Hilversum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hilversum (kthjellim).


Hilversum
—  komuna  —
stema_figuraHilversum vlag.svg
Pamje nga Hilversum

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Holanda e Veriut – stema Holanda e Veriut
Kryeqëndra Hilversum
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°13′25″V 5°10′41″L / 52.223611°V 5.178055°L / 52.223611; 5.178055 (Hilversum)Koordinatat: 52°13′25″V 5°10′41″L / 52.223611°V 5.178055°L / 52.223611; 5.178055 (Hilversum)
Sipërfaqja 46,24 km2
Popullsia 84.573 banorë 2010
Dendësia 1.829 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 035
Kodi Postar 1200-1223
Kodi statistikor 0402
Vendndodhja
Hilversum is located in Hollandë
Hilversum
Hilversum
Hilversum – harta_foto
www.hilversum.nl

Hilversum është një komunë në provincën Holanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 46.24 km² dhe popullsi 84573 banorë[1]. Hilversum është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]