Hoboken, New Jersey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hoboken
Qytet
noform
Zyra e postit në Hoboken
Vendndodhja
Hoboken is located in SHBA
Hoboken
Hoboken

Koordinatat: 40°45′0″V 74°1′48″P / 40.75000°V 74.03000°P / 40.75000; -74.03000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Jersey
Qarku Hudson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.208 km2
 •  tokësore 3.303 km2
 •  ujore 1.905 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 54,379 banorë (2016)
Dendësia 15,139.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EST (UTC-5)
Verore EDT (UTC-4)
Kodi Postal 07030[1]
Prefiksi 201[2]
Koordinatat 40° 45′ 0″ Veri

74° 1′ 48″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.hobokennj.gov

Hoboken (Unami: Hupokàn[3]) është qytet në qarkun Hudson, Nju Xhersi, Shtetet e Bashkuara. Gjatë shekullit 19-të, qyteti u zhvillua nga Koloneli John Stevens, së pari si vendpushim dhe më vonë si një lagje banimi. U bë një vendbanim në vitin 1849 dhe u inkorporua si një qytet në vitin 1855.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti kishte një sipërfaqe gjithsej prej 5.208 km2, duke përfshirë 3.303 km2 tokë dhe 1.905 km2 (36.58%) ujë.

Hoboken ndodhet në gjirin perëndimor të lumit Hudson mes Weehawken dhe Union Jersey në veri dhe Jersey City në jug dhe perëndim.[4][5] Të gjitha rrugët u emëruan sipas presidentëve amerikan (Washington, Adams, Jefferson, Madison, Monroe, Harrison), edhe pse rruga Klinton nderon politikanin e shekullit 19-të DeWitt Clinton.

Universiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti i Teknologjisë Stevens është universitet privat, themeluar në vitin 1870. Universiteti përmban tre shkolla dhe një kolegj: Shkolla e Inxhinierisë dhe Shkencës, Shkolla e Biznesit, Shkolla e Sistemeve dhe Ndërmarrjeve dhe Kolegji i Arteve dhe Letrave.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Look Up a ZIP Code, United States Postal Service. Accessed November 27, 2011.
  2. ^ Area Code Lookup - NPA NXX for Hoboken, NJ, Area-Codes.com. Accessed December 30, 2014.
  3. ^ Hoboken Arkivuar 16 qershor 2016 tek Wayback Machine, Lenape Talking Dictionary. Accessed June 2, 2016.
  4. ^ Areas touching Hoboken, MapIt. Accessed December 30, 2014.
  5. ^ Hudson County New Jersey Street Map. Hagstrom Map Company, Inc. 2008. ISBN 0-88097-763-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Stevens Institute of Technology, The Innovation University, Stevens Institute of Technology. Accessed May 31, 2015.