Henry Ford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fordi në vitin 1919

Henry Ford (30 korrik, 1863 – 7 prill, 1947) ishte një industrialist amerikan, thmelues i Ford Motor Company, një mbështetës i zhvillimit të prodhimit në seri dhe masiv.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]