Higashimatsuyama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Higashimatsuyama
東松山市
Qytet
noform
Bashkia e qytetit
Stema_figura
Emblema e Higashimatsuyamës
Flag of Higashimatsuyama, Saitama.svg
Flamuri i Higashimatsuyamës
Vendndodhja
Higashimatsuyama is located in Japoni
Higashimatsuyama
Higashimatsuyama

Koordinatat: 36°2′31.8″V 139°23′59.7″L / 36.042167°V 139.399917°L / 36.042167; 139.399917

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Rajoni Kantō
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 65.35 km2
Popullsia 92,125 banorë (1 tetor 2017)
Dendësia 1,410 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë (UTC+9)
Koordinatat 36° 2′ 31.8″ Veri

139° 23′ 59.7″ Lindje

Faqja Zyrtare Uebfaqja Zyrtare

Higashimatsuyama është qytete në Prefekturën Saitama, në qendër të rajonit Kantō, Japoni. Sipas 1 tetorit 2017, qyteti ka pasur 92,125 banorë. Sipërfaqja totale ishte 65.35 km2.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tradicionalisht ekonomia e Higashimatsuyama ishte e dominuar nga serikultura dhe endje mëndafshi. Higashimatsuyama moderne ka disa parqe industriale me një shumëllojshmëri të gjerë të prodhimit të lehta dhe të mesme.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Higashimatsuyama ka 11 shkolla fillore, 6 shkolla të mesme dhe 3 shkolla të larta, gjithashtu edhe një shkollëm speciale të edukimit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Information of Higashimatsuyama City Arkivuar 12 shtator 2012 tek Wayback Machine Retrieved 7 November 2012.