Hierogamia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Hierogamia (në tekste edhe Hieros Gamos, hierogamie nga greqishtja martes e shenjtë) sipas besimit të lashtë grekë, martës e prendive, p.sh. mes Zeusit dhe Herës.