Holmalunds IF

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Holmalunds IF është klub futbollistik suedez të vendosur në Alingsås.[1] Klubi u themelua në vitin 1933. Skuadra e meshkujve më 2017 garuan në Divizionin 3. Skuadra e femrave më 2017 garuan në Elitettan dhe në Allsvenskan më 2001.[2] Ngjyra e klubit janë e kuqe dhe e bardhë. Dy stadiume të Holmalunds janë Holmalyckan (Östlyckevallen) dhe Brogårdsvallen (stadiumi shtëpiak për skuadrat e meshkujve dhe femrave të Holmalunds). Holmalunds IF quhet nganjëherë vetëm "Holmen". Holmlunds IF është klubi ku Johan Elmander filloi karrierën e tij.

  1. ^ "Holmalunds IF – Fotboll Klubb". Marrë më 2010-09-19.
  2. ^ "Maratontabell för högsta damserien 1978-2003" (PDF). Bolletinen. 2004. Marrë më 14 tetor 2013.