Henry Fonda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Henry Fonda
Henry Fonda in Slim.JPG
Henry Fonda në filmin Slim, në vitin 1937
Emri: Lady Jayne Seymour Fonda
Ditëlindja: 16 maj 1905
Vendlindja: Grand Island, Nebraska, Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja: 12 gusht 1982
Vendvdekja: Los Angeles SHBA
Bashkëshort(ja): Margaret Sullavan
(1931-1932)
Frances Ford Seymour
(1936-1950,
Susan Blanchard
(1950-1956)
Afdera Franchetti
(1957-1961)
Shirlee Mae Adams
(1965-1982, )
Kombësia: amerikan

Henry Jaynes Fonda (Grand Island, Nebraska, 16 maj 1905Los Angeles, 12 gusht 1982), aktor amerikan i njohur për rolet e idealistëve të ndershëm.

Fonda e filloi karierën në Brodway, ndërsa në Hollywood debytoi në vitin 1935. Ngritja në karierë ishte roli në filmin Suksesi i gënjeshtrës1940, për të cilin ishte i nominuar për Oscar. Ishte një adaptim i romanit të John Steinbeck, për një familje në Oklahoma, e cila shpërngulet në perëndim për shkak të thatësisë. Në vitet e gjashtëdhjeta në Holywood, Fonda aktroi role të ndryshme në shumë filma klasik si q’janë The Ox-Bow Incident, Zotëriu Roberts dhe 12 njerëz anonim. Më vonë në filma të errët epik, si q’ë është vesterni-shpaget i Sergio Leone Na ishte njëherë në Perëndimin e Egër (në të cilin aktron rol negativ i cili masakron ndër të tjera fëmijë dhe njerëz të pafajshëm) dhe me role të lehta në komedi familjare si E jotja, e imja dhe e jona (me Lucille Ball).

Ishte prind i familjes së aktorëve të njohur, ndër ta vajza e tij Jane Fonda, i biri Peter Fonda, mbesa Bridget Fonda dhe nipi Troy Garity.

1999 Instituti amerikan i filmit e shpalli në vendin e gjashtë, si yllin më të famshëm filmik mashkull të të gjitha kohërave.

Jeta dhe kariera[redakto | redakto tekstin burimor]

Historiati i familjes dhe jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Fonda u lind në Grand Island, në Nebraska, në familjen e shtypsit të reklamave William Brace Fonda dhe Herberte Krueger Jaynes, në vitin e dytë të bashkëshortësisë së tyre. Familja Fonda emigroi në perëndim nga New Yorku në shekullin e 19-të, ndërsa rrënjët e tyre rrjedhin nga Genova e Italisë, në shekullin e 16-të, në qytetin Fonda që tani e mban emrin në New York. Fonda studijoi në Univerzitetin në Minnasota për gazetari të cilën kurrë u diplomua. Në moshën njëzetëvjeçare e filloi karierën aktoreske në teatro lokale në Omaha, kur një mikeshë e nënës së tij Dodie Brando (nëna e Marlon Brandos), e angazhon në rolin kryesor në shfaqjen Yoy and I. Paraqitet më vonë me udhtim e në lindje në kampet verore të aktrimit ku njifet me me shokun shumëvjeçar James Stewart.

Kariera e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Shërbimi në Luftën e dytë botërore[redakto | redakto tekstin burimor]

Karire e pasluftës[redakto | redakto tekstin burimor]

Kariera e mëvonshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Henry Fonda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale