Homer, New York

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Homer, New York
Anglisht : Homer, New York
qytet
noform
Town Hall, Homer, NY
Vendndodhja
Homer, New York is located in SHBA
Homer, New York
Homer, New York

Koordinatat: 42°38′13″V 76°10′43″P / 42.63694°V 76.17861°P / 42.63694; -76.17861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New York
Qarku Cortland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 131.2 km2
 •  tokësore 130 km2
 •  ujore 1.2 km2
Popullsia 6405 banorë (2010)
Dendësia 49.3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 13077
Koordinatat 42° 38′ 13″ Veri

76° 10′ 43″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.townofhomer.org

Homer, New York (Homer, New York) është një qytet në qarkun Cortlandshtetit federal New York, SHBA. Në Homer, New York jetojnë 6405 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 49.3 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 131.2 km2 dhe lartësi mbidetare prej (1133 ft).

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Homer, New York – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale