Hildegard Björck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hildegard Björck në një foto të realizuar gjatë kohës së saj si studente

Thora Maria Fredrika Hildegard Björck (1 maj 1847 - 7 prill 1920) ishte gruaja e parë suedeze e cila përfundoi një gradë akademike . Ajo sot konsiderohet si një femër pioniere akademike në Suedi. [1] Björck mori mundësinë për t'u regjistruar dhe diplomuar me diploma nga Lund dhe Uppsala . Ajo gjithashtu kishte një interes për letërsinë dhe punonte kundër prostitucionit. [2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hildegard Björck u lind më 1 maj 1847 në Bro, Värmland . Ajo ishte vajza e topografit Carl Emanuel Björck dhe gruas së tij Anna Charlotte Roman. Anna vdiq kur Hildegard ishte vetëm katër vjeç, dhe babai i saj vdiq në 1869 kur ajo ishte 22 vjeç. Një vit pas vdekjes së babait të saj, u shfaq një mundësi për gratë suedeze për të marrë një provim studentor, dhe Hildegard Björck ishte një nga të parat që e shfrytëzoi këtë mundësi. [2] [3] Ajo diplomoi në shkollën fillore Nya në Stokholm në qershor 1872 dhe vitin e ardhshëm hyri në Universitetin Uppsala [2] [3] duke u diplomuar për filozofi mjekësore në 1873 dhe një diplomë në mjekësi në 1879. [2] Në pranverën e vitit 1880, Björck u pranua në Universitetin e Lundit . [2] [4] Por pasi vuante nga fruthi dhe kishte probleme shtesë me dëgjimin, ajo ndërpreu studimet dhe nuk u bë kurrë mjeke e licencuar. [2] [4]


Björck u bë një asistente mjekësore joformale e profesorit të anatomisë Carl Fredrik Naumann, dhe e xhaxhait të saj i cili ishte një mjek që jetonte në Stokholm. [3] Pasi të dy burrat vdiqën nga pleqëria, Björck punoi si kujdestare private për një numër individësh në Francë dhe Angli. [2] Njëra prej tyre, Julia Ewelöf, u bë shoqe e ngushtë dhe ato jetuan së bashku në Lozanë në të njëjtën banesë deri në vdekjen e Björck më 7 prill 1920. [2] [3]

Hiri i Björck iu dha të afërmve të saj në Suedi në vitin 1928 dhe ajo u varros në varrin e familjes Björck në varrezat Skogskyrkogården në Stokholm pranë vëllait të saj Rudolf.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura autogeneratedliv
  2. ^ a b c d e f g h Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura ronne1
  3. ^ a b c d Nilsson, Ulrika. (5 December 2003) Kampen om Kvinnan: Professionaliseringsprocesser och konstruktioner av kön i svensk gynekologi 1860-1925 (The Politics of Woman: Professionalisation Processes and Constructions of Gender in Swedish Gynaecology, 1860-1925). Academia.edu.
  4. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura autogenerated1