Jump to content

Hjalmar Hammarskjöld

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hjalmar Hammarskjöld
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
17 shkurt 1914 – 30 mars 1917
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaKarl Staaff
Pasuar ngaCarl Swartz
Të dhëna vetjake
U lind më
Knut Hjalmar Leonard Hammarskjöld

4 shkurt 1862
Tuna, Qarku Kalmar, Mbretëritë e Bashkuar të Suedisë dhe Norvegjisë
Vdiq më12 tetor 1953 (91 vjet)
Stokholm, Suedi
Bashkëshortja/etAgnes Almquist
Fëmijët4

Knut Hjalmar Leonard Hammarskjöld (4 shkurt 1862 - 12 tetor 1953) ishte një zyrtar, politikan dhe profesor i historisë dhe drejtësisë. Ai ishte anëtar i Riksdag (1923–1938) në Dhomën e Parë dhe kryeministër i Suedisë (1914–1917). Ai u zgjodh në Akademinë Suedeze më 23 maj 1918 në karrigen numër 17 dhe ishte kryenegociatori për Suedinë gjatë krizës së unionit të vitit 1905.

Hjalmar Hammarskjöld lindi në Tuna, Qarku Kalmar si djali më i madh i Knut Vilhelm Hammarskjöld, toger dhe pronar i tokës dhe Maria Lovisa Cecilia Vilhelmina Cöster. Ai ishte një ekspert juridik i gjithanshëm dhe i shquar si studiues dhe ligjvënës. Në vitin 1891 ai u bë profesor në Universitetin e Uppsalës dhe pati një ndikim të madh në ligjin civil suedez dhe nordik. Ai hodhi bazat për reputacionin e tij si një ekspert i madh në të drejtën ndërkombëtare në të njëjtën kohë përmes punës së zellshme në takimet ndërkombëtare dhe u bë anëtar i Gjykatës së Përhershme të Arbitrazhit në vitin 1904 në Hagë.

Ai ishte Ministër i Drejtësisë në qeverinë e Fredrik von Otter ai bëri një përpjekje ambicioze, por të pasuksesshme për të zgjidhur problemet në lidhje me të drejtën e votës dhe, me dorëheqjen e tij, u emërua president i Gjykatës së Apelit të Göta. Në lidhje me shpërbërjen e bashkimit midis Suedisë dhe Norvegjisë, ai ishte ministër i çështjeve kishtare në qeverinë e koalicionit të Christian Lundeberg dhe negociator në Karlstad. Në vitin 1905 ai u emërua ambasador suedez në Kopenhagë. Ai u kthye në vitin 1907 në Uppsala si guvernator i qarkut të Uppsala, por shpesh merrte pushim për detyra të ndryshme.

Pas marshit të mbështetjes së armatimit fshatar (suedisht: bondetåget) dhe dorëheqjes së qeverisë liberale, ai u bë kreu i një qeverie jo parlamentare në vitin 1914, i ngarkuar me zgjidhjen e çështjeve të mbrojtjes. "Qeveria e oborrit" të tij (suedisht: borggårdsregering) ishte politikisht e pavarur, por besnike ndaj mbretit dhe më tepër konservatore. Ajo u krijua me një iniciativë nga Arvid Lindman, udhëheqësi i partisë së djathtë në dhomën e dytë, i cili nuk donte që mbreti të caktojë një kabinet nën udhëheqësin e partisë së krahut të djathtë në dhomën e parë, Ernst Trygger.

Pas shpërthimit të Luftës së Parë Botërore po atë vit, u vendos një armëpushim midis palëve dhe problemi i mbrojtjes u zgjidh për të kënaqur ushtrinë. Hammarskjöld ishte parimor dhe jofleksibil në interpretimet e tij të së drejtës civile gjatë periudhës së luftës. Ishte gjatë kësaj kohe që termi "Mburoja e urisë" (suedisht: Hungerskjöld) u krijua, sepse ngurtësia e tij pengonte përpjekjet për të marrë eksportet e nevojshme të ushqimit në Suedi. Ai u pa si shumë miqësor ndaj Gjermanisë kur hodhi poshtë propozimin për një marrëveshje të përbashkët tregtare me Britaninë e MadheMarcus Wallenberg, vëllai i ministrit të jashtëm Knut Wallenberg, kishte sjellë në shtëpi nga Londra në vitin 1917. Ndarja midis kryeministrit dhe ministrit të jashtëm u bënë të dukshme dhe udhëheqësit e krahut të djathtë në parlament anuluan mbështetjen e tyre për kryeministrin, i cili u detyrua të paraqiste dorëheqjen e tij.

Kryeministri Hammarskjöld gjatë rrugës nga ndërtesa e qeverisë për në parlament në Stokholm në vitin 1917.

Hammarskjöld kishte një natyrë dominuese dhe perceptohej nga kundërshtarët e tij si autoritar dhe me vullnet të fortë, por pretendimet se ai favorizonte Gjermaninë i mungonte mbështetja e dokumentuar. Ai kishte shumë detyra prestigjioze, për shembull kryetari i Fondacionit Nobel (1929–1947) dhe anëtar i parlamentit (konservator i pavarur). Ai u votua në Akademinë Suedeze në vitin 1918 në të njëjtën karrige si kryeministri Louis De Geer kishte zënë, numri 17. Djali i Hammarskjöld, Dag, trashëgoi karrigen, si dhe pozicionin, pas vdekjes së tij. Hetimet e Hammarskjöld ishin një faktor kryesor kontribues në vendimin për krijimin e Gjykatës së Lartë Administrative të Suedisë.

Hjalmar Hammarskjöld vdiq në 12 Tetor 1953 në Stokholm, pak më shumë se 6 muaj pasi djali i tij i vogël u bë Sekretari i 2-të i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson