Jump to content

Hot dogu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një hot dog është një pjatë e përbërë nga një salçiçe e pjekur në skarë, e zier në avull ose e zier, e shërbyer në të çarën e një simiteje pjesërisht të prerë në feta. Termi hot dog mund t'i referohet vetë salçiçes. Suxhuku i përdorur është një salçiçe Vjene ose një frankfurter (Frankfurter Würstchen, i quajtur edhe frank). Emrat e këtyre salçiçeve zakonisht i referohen pjatës së tyre të mbledhur. Përgatitja dhe erëzat për hot dog ndryshojnë në mbarë botën. Erëzat tipike përfshijnë mustardë, keçap, qepë në salcë domate dhe salcë djathi. Mbushjet e tjera përfshijnë lakër turshi, qepë të prera në kubikë, jalapeño, djegës, djathë të grirë, salcë lakër, proshutë dhe ullinj. Variantet e hot dog-ut përfshijnë qentë e misrit dhe derrat në një batanije. Traditat kulturore të hot dogut përfshijnë konkursin e Natanit dhe Oscar Mayer Wienermobile.