Historia e Skënderbeut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
411x411px[lidhje e vdekur]

Historia e Skënderbeut është vepra kryesore e historianit shkodran Marin Barleti, shkruar në gjuhën latine, botuar në Venedik përafërsisht në vitet 1508-1510.

Rëndësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga Jireçek është cilësuar si burimi kryesor i historisë së Skënderbeut[1] "gjer pothua në fundin e shekullit të nëntëmbëdhjetë" e komenton Fan Noli "Me latinishten[2] elegante fitoi këndonjës anembanë botës dhe e bëri të pavdekshëm kujtimin e Skënderbeut në Evropë".[3]

Përkthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E përkthyer pothuaj në të gjitha gjuhët europiane, pas gati 5 shekujve u shqipërua nga Stefan Prifti më 1964[4].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thalloczy, Lajos (2004) [1916]. Vëzhgime iliro-shqiptare. Përkthyer nga Kruja, Mustafa. Shkodër: Camaj-Pipa. fq. 22. ISBN 99927-56-34-9.
  2. ^ ""Historia e Skënderbeut" Shkarkoni origjinalin në latinisht - Shqipopedia".{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ Noli, Fan (1968). Historia e Skënderbeut. Tiranë: Naim Frashëri. fq. 170.
  4. ^ Tomor Osmani, Humanisti Marin Barleti, Standard, 28 dhjetor 2007.