Holanda në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Holanda
Flag
Televizioni transmetuesAVROTROS (2014–)[1]
Ish-anëtarë
Eventi përzgjedhës
Finalja kombëtare
 • Nationaal Songfestival
 • 1956–1960
 • 1962–1979
 • 1981–1984
 • 1986–1990
 • 1992–1994
 • 1996–2001
 • 2003–2006
 • 2007 (kënga)
 • 2009 (kënga)
 • 2010 (artisti)
 • 2011 (kënga)
 • 2012
Përzgjedhja e brendshme
 • 1961
 • 1980
 • 2007 (artisti)
 • 2008
 • 2009 (artisti)
 • 2010 (kënga)
 • 2011 (artisti)
 • 2013–2021
Paraqitjet
Paraqitjet60 (51 finale)
Paraqitja e parë1956
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 1957, 1959, 1969, 1975, 2019
Rezutatet jo të mira1962, 1963
Link
Faqja zyrtare: Holanda në Eurovizion

Holanda ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 60 herë që kur bëri debutimin e saj si një nga shtatë vendet në konkursin e parë më 1956. Vendi ka humbur vetëm katër konkurse, dy herë sepse datat përkuan me Përkujtimin e të Vdekurve (1985, 1991) dhe dy herë sepse u ndaluan për shkak të rezultateve të dobëta një vit më parë (1995 dhe 2002). Holanda ishte nikoqire e konkursit në Hilversum (1958), Amsterdam (1970), dy herë në Hagë (1976 dhe 1980), dhe duhej të ishte nikoqir i konkursit në Roterdam në vitin 2020, por edicioni u anulua për shkak të pandemisë së COVID-19. Roterdam do të mbetet si qyteti pritës i konkursit të vitit 2021.

Holanda e ka fituar garën pesë herë, me Corry Brokken (1957), Teddy Scholten (1959), Lenny Kuhr (1969), Teach-In (1975) dhe Duncan Laurence (2019). Pesë rezultatet e tjera në vend janë Sandra & Andres në vendin e katërt (1972), Mouth & MacNeal në vendin e tretë (1974), Maggie MacNeal në vendin e pestë (1980), Marcha në vendin e pestë (1987), Edsilia Rombley në vendin e katërt (1998) dhe në vendin e dytë me The Linnets (2014). Holanda përfundoi e fundit më 1958, 1962, 1963, 1968 dhe në gjysmëfinale më 2011.

Pjesëmarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1 Fitues
2 Vendi i dytë
3 Vendi i tretë
 Vendi i fundit
X Kënga u zgjodh, por nuk konkurroi
Viti Artisti Gjuha Kënga Finale Pikë Gjysmëfinale Pikë
Jetty Paerl Holandisht "De vogels van Holland" 2 No Pa gjysmëfinale
Corry Brokken Holandisht "Voorgoed voorbij"
Corry Brokken Holandisht "Net als toen" 1 31
Corry Brokken Holandisht "Heel de wereld" 9 ◁ 1
Teddy Scholten Holandisht "Een beetje" 1 21
Rudi Carrell Holandisht "Wat een geluk" 12 2
Greetje Kauffeld Holandisht "Wat een dag" 10 6
De Spelbrekers Holandisht "Katinka" 13 ◁ 0
Annie Palmen Holandisht "Een speeldoos" 13 ◁ 0
Anneke Grönloh Holandisht "Jij bent mijn leven" 10 2
Conny Vandenbos Holandisht "'t Is genoeg" 11 5
Milly Scott Holandisht "Fernando en Filippo" 15 2
Thérèse Steinmetz Holandisht "Ring-dinge-ding" 14 2
Ronnie Tober Holandisht "Morgen" 16 ◁ 1
Lenny Kuhr Holandisht "De troubadour" 1 18
Hearts of Soul Holandisht "Waterman" 7 7
Saskia & Serge Holandisht "Tijd" 6 85
Sandra & Andres Holandisht "Als het om de liefde gaat" 4 106
Ben Cramer Holandisht "De oude muzikant" 14 69
Mouth & MacNeal Anglisht "I See a Star" 3 15
Teach-In Anglisht "Ding-a-Dong" 1 152
Sandra Reemer Anglisht "The Party's Over" 9 56
Heddy Lester Holandisht "De mallemolen" 12 35
Harmony Holandisht "'t Is OK" 13 37
Xandra Holandisht "Colorado" 12 51
Maggie MacNeal Holandisht "Amsterdam" 5 93
Linda Williams Holandisht "Het is een wonder" 9 51
Bill van Dijk Holandisht "Jij en ik" 16 8
Bernadette Holandisht, anglisht "Sing Me a Song" 7 66
Maribelle Holandisht "Ik hou van jou" 13 34
Frizzle Sizzle Holandisht "Alles heeft ritme" 13 40
Marcha Holandisht "Rechtop in de wind" 5 83
Gerard Joling Holandisht "Shangri-La" 9 70
Justine Pelmelay Holandisht "Blijf zoals je bent" 15 45
Maywood Holandisht "Ik wil alles met je delen" 15 25
Humphrey Campbell Holandisht "Wijs me de weg" 9 67
Ruth Jacott Holandisht "Vrede" 6 92 Kvalifikacija za Millstreet
Willeke Alberti Holandisht "Waar is de zon?" 23 4 Pa gjysmëfinale
Maxine & Franklin Brown Holandisht "De eerste keer" 7 78 9 63
Mrs. Einstein Holandisht "Niemand heeft nog tijd" 22 5 Pa gjysmëfinale
Edsilia Rombley Holandisht "Hemel en aarde" 4 150
Marlayne Anglisht "One Good Reason" 8 71
Linda Wagenmakers Anglisht "No Goodbyes" 13 40
Michelle Anglisht "Out on My Own" 18 16
Esther Hart Anglisht "One More Night" 13 45
Re-Union Anglisht "Without You" 20 11 6 146
Glennis Grace Anglisht "My Impossible Dream" Nuk u kualifikua 14 53
Treble Imagjinare, anglisht "Amambanda" 20 22
Edsilia Rombley Anglisht "On Top of the World" 21 38
Hind Anglisht "Your Heart Belongs to Me" 13 27
De Toppers Anglisht "Shine" 17 11
Sieneke Holandisht "Ik ben verliefd (Sha-la-lie)" 14 29
3JS Anglisht "Never Alone" 19 ◁ 13
Joan Franka Anglisht "You and Me" 15 35
Anouk Anglisht "Birds" 9 114 6 75
The Common Linnets Anglisht "Calm After the Storm" 2 238 1 150
Trijntje Oosterhuis Anglisht "Walk Along" Nuk u kualifikua 14 33
Douwe Bob Anglisht "Slow Down" 11 153 5 197
O'G3NE Anglisht "Lights and Shadows" 11 150 4 200
Waylon Anglisht "Outlaw in 'Em" 18 121 7 174
Duncan Laurence Anglisht "Arcade" 1 498 1 280
Jeangu Macrooy Anglisht "Grow" Konkursi u anulua
Jeangu Macrooy Shtet pritës

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Corry Brokken duke kënduar për Festivalin Evropian të Këngës 1976
Viti Vendi Vendtakimi Prezantuesit Shënime Ref.
1958 Hilversum Studio AVRO Hannie Bips
1970 Amsterdam Congrescentrum Willy Dobbe
1976 Haga Congresgebouw Corry Brokken
1980 Flowersma Marlous
2020 Rotterdam Rotterdam Ahoy Chantal Janzen, Edsilia Rombley dhe Jan Smit Anulohet
2021 Rotterdam Rotterdam Ahoy

Eurovision: Europe Shine a Light[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2020, Hilversum priti në emisionin drejtpërdrejtë Eurovision: Europe Shine a Light si një zëvendësim për Festivalin Evropian të Këngës 2020, i cili ishte anuluar.[4] Shfaqja u prezantua nga Chantal Janzen, Edsilia Rombley dhe Jan Smit.[5]

Viti Vendi Vendtakimi Prezantuesit
2020 Hilversum Studio 21 Chantal Janzen, Edsilia Rombley dhe Jan Smit

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet Marcel Bezençon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Kategoria Kënga Kompozitorët

teksti (l) / Muzika (m)
Performues Finale Pikë Qyteti pritës Ref.
2003 Artistic Award "One More Night" Tjeerd van Zanen, Alan Michael Esther Hart 13 45 Riga
2014 Artistic Award "Calm After the Storm" Ilse DeLange, JB Meijers, Rob Crosby,

Matthew Crosby, Jake Etheridge
The Common Linnets 2 238 Copenhagen
Composer Award
2019 Press Award "Arcade" Duncan de Moor, Joel Sjöö, Wouter Hardy, Will Knox Duncan Laurence 1 498 Tel Aviv

Çmimi Barbara Dex[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Performues Qyteti pritës Ref.
2015 Trijntje Oosterhuis AustriaVienna

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "AVRO en TROS worden samen AvroTros". nu.nl (në holandisht). 2013-05-06. Marrë më 6 maj 2013.
 2. ^ van Tongeren, Mario (2009-01-25). "NOS quits Eurovision, Dutch participation goes on" (në anglisht). Oikotimes. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2009. Marrë më 19 gusht 2020.
 3. ^ "Rotterdam returns as Eurovision Song Contest Host City in 2021". eurovision.tv (në anglisht). EBU. 16 maj 2020. Marrë më 17 maj 2020.
 4. ^ Granger, Anthony (1 prill 2020). "Eurovision: Europe Shine a Light To Be Broadcast Live From Hilversum". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 1 prill 2020.
 5. ^ "Eurovision: Europe Shine A Light will bring audiences together on 16 May". Eurovision.tv (në anglisht). 31 mars 2020. Marrë më 1 prill 2020.
 6. ^ "Marcel Bezençon Awards". eurovision.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 7. ^ "Winners of the Marcel Bezençon Awards". eurovision.tv (në anglisht). 11 maj 2014. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 8. ^ "Here are the winners of the 2019 Marcel Bezençon Awards". eurovision.tv (në anglisht). 18 maj 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 9. ^ Adams, William Lee (9 korrik 2015). "Poll: Who was the worst dressed Barbara Dex Award winner?" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 8 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]