Jump to content

Herat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herat
هرات
Qytet
Pamje të Heratit prej një kodre
Pamje të Heratit prej një kodre
Skeda:Afganistani
Popullsia
 • Gjithsej436.300

Herat (Pashtisht: هرات) është qyteti i tretë më i madh i Afganistanit. Ka një popullsi prej rreth 436.300, dhe shërben si kryeqyteti i provincës Herat, i vendosur në luginën pjellore të lumit Hari në pjesën perëndimore të vendit. Ajo është e lidhur me Kandahar, Kabuli dhe Mazar-i-Sharif përmes Autostradës 1 ose rrugës unazore. Ajo është e lidhur më tej me qytetin e MeshhedIranin fqinj përmes qytetit kufitar të Islam Qala, dhe me MaryTurkmenistan në veri përmes qytetit kufitar Torghundi.

Gjatë mesjetës, Herati u bë një nga qytetet e rëndësishme të Horasanit, siç njihej si Perla e Horasanit.[1] Ajo është qeverisur nga sundimtarë të ndryshëm afganë që nga fillimi i shekullit të 18-të.[2] Në vitin 1717, qyteti u pushtua nga forcat e Hotakiut derisa ata u dëbuan nga Afsharidët më 1729. Pas vdekjes së Nader Shahut dhe ngritjes në pushtet të Ahmed Shah Durranit në 1747, Herat u bë pjesë e Afganistanit.[2]

  1. ^ Ḥamd-Allāh Mustawfī of Qazwīn (1340). "The Geographical Part of the NUZHAT-AL-QULŪB". Translated by Guy Le Strange. Packard Humanities Institute. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-26. Marrë më 2011-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Singh, Ganda (1959). Ahmad Shah Durrani, father of modern Afghanistan. Asia Publishing House, Bombay. (PDF version 66 MB Arkivuar 7 shkurt 2013 tek Wayback Machine