Henry Fonda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henry Fonda
U lind në16 maj 1905
Vdiq12 gusht 1982
Kombësiaamerikan
TitulliHenry Fonda në filmin Slim, në vitin 1937
Fëmijë3; including Jane dhe Peter

Henry Jaynes Fonda (Grand Island, Nebraska, 16 maj 1905Los Angeles, 12 gusht 1982), aktor amerikan i njohur për rolet e idealistëve të ndershëm.

Fonda e filloi karierën në Brodway, ndërsa në Hollywood debytoi në vitin 1935. Ngritja në karierë ishte roli në filmin Suksesi i gënjeshtrës1940, për të cilin ishte i nominuar për Oscar. Ishte një adaptim i romanit të John Steinbeck, për një familje në Oklahoma, e cila shpërngulet në perëndim për shkak të thatësisë. Në vitet e gjashtëdhjeta në Holywood, Fonda aktroi role të ndryshme në shumë filma klasik si q’janë The Ox-Bow Incident, Zotëriu Roberts dhe 12 njerëz anonim. Më vonë në filma të errët epik, si q’ë është vesterni-shpaget i Sergio Leone Na ishte njëherë në Perëndimin e Egër (në të cilin aktron rol negativ i cili masakron ndër të tjera fëmijë dhe njerëz të pafajshëm) dhe me role të lehta në komedi familjare si E jotja, e imja dhe e jona (me Lucille Ball).

Ishte prind i familjes së aktorëve të njohur, ndër ta vajza e tij Jane Fonda, i biri Peter Fonda, mbesa Bridget Fonda dhe nipi Troy Garity.

1999 Instituti amerikan i filmit e shpalli në vendin e gjashtë, si yllin më të famshëm filmik mashkull të të gjitha kohërave.

Jeta dhe kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historiati i familjes dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fonda u lind në Grand Island, në Nebraska, në familjen e shtypsit të reklamave William Brace Fonda dhe Herberte Krueger Jaynes, në vitin e dytë të bashkëshortësisë së tyre. Familja Fonda emigroi në perëndim nga New Yorku në shekullin e 19-të, ndërsa rrënjët e tyre rrjedhin nga Genova e Italisë, në shekullin e 16-të, në qytetin Fonda që tani e mban emrin në New York. Fonda studijoi në Univerzitetin në Minnasota për gazetari të cilën kurrë u diplomua. Në moshën njëzetëvjeçare e filloi karierën aktoreske në teatro lokale në Omaha, kur një mikeshë e nënës së tij Dodie Brando (nëna e Marlon Brandos), e angazhon në rolin kryesor në shfaqjen Yoy and I. Paraqitet më vonë me udhtim e në lindje në kampet verore të aktrimit ku njifet me me shokun shumëvjeçar James Stewart.

Kariera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shërbimi në Luftën e dytë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karire e pasluftës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Henry Fonda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale