Historia e Laosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
1893

Historia e Laosit

Mëmëdheu i popullit të Laosit që kanë emigruar në Indokinë është Kina. Nuk ka të dhëna konkrete për historinë e Laos'it para shekullit XIV. Mbretëria e parë e Laosit është formuar në mes të shekullit XIV. Në vitin 1453 Fraya Fa Ngum, formoi mbretërinë e Lanxang që nënkupton (Me Miliona Elefant). Në fund të shekullit XVI kjo mbretëri u bë pjesë e Komonveltit.

Me shfaqjen e Luftës Civile kjo mbretëri u nda në shtet mbretërie dhe Principatën e Sampasak'ut.Në vitin 1893 u nënshkrua marrëveshja ku Laosi hyri nën koloninë Franceze.

Në vitin 1942 Japonezët pushtuan rrethin e lumit Mekong. Me humbjen e JaponisëLuftën e Dytë Botërore, në maj 1946 Laos'i shpalli pavarësinë. Franca insistoi të ndalonte këtë por nuk pati sukses. Në vitin 1953 Franca dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës njohën pavarësinë e Laosit. Ndërsa në muajin korrik të vitit 1962 në Konferencën Ndërkombëtare të Gjenevës pavarësinë e Laosit njohën të gjitha shtetet e botës. Në vitin 1963 filluan probleme në shtet. Kjo vazdhoi deri në krijimin e Republikës Popullore Demokratike e Laosit nga Potent-Lao në vitin 1975. Laosi ende qeveriset me Komunizëm, dhe pas kalimit në këtë lloj të qeverisjes, zgjedjket e para janë bërë në Mars 1989.

Vientiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vientiane është kryeqyteti i Laosit. Vientiane u bë kryeqytet në vitin 1563.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Stuart-Fox, Martin. "The French in Laos, 1887–1945." Modern Asian Studies (1995) 29#1 pp: 111-139.
  • Stuart-Fox, Martin. A history of Laos (Cambridge University Press, 1997)
  • Digital Library of Lao Manuscripts - an online library of historical Lao manuscripts and related background information
  • Laos Travel Guide History of Laos
  • Andrea Matles Savada, red. (1994). "Laos: A Country Study". Library of Congress Country Studies. GPO for the Library of Congress. Marrë më 8 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Christopher Buyers (gusht 2001 – tetor 2009). "Laos". The Khun Lo Dynasty Genealogy &c. The Royal Ark. Marrë më 3 mars 2012. All materials contained in this site are the subject of copyright. Many items are in use under licence. Therefore, on no account may copies be made of text, photographs, graphics or any other materials, without the express written consent of the site owner. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)