Henry Giroux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Henry Armand Giroux (19 shtator 1943) është një studiues dhe kritik kulturor amerikano-kanadez. Një nga teoricienët themelues të pedagogjisë kritike në Shtetet e Bashkuara, ai është më i njohur për punën e tij pioniere në pedagogjinë publike, studimet kulturore, studimet për të rinjtë, arsimin e lartë, studimet e medias dhe teorinë kritike . Në vitin 2002 Routledge e emëroi Giroux-in si një nga pesëdhjetë mendimtarët më të mirë arsimor të periudhës moderne. [1]

Një mësues i studimeve sociale në shkollën e mesme në Barrington, Rhode Island, për gjashtë vjet, Giroux ka mbajtur pozicione në Universitetin e Bostonit, Universitetin e Miamit dhe Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë . Në vitin 2004, Giroux filloi të shërbente si Kryetar i Rrjetit Global TV në Komunikim në Universitetin McMaster në Hamilton, Ontario .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henry Giroux lindi më 18 shtator 1943, në Providence, Rhode Island, djali i Alice (Waldron) dhe Armand Giroux. [2] [3] Giroux përfundoi një diplomë Master i Arteve në histori në Universitetin Shtetëror Appalachian në 1968. Pas mësimdhënies së studimeve sociale në shkollën e mesme në Barrington, Rhode Island, për gjashtë vjet, Giroux fitoi një diplomë Doktor i Arteve në histori në Universitetin Carnegie Mellon në 1977.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni i parë i Giroux-it si profesor ishte në arsimin në Universitetin e Bostonit, të cilin ai e mbajti për gjashtë vitet e ardhshme derisa atij iu mohua në mënyrë kontroverse mandati nga John Silber, presidenti konservator i universitetit. [4] Pas kësaj, ai u bë profesor i edukimit dhe studiues në rezidencë në Universitetin e Miami në Oxford, Ohio . Ndërsa atje ai shërbeu edhe si Drejtor themelues i Qendrës për Arsim dhe Studime Kulturore. [5]

Në vitin 1992, ai filloi një pozicion 12-vjeçar në profesorin e katedrës Waterbury në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë, duke shërbyer gjithashtu si Drejtor i Forumit të Waterbury në Arsimin dhe Studimet Kulturore. [6] Në 2004 Giroux u bë Kryetar i Rrjetit Global të Televizionit në Komunikim në Universitetin McMaster në Hamilton, Ontario . [7] [8] Në korrik 2014, ai u emërua në Katedrën e Universitetit McMaster për Bursa në Interes Publik. Ai është Drejtor i Qendrës McMaster për Kërkime në Interes Publik. Ai jeton në Hamilton, Ontario, ku aktualisht është profesor i kryesuar për Bursat në Interes Publik në Universitetin McMaster. Ai është i martuar me Ourania Filippakou.

Vepra e Giroux mbetet themelore në një sërë fushash. [9] Ai është i pari që përdori frazën pedagogji kritike, sipas Curry Malott, [10] dhe ndihmoi në inaugurimin e shprehjes "kthesë kritike në arsim". [11]Leaders in Critical Pedagogy, ai identifikohet si njëri nga përfaqësuesit e "valës së parë" të pedagogëve kritikë. [12]

Siç është tipike për studiuesit themelorë, kontributi i tij është kritikuar në shumë fronte, nga feministe si Patti Lather [13] dhe Elizabeth Ellsworth [14] dhe studiues të hulumtimeve racore. [15]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1985: Education Under Siege: The Conservative, Liberal, and Radical Debate Over Schooling, Westport, CT: Bergin and Garvey Press(co-authored with Stanley Aronowitz)
 • 1988: Schooling and the Struggle for Public Life, Minneapolis, MN: University of Minnesota Press
 • 1988: Teachers as Intellectuals: Toward a Critical Pedagogy of Learning (Introduction by Paulo Freire & Foreword by Peter McLaren). Westport, CT: Bergin and Garvey Press. ISBN 9780897891561
 • 1989: Popular Culture, Schooling, & Everyday Life. Westport, CT: Bergin & Garvey (co-edited with Roger Simon).
 • 1989: Critical Pedagogy, The State, and the Struggle for Culture. Albany: State University of New York Press (co-edited with Peter McLaren).
 • 1991: Postmodern Education: Politics, Culture, and Social Criticism, Minneapolis, MN: University of Minnesota Press (co-authored with Stanley Aronowitz)
 • 1992: Border Crossings: Cultural Workers and the Politics of Education, New York: Routledge
 • 1993: Between Borders: Pedagogy and the Politics of Cultural Studies New York: Routledge (co-edited with Peter McLaren)
 • 1993: Living Dangerously: Multiculturalism and the Politics of Difference, New York: Peter Lang
 • 1994: Disturbing Pleasures: Learning Popular Culture, New York: Routledge
 • 1996: Fugitive Cultures: Race, Violence, and Youth, New York: Routledge
 • 1996: Counternarratives: Cultural Studies and Critical Pedagogies in Postmodern Spaces, New York: Routledge (co-authored with Peter McLaren, Colin Lankshear, and Mike Cole)
 • 1997: Pedagogy and the Politics of Hope: Theory, Culture, and Schooling, A Critical Reader, Boulder, CO: Westview Press
 • 1998: Channel Surfing: Racism, the Media, and the Destruction of Today's Youth, New York: St. Martin's Press
 • 2011: Zombie Politics in the Age of Casino Capitalism, New York: Peter Lang
 • 2011: Education and the Public Sphere: Ideas of Radical Pedagogy, Cracow, Poland: Impuls (co-authored with Lech Witkowski)
 • 2011: On Critical Pedagogy, New York: Bloomsbury Academic. ISBN 978-1441116222
 • 2018: "Pedagogia Critica para Tiempos Dificiles," Madrid, Spain: Mapas Colectivos
 • 2019: The Terror of the Unforeseen, Los Angeles Review of Books
 • 2019: The New Henry Giroux Reader: The Role of the Public Intellectual in a Time of Tyranny, Myers Education Press ISBN 9781975500757
 • 2020: Neoliberalism's War on Higher Education, 2nd ed., Haymarket Books ISBN 9781642590371
 • 2020: On Critical Pedagogy, 2nd ed., Bloomsbury Academic ISBN 9781350144996
 • 2021: Race, Politics, and Pandemic Pedagogy: Education in a Time of Crisis, Bloomsbury Academic ISBN 9781350184442
 • 2022: "Pedagogy of Resistance: Against Manufactured Ignorance", Bloomsbury Academic ISBN 9781350269507

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Morrison 2001.
 2. ^ "Giroux, Henry A(rmand) 1943–" 2006.
 3. ^ "Henry Giroux". Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2015. Marrë më 2015-03-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Provenzo, Eugene F., Jr. (6 tetor 1995). "A Working-Class Intellectual Writes of His Discomfort". Marrë më 23 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 5. ^ Provenzo, Eugene F., Jr. "Henry Giroux". Contemporary Educational Thought. University of Miami. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 6 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 6. ^ "Henry A. Giroux". Critical Voices. Dublin: Arts Council. Marrë më 6 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "McMaster Attracts Widely Acclaimed U.S. Scholar Henry Giroux". Hamilton, Ontario: McMaster University. 27 maj 2004. Marrë më 6 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Buac, Jenny (21 qershor 2004). "McMaster University Snags Famous Theory Professor". e.Peak. Burnaby, British Columbia. Canadian University Press. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2007. Marrë më 6 gusht 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Giroux 2019.
 10. ^ Malott 2016.
 11. ^ Gottesman 2016.
 12. ^ Porfilio & Ford 2015.
 13. ^ Lather 1988.
 14. ^ Ellsworth 1989.
 15. ^ Jennings & Lynn 2005.