Jump to content

Hipoqendra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një hipoqendër (nga Greqishtja e lashtë ὑπόκεντρον), i quajtur gjithashtu terren zero ose sipërfaqja zero, është pika në sipërfaqen e Tokës direkt nën një shpërthim bërthamor, shpërthim ajri meteor ose shpërthim tjetër në mes të ajrit. Në sizmologji, një hipoqendër e një tërmeti është pika e origjinës së tij nën tokë; një sinonim është fokusi i një tërmeti. [1]

Në përgjithësi, termat terren zero dhe sipërfaqe zero përdoren gjithashtu në lidhje me epidemitë dhe fatkeqësitë e tjera për të shënuar pikën e dëmtimit ose shkatërrimit më të rëndë. Termi dallohet nga termi pikë zero në atë që kjo e fundit mund të gjendet edhe në ajër, nëntokë ose nën ujë. [2]

Triniti, Hiroshima dhe Nagasaki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në hartimin e efekteve të një bombe atomike, si për shembull në qytetin e Hiroshimës këtu, vizatohen rrathë koncentrikë të përqendruar në pikën poshtë shpërthimit dhe numërohen në distanca radiale prej 305 metrash. Kjo pikë poshtë shpërthimit quhet "Toka/Terreni Zero".
Monument që shënon hipoqendrën, ose terrenin zero, të shpërthimit të bombës atomike mbi Hiroshima.

Termi "tokë zero" fillimisht i referohej hipoqendrës së provës Trinitishkretëtirën Jornada del Muerto pranë Socorro, Nju Meksiko, dhe bombardimeve atomike të Hiroshima dhe NagasakiJaponi. Anketa Strategjike e Bombardimeve të Shteteve të Bashkuara për sulmet atomike, e publikuar në qershor 1946, e përdori termin në mënyrë liberale, duke e përcaktuar atë si:

Për lehtësi, termi 'tokë zero' do të përdoret për të përcaktuar pikën në tokë drejtpërdrejt nën pikën e shpërthimit, ose 'ajri zero'.[3]

William Laurence, një reporter i integruar me Projektin Manhattan, raportoi se "Zero" ishte "emri i koduar i dhënë vendit të zgjedhur për testin [Triniti]" në 1945. [4]

Fjalori Anglez i Oksfordit, duke cituar përdorimin e termit në një raport të New York Times të vitit 1946 mbi qytetin e shkatërruar të Hiroshimës, e përkufizon terrenin zero si "ajo pjesë e tokës që ndodhet menjëherë nën një bombë shpërthyese, veçanërisht një atomike". Termi ishte zhargon ushtarak, i përdorur në vendin e Triniti ku kulla e armëve për armën e parë bërthamore ishte në "pikën zero" dhe u zhvendos në përdorim të përgjithshëm shumë shpejt pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Në Hiroshima, hipoqendra e sulmit ishte Spitali Shima, afërsisht 240 m larg nga pika e synuar e synuar në Urën Aioi.

Pentagoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ish-stenda e hot-dogut me nofkën Cafe Ground Zero [5] në oborrin qendror të Pentagonit.

Gjatë Luftës së Ftohtë, Pentagoni, selia e Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të BashkuaraArlington County, Virxhinia, ishte një objektiv i sigurt në rast lufte bërthamore . Hapësira e hapur në qendër të Pentagonit u bë e njohur joformalisht si terren zero. Një snack bar që dikur ndodhej në qendër të kësaj hapësire të hapur quhej "Cafe Ground Zero". [5]

Qendra Botërore e Tregtisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje ajrore e vendit të Qendrës Botërore të Tregtisë në shtator 2001.

Gjatë sulmeve të 11 shtatorit në vitin 2001, dy avionë u rrëmbyen nga 10 terroristë të al-Kaedës dhe u hodhën në Kullat Binjake të Qendrës Botërore të TregtisëNju Jork, duke shkaktuar dëme masive dhe duke shkaktuar zjarre që shkaktuan rrokaqiejt e dobësuar 110-katëshe në kolaps. Vendi i shkatërruar i Qendrës Botërore të Tregtisë shpejt u bë i njohur si "tokë zero". Punonjësit e shpëtimit përdorën gjithashtu termin "Mama e madhe!", duke iu referuar grumbullit të rrënojave që mbetën pas shembjes së ndërtesave. [6]

Edhe pasi vendi u pastrua dhe ndërtimi i Qendrës së re të Tregtisë One Botërore dhe Memorialit & Muzeut Kombëtar të 11 Shtatorit ishin në rrugë të mbarë, termi ende përdorej shpesh për t'iu referuar sitit, si kur kundërshtarët e projektit Park51 që ishte të vendosur dy blloqe larg vendit të etiketuar si "Xhamia Ground Zero".

Përpara 10-vjetorit të sulmeve, kryebashkiaku i qytetit të Nju Jorkut, Michael Bloomberg, kërkoi që emërtimi "tokë zero" të hiqet, duke thënë, "...ka ardhur koha t'i quajmë ato 16 acres (6.5 ha) si janë: Bota. Qendra Tregtare dhe Memoriali dhe Muzeu Kombëtar i 11 Shtatorit." [7]

Shpërthen ajri meteor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hipoqendra e një shpërthimi ajri meteor, një asteroid ose kometë që shpërthen në atmosferë në vend që të godasë sipërfaqen, është pika më e afërt në sipërfaqe me shpërthimin. Ngjarja Tunguska ndodhi në Siberi në vitin 1908 dhe rrafshoi rreth 80 milionë pemë në një sipërfaqe prej 2,150 km2 (830 sq mi) të pyllit. Megjithatë, pemët në hipoqendrën e shpërthimit mbetën në këmbë, të gjitha gjymtyrët e tyre u hoqën nga vala e goditjes. Hipoqendra e meteorit Chelyabinsk të vitit 2013 në Rusi ishte më e populluar se ajo e Tunguska, duke rezultuar në dëmtime civile dhe lëndime, kryesisht nga fluturimi i copave të xhamit nga dritaret e thyera. [8]

Tërmetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Hipoqendra (Fokus) dhe epiqendra e një tërmeti

Hipoqendra e një tërmeti është pozicioni ku energjia e sforcimit të ruajtur në shkëmb lëshohet fillimisht, duke shënuar pikën ku prishja fillon të këputet. [1] Kjo ndodh direkt nën epiqendër, në një distancë të njohur si thellësia hipocentrale ose thellësia fokale. [1]

Thellësia fokale mund të llogaritet nga matjet e bazuara në fenomenet e valëve sizmike. Ashtu si me të gjitha fenomenet valorefizikë, ka pasiguri në matje të tilla që rritet me gjatësinë e valës, kështu që thellësia fokale e burimit të këtyre valëve me gjatësi vale të gjatë (frekuencë të ulët) është e vështirë të përcaktohet saktësisht. Tërmetet shumë të fortë rrezatojnë një pjesë të madhe të energjisë së tyre të çliruar në valë sizmike me gjatësi vale shumë të gjata dhe për këtë arsye një tërmet më i fortë përfshin çlirimin e energjisë nga një masë më e madhe shkëmbi.

Llogaritja e hipoqendrave të paragoditjeve, goditjeve kryesore dhe pasgoditjeve të tërmeteve lejon vizatimin tredimensional të thyerjes përgjatë së cilës po ndodh lëvizja. [9] Balli valor në zgjerim nga këputja e tërmetit përhapet me një shpejtësi prej disa kilometrash në sekondë; kjo valë sizmike është ajo që matet në pika të ndryshme sipërfaqësore për të përcaktuar gjeometrikisht një supozim fillestar për hipoqendrën. Vala arrin çdo stacion bazuar në sa larg ishte nga hipoqendra. Duhet të merren parasysh një sërë gjërash, më e rëndësishmja ndryshimet në shpejtësinë e valëve bazuar në materialet nëpër të cilat ajo kalon. [10] Me rregullimet për ndryshimet e shpejtësisë, bëhet vlerësimi fillestar i hipoqendrës, më pas vendoset një seri ekuacionesh lineare, një për çdo stacion. Ekuacionet shprehin diferencën midis kohës së mbërritjes së vëzhguar dhe atyre të llogaritura nga hipoqendra e vlerësuar fillestare. Këto ekuacione zgjidhen me metodën e katrorëve më të vegjël e cila minimizon shumën e katrorëve të diferencave midis kohës së mbërritjes së vëzhguar dhe të llogaritur, dhe llogaritet një hipoqendër e re e vlerësuar. Sistemi përsëritet derisa vendndodhja të përcaktohet brenda kufirit të gabimit për llogaritjet e shpejtësisë. [10]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c The hypocenter is the point within the earth where an earthquake rupture starts. The epicenter is the point directly above it at the surface of the Earth. Also commonly termed the focus. "Earthquake Glossary - hypocenter". United States Geological Survey. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "U.S. DoD Terminology: zero point". Marrë më 28 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ U.S. Strategic Bombing Survey: The Effects of the Atomic Bombings of Hiroshima and Nagasaki Arkivuar 2011-06-07 tek Wayback Machine. June 19, 1946. President's Secretary's File, Truman Papers. Page 5.
  4. ^ William L. Laurence, Dawn over Zero (London: Museum Press, 1947), 4.
  5. ^ a b "Pentagon Hot Dog Stand, Cold War Legend, to be Torn Down". United States Department of Defense. 20 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 2015-09-24. Marrë më 2010-05-06. 'It's rumored that a portion of their (Soviet) nuclear arsenal was directed at that building, the Pentagon hot dog stand,' tour guides tell visitors as they pass the stand. 'This is where the building earned the nickname Cafe Ground Zero, the deadliest hot dog stand in the world.' {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Hamill, Denis (16 shtator 2001). "Rescue Workers Keep Up Quest for Signs of Life Ruin All Over, But Not One Unkind Word". Daily News (New York). {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Geoghegan, Tom (2011-09-07). "Is it time to retire 'Ground zero'?". BBC. Marrë më 2011-09-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Пострадавшую при падении метеорита перевезут из Челябинска в Москву". RIA (në rusisht). 16 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2023. Marrë më 15 shkurt 2023.
  9. ^ Kennelly, Patrick J.; Stickney, Michael C. (2000). "Using GIS for Visualizing Earthquake Epicenters, Hypocenters, Faults and Lineaments in Montana". Digital Mapping Techniques '00 -- Workshop Proceedings. United States Geological Survey. USGS Open-File Report 00-325. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2004. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ a b "FAQs - Measuring Earthquakes: Q: How do seismologists locate an earthquake?". USGS Earthquake Hazrads Program. United States Geological Survey. Arkivuar nga origjinali më 2012-03-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)