Higashimatsuyama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Higashimatsuyama
東松山市
Qytet
Bashkia e qytetit
Bashkia e qytetit
Popullsia
 • Gjithsej92.125
Faqja zyrtareUebfaqja Zyrtare

Higashimatsuyama është qytete në Prefekturën Saitama, në qendër të rajonit Kantō, Japoni. Sipas 1 tetorit 2017, qyteti ka pasur 92,125 banorë. Sipërfaqja totale ishte 65.35 km2.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tradicionalisht ekonomia e Higashimatsuyama ishte e dominuar nga serikultura dhe endje mëndafshi. Higashimatsuyama moderne ka disa parqe industriale me një shumëllojshmëri të gjerë të prodhimit të lehta dhe të mesme.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Higashimatsuyama ka 11 shkolla fillore, 6 shkolla të mesme dhe 3 shkolla të larta, gjithashtu edhe një shkollëm speciale të edukimit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Information of Higashimatsuyama City Arkivuar 12 shtator 2012 tek Wayback Machine Retrieved 7 November 2012.