Holly Earl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Holly Earl (lindi më 31 gusht 1992)[1] është aktore angleze. Ajo është e njohur për rolin e saj si Elena në serialin Bernidom.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Earl u shfaq për herë të parë në seriale kur ishte katër vjeçe, duke luajtur serialin Touching Evil. Ajo u shfaq në filmin e saj të parë Possession me rolin si May Bailey. Ajo poashtu ka luajtur në seriale të popullarizuara Doctor Who, Skins dhe Cuckoo.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Earl ka shkuar në shkollën e lartë Drayton Manor.[2] Ajo ka një motër të madhe, Elizabeta e cila është gjithashtu aktore.[3]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat dhe Serialet
Viti Titulli Roli
1997–1998 Touching Evil Louise Creegan
1999 Red Dwarf Young Kochanski
1999 Ruth Rendell Mysteries Lindsey
1999 The Greatest Store in the World Angeline
2000 My Hero
2002 Possession May Bailey
2004 Secret Passage Young Clara
2006 Wild at Heart Georgia Chapman
2010 Into the Night Grace
2010–2011 Casualty Nita
2011 Doctors Summer Carroll
2011 Doctor Who Lily Arwell
2012 Skins Poppy Champion
2013 Father Brown Ruth Bennett
2013 Dracula: The Dark Prince Esme
2014 Benidorm Elena
2014 Law & Order: UK Lisa Gardner
2014 The Musketeers Céline
2014 The Red Tent Young Rachel
2012-Present Cuckoo Zoe
2015 Queen of the Desert Cousin Florence
2015 Ordinary Lies Ruby Hill
2017 Beowulf: Return to the Shieldlands Kela
2016 Our Ex-Wife Ava
2017 Loving Vincent La Mousmé
2016 A Midsummer Night's Dream Hermia

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Thank you for the birthday wishes!". Twitter. 31 gusht 2014. Marrë më 16 qershor 2015.
  2. ^ "Drayton Manor Alumni". Marrë më 16 qershor 2015.
  3. ^ "Happy birthday to my lovely sister @lizziejearl!!!!". Twitter. 22 shkurt 2012. Marrë më 16 qershor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]