Jump to content

Hobbs & Shaw

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
Regjia ngaDavid Leitch
Skenari nga
Historia ngaChris Morgan
Bazuar nëPersonazhet
nga Gary Scott Thompson
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaJonathan Sela
Montazhi
MuzikaTyler Bates

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
13 korrik 2019 (Dolby Theatre)
2 gusht 2019 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
137 minuta[2]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$200 milion[2]
Fitimi$760 milion[2][3]

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw është një film aksion amerikan i vitit 2019 me regji nga David Leitch dhe shkruar nga Chris Morgan dhe Drew Pearce, nga një histori e Morgan. Është kësti i nëntë i ekskluzivitetit Fast & Furious dhe një set spin-off pas ngjarjeve të The Fate of the Furious (2017) dhe para ngjarjeve të F9 (2021). Filmi sheh Dwayne Johnson dhe Jason Statham të ripërsërisin rolet e tyre nga seria kryesore si Luke Hobbs dhe Deckard Shaw, respektivisht, dhe gjithashtu luajnë Idris Elba, Vanessa Kirby, Eiza González, Cliff Curtis, dhe Helen Mirren. Komploti ndjek çiftimin e pamundur të personazheve titullarë teksa ata bashkohen me motrën e Shaw (Kirby) për të luftuar një terrorist të përmirësuar kibernetikisht (Elba) që kërcënon botën me një virus vdekjeprurës.

Ylli dhe producenti i serialit Vin Diesel tha për herë të parë në vitin 2015 se spin-off të mundshme ishin në zhvillim të hershëm dhe Hobbs & Shaw u njoftua zyrtarisht në tetor 2017. Leitch nënshkroi për të drejtuar në prill 2018 dhe Kirby dhe Elba të dy iu bashkuan kastit në korrik. Xhirimet filluan në shtator dhe zgjatën deri në janar 2019, kryesisht në Londër dhe Glasgow. Hobbs & Shaw u shfaq premierë në Dolby TheatreHollywood më 13 korrik 2019, u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 2 gusht 2019, nga Universal Pictures. Filmi fitoi mbi 760 milionë dollarë në mbarë botën. Konsensusi i Rotten Tomatoes thotë se "merr përfitimin e duhur nga yjet e tij të përputhur mirë dhe sekuencat e veprimit të lartë".[4] Një vazhdim është në zhvillim e sipër.

Londër, agjentja e MI6 Hattie Shaw dhe ekipi i saj përpiqen të marrin një supervirus të programueshëm të quajtur "Flokë dëbore" nga organizata tekno-terroriste Eteon. Brixton Lore, një ish-agjent i MI6, i kthyer në operativë të Eteon-it me implante kibernetike që e lejojnë atë të kryejë bëma mbinjerëzore, mbërrin dhe vret të gjithë agjentët përveç Hattie, e cila injekton dozën e vetme të Flokë dëbore në vetvete përpara se të arratiset. Brixton inkuadron Hattie për vrasjen e ekipit të saj dhe vjedhjen e Flokë dëbore, duke e detyruar atë të arratiset. Ish-agjenti i DSS, Luke Hobbs dhe ish-agjenti i MI6, Deckard Shaw janë informuar për virusin e zhdukur dhe pa dëshirë punojnë së bashku për ta gjetur atë.

Pas një takimi të shkurtër në një black siteCIA-s në Leadenhall Building, Deckard shkon në apartamentin e Hattie për informacion, vetëm për t'u sulmuar nga operativët e Eteon, ndërsa Hobbs arrin të gjejë Hattie; pas një sherri të shkurtër, ai e sjell atë në zyrën e CIA-s, ndërsa Deckard mbërrin dhe informon Hobbs se Hattie është në të vërtetë motra e tij. Zyra sulmohet dhe Hattie merret nga Brixton, të cilin Deckard e njeh si një koleg të vjetër të kthyer në armik të supozuar të vrarë prej tij. Hobbs dhe Deckard ndjekin dhe shpëtojnë Hattie, dhe gjatë një ndjekjeje me makinë që pasoi, i shmangen Brixton-it, i cili përplaset me një autobus dykatësh. Megjithatë, Brixton i cilëson të tre si tradhtarë nëpërmjet kontrollit të Eteon mbi mediat globale të lajmeve.

Të tre gjejnë vendndodhjen e krijuesit të Flokë dëbore, Profesorin Andreiko, ku mësojnë se ai e kishte synuar të jepte në mënyrë efikase vaksinat dhe për të parandaluar Eteon që ta përdorte atë për të zhdukur njerëzimin, Hattie, ndërsa virusi është ende i fjetur, ose duhet të kremohet ose të hiqet virusi me një pajisje e specializuar nxjerrjeje, e cila ndodhet në objektin special të Eteon në Çernobil, Ukrainë. Megjithëse Hobbs u arrestua për një kohë të shkurtër për shkak se Deckard bëri pseudonimin e tij të rremë "Mike Oxmaul", të tre arrijnë të udhëtojnë për në Moskë. Pas takimit me Margaritën e ish-flakës së Deckard-it për t'u riarmatosur në Moskë, të tre depërtojnë në objekt. Ata e marrin pajisjen përpara se të arratisen me një kamion gjatë shkatërrimit të objektit, megjithëse Andreiko vritet dhe pajisja është dëmtuar. Hobbs i çon Deckard dhe Hattie në shtëpinë e tij të fëmijërisë në Samoa për të vizituar vëllain e tij të larguar Jonah, një mekanik i talentuar, për të riparuar pajisjen dhe të shtrihet para se të përballet përsëri me forcat e Brixton.

Hobbs ka një ribashkim të tensionuar me familjen e tij pasi ia dorëzoi babanë autoriteteve më parë, por nëna e tyre e bind Jonah për të ndihmuar. Batalioni i improvizuar përgatitet për mbërritjen e Eteon-it, duke çaktivizuar armët e përdorura nga ekipi i Eteon-it duke mbyllur përkohësisht kodin e tyre të autorizimit dhe duke vendosur një shumëllojshmëri kurthe rreth ishullit. Jonah riparon me sukses pajisjen dhe fillon nxjerrjen e virusit pikërisht kur Brixton dhe ushtria e tij mbërrijnë. Në betejën që pasoi, samoanët angazhohen dhe mposhtin lehtësisht përforcimet e Brixton duke pësuar viktima minimale. Brixton rimer Hattie me një helikopter; megjithatë, Hobbs, Deckard dhe Samoans e rrëzojnë avionin me disa kamionë me porosi. Duke punuar së bashku, Hobbs dhe Deckard alternojnë sulmet e tyre për të mposhtur Brixton, i cili pushohet nga distanca më pas nga drejtori i paparë i Eteon. Drejtori dërgon një mesazh duke pretenduar se e njeh Hobbs-in dhe synon ta bindë atë dhe vëllezërit e motrat Shaw, ndërsa ata premtojnë të gjejnë drejtorin; grupi pastaj feston fitoren e tyre.

Në skenat e post-credit, Hobbs sjell vajzën e tij për të takuar familjen e tyre të gjerë në Samoa; Deckard dhe Hattie nënkuptohen se do të nxjerrin nënën e tyre nga burgu; dhe Hobbs merr një telefonatë nga partneri i tij, Locke, i cili ka hyrë në një laborator dhe ka zbuluar një virus më kërcënues. Hobbs gjithashtu ka vendosur fshehurazi policinë e Londrës në Deckard si hakmarrje për shakanë "Mike Oxmaul", për të cilën Hobbs i tha policisë se emri i Deckard ishte "Hugh Janus".

 • Dwayne Johnson si Luke Hobbs, një ish-agjenti i DSS i emëruar nga CIA të punoj me Shaw për të ndaluar Flokë dëboren, me gjithë përbuzjen e tyre për njëri-tjetrin.
 • Jason Statham si Deckard Shaw, një mercenar më parë me Forcat Speciale Britanike dhe MI6 dhe vëllai i Hattie, i cili mbetet në mosmarrëveshje me Hobbs, por bashkon forcat me të për të mbrojtur Hattie.
 • Idris Elba si Brixton Lore, një terrorist kibernetikisht i zgjeruar dhe operativ i Eteon dhe ish-agjent në terren i MI6, i cili ka një histori me Deckard.
 • Vanessa Kirby si Hattie Shaw, një agjente në terren e MI6 dhe motra e Deckard, e cila po ndiqet nga Brixton.
 • Eiza González si Margarita / Madame M, një hajdute e profilit të lartë, mik dhe ish-dashnore e Deckard.
 • Cliff Curtis si Jonah Hobbs, vëllai më i madh i Lukës, një mekanik dhe gjeniu kompjuterik i familjes.
 • Helen Mirren si Magdalene "Queenie" Shaw, një kriminele dhe nëna e Deckard and Hattie.
 • Joe "Roman Reigns" Anoa'i si Mateo Hobbs, vëllau i Luke.
 • Eddie Marsan si Profesori Andreiko, një shkencëtar dy herë fitues i Çmimit Nobel që krijoi virusin Flokë dëbore.
 • Eliana Su'a si Sam Hobbs, vajza e Luke.
 • John Tui si Kal Hobbs, vëllau i Luke.
 • Josh Mauga si Timo Hobbs, vëllau i Luke.

Përveç kësaj, Lori Pelenise Tuisano portretizon Sefina Hobbs, nëna e Luke Hobbs dhe matriarkja e familjes Hobbs. Rob Delaney shfaqet si agjent i CIA-s, Loeb, ndërsa regjisori i filmit, David Leitch shfaqet si një pilot helikopteri Eteon. Ryan Reynolds dhe Kevin Hart bëjnë paraqitje të pakredituara si agjent i CIA-s Victor Locke dhe Air Marshall Dinkley.[5][6] Regjisori Eteon, një rol për të cilin Keanu Reeves ishte në negociata, nuk shfaqet fizikisht në film, por është shprehur gjithashtu nga Reynolds me pseudonimin "Champ Nightingale".[7][8]

 1. ^ Petski, Denise (4 tetor 2018). "'Hobbs & Shaw': Dwayne Johnson Shares On-Screen Staredown With Jason Statham In First-Look Photo" (në anglisht).
 2. ^ a b c "Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019)". Box Office Mojo (në anglisht). IMDb. Marrë më 1 nëntor 2019.
 3. ^ "Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 1 nëntor 2019.
 4. ^ "Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango. Marrë më 10 tetor 2021.
 5. ^ Alexander, Bryan (2019-08-12). "Everything you need to know about those killer 'Hobbs & Shaw' surprise cameos (spoilers!)". USA Today (në anglisht). Marrë më 2020-03-23.
 6. ^ Libbey, Dirk (2019-10-31). "Kevin Hart Flew A Long Way For His Hobbs And Shaw Cameo". CinemaBlend (në anglisht). Marrë më 2020-03-23.
 7. ^ Davids, Brian (2019-08-05). "'Hobbs & Shaw' Director on the Uncredited A-Listers Who Rewrote Their Lines and Those Keanu Rumors". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2020-03-23.
 8. ^ Schaeffer, Sandy (5 gusht 2019). "The Rock Explains What Keanu Reeves' Hobbs & Shaw Role Would Have Been". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 11 gusht 2019.