Hiyori Kozuki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hiyori Kozuki (光月日和 Kōzuki Hiyori) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece. Ajo është vajza e Oden Kozuki dhe Toki Kozuki. Ajo është motra e Momonosuke Kozuki, por me frutin e nënës së saj të udhëtoj në të ardhmen, ajo udhëtoi 20 vite përpara në kohë dhe disi ajo u bë më e moshuar se Momonosuke.

Hiyori në Vendin Wano u bë e njohur nën emrin Komurasaki,[1] duke punuar si oiran e dayu.[2] Megjithatë, ajo e humbi këtë status pasi e zemëroi shogunin Kurozumi Orochi dhe supozohej se ishte vrarë nga Kyoshiro.[3]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hiyori është një grua shumë krenare, që nuk dëshiron të tërhiqet ose të tregojë prekshmëri para të tjerëve. Ajo pretendon se kjo është për shkak të të qenit bijë e një samurai. Kjo është e vërtetë edhe përballë autoritetit, duke mos qenë të frikësuar të qëndroj dhe madje të sulmoj shogun Kurozumi Orochi pavarësisht se çka do të ndodhte pastaj. Ajo nuk sheh asgjë tërheqëse për t'u bërë gruaja e tij, dhe më mirë do të vritet sesa të jetojë një jetë të nënshtruar. Për shkak të krenarisë së saj, ajo nuk pranon të qajë në mendimin e ribashkimit me vëllain e saj, duke deklaruar se si vajza e një samurai, ajo nuk duhet të qajë. Pavarësisht kësaj, ajo bërtiti në mënyrë të pakontrollueshme kur Yasuie u vra, dhe gjithashtu kur u ribashkua me kujdestarin e saj Kawamatsu.

Sidoqoftë, Hiyori ishte famëkeqe për veprimet që ajo siç duket ka kryer në privat si Komurasaki. Ajo u duk se ishte një grua lakmitare dhe materialiste, si dhe një manipuluese e mirë. Pasi i mashtroi me sukses viktimat e saj, ajo i trajtoi ata shumë ftohtë pa ndonjë dhembshuri apo pendim, duke thënë se i përçmon të varfërit. Sidoqoftë, u zbulua më vonë se burrat që ajo mashtroi ishin fajtorë për veprime tejet imorale, duke treguar se ajo është më fisnike sesa duket.

Në realitet, Hiyori është një femër jashtëzakonisht e sjellshme dhe e dhembshur. Ajo është mirëdashëse me ata me të cilët janë afër, siç është kamuro i saj Toko, dhe u mërzit kur Orochi u përpoq ta sulmonte atë, duke pasur parasysh që është një fëmijë. Ajo është thellësisht simpatike ndaj shumë qytetarëve të Wano të cilët ishin shtypur mizorisht nga Orochi dhe Kaido. Ajo u prish duke qarë në mënyrë të pakontrollueshme pasi Yasuie u ekzekutua. Pavarësisht nga mirësia e saj, Hiyori ka dëshirën për të vrarë Orocin pasi nuk ka frikë t’i marrë duart e ndyra.

Ndërsa u ndoq nga Kamazo, Hiyori lëshoi qëndrimin e saj krenar, duke u lutur që Zoro ta ndihmonte atë dhe Toko. Ajo është shumë e hirshme, pasi ajo ishte jashtëzakonisht mirënjohëse ndaj Zoro për shpëtimin e saj dhe i bëri mirë ofertës së saj për ta ushqyer si shpërblim. Ajo mund të jetë mjaft e pakujdesshme dhe e ndrojtur.

Ajo mund të jetë një ngacmuese, duke e pyetur Zoro nëse ai ishte i lumtur të flinte me të.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hiyori duket se ka ekuilibër të madh dhe forcë këmbësh për të ecur me sandale geta jashtëzakonisht të larta, pa asnjë tendosje. Ajo gjithashtu zotëronte një sasi të drejtë të forcës së krahut, pasi ajo goditi Orochin jashtëzakonisht të madh me forcë të mjaftueshme për të lënë një shenjë.

Hiyori ka treguar se është një manipuluese jashtëzakonisht dinake, duke përdorur bukurinë e saj në lidhje me aftësitë e larta të aktrimit për të mashtruar disa burra të korruptuar për t’i dhënë asaj tërë pasurinë e tyre.

Si një geisha, Hiyori është jashtëzakonisht e talentuar në muzikë siç shihet se ajo i bie shamisen, pasi ajo mund të luante një këngë të këndshme që mahniste thellësisht Orochin, të ftuarit e tij dhe kortezanët e saj.

Ajo posedon aftësi mjekësore, pasi ajo ishte në gjendje të trajtonte plagën e madhe të shpatullave të Zoros.

Armë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hiyori trashëgoi një nga shpatat e babait të saj, Enma, por është ende e panjohur se sa e aftë është ajo.[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

20 vjet para ditës së sotme, babai i Hiyorit, Oden, u soll në Flower Capital dhe u ekzekutua nga shogun Kurozumi Orochi pasi u largua në mënyrë të paligjshme nga Vendi Wano. Hiyori ishte në Kalanë e Odenit me nënën e saj Toki dhe vëllanë e tij Momonosuke kur Kaido, i cili ishte duke punuar me Orochin, e vuri në flakë. Toki përdori fuqitë e saj të frutit të detit për të dërguar Momonosuke dhe katër mbajtësit të tyre 20 vjet përpara në kohë, duke e lënë Hiyori të mbetej me të. Kawamatsu më pas e ndihmoi Hiyori të ikte nga Kalaja Oden dhe u kujdes për të derisa ata u ndanë kur Hiyori ishte 13 vjet. Hiyori deklaroi që ajo iku nga Kawamatsu sepse ai ishte i uritur vetë dhe duke shpresuar se ai do të mund të mbijetonte më vete.

Në një moment, Hiyori kishte trashëguar njërën nga dy shpatat e të atit, Enma.

Hiyori u rrit atëherë nga Kyoshiro për t'u bërë një oiran, dhe ajo adoptoi emrin Komurasaki. Gjatë karrierës së saj, Hiyori provokonte Bingo, Bongo dhe Bungo, duke pretenduar se dëshironte lirinë e saj të blerë përpara se shogun Orochi ta merrte atë dhe duke rënë dakord të shkonte me secilin njeri nëse ata arrinin ta bënin këtë. Burrat hoqën dorë nga gjithçka që u duhej për të mbledhur paratë, të cilat i futën në zotërimin e saj. Sidoqoftë, ajo i kishte mashtruar ata dhe nuk i kishte lënë asgjë, duke i dhënë fund aktiviteteve të tyre kriminale në proces.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri Hiyori do të thotë “mot” në japonisht.
  • Emri i saj Komurasaki mund të rrjedh nga Miura-ya Komurasaki, një oiran e vërtetë nga periudha Edo me një histori dashurie tragjike që është e pavdekshme në pikturën e Kitagawa Utamaro The Lovers Miura-ya Komurasaki dhe Shirai Gonpachi. Në atë histori, Shirai Gonpachi gjithashtu kreu krime për të blerë lirinë e saj. Por Komurasaki i tregimit me të vërtetë e donte shumë dhe bëri vetëvrasje kur veprimet e tij rezultuan në vdekjen e tij.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 938
  2. ^ One Piece Kapitulli 927
  3. ^ One Piece Kapitulli 933, Hiyori goditet nga Kyoshiro
  4. ^ One Piece Kapitulli 954