkaq kishte vizituar edhe sitet e gërmuara nga Shliman. Një nga gërmimet e rëndësishme që Shliman kishte planifikuar të bënte ishte edhe siti i Knososit, por ai vdiq përpara se të përmbushte këtë dëshirë të tijën. Ishte Artur Evans, i cili më pas e bleu këtë sitë dhe vazhdoi punën për zbulimin e tij.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stefan Lovgren. "National Geographic News". National Geographic Society. Marrë më 2012-12-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Boorstin, Daniel (1983). The Discoverers. Random House.  0-394-40229-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Durant, Will (1939). The Life of Greece: Being a history of Greek civilization from the beginnings, and of civilization in the Near East from the death of Alexander, to the Roman conquest. Simon & Schuster. OCLC 355696346. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Poole, Lynn; Poole, Gray (1966). One Passion, Two Loves. Crowell. OCLC 284890. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
  • Silberman, Neil Asher (1990). Between Past and Present: Archaeology, Ideology, and Nationalism in the Modern Middle East. New York: Doubleday.  0-385-41610-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Tolstikov, Vladimir; Treister, Mikhail (1996). The Gold of Troy. Searching for Homer's Fabled City. Harry N. Abrams.  0-8109-3394-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Traill, David A. (1995). Schliemann of Troy: Treasure and Deceit. New York: St. Martin's Press.  0-312-14042-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Wood, Michael (1987). In Search of the Trojan War. New American Library.  0-452-25960-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]