Hoteli Kastilje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hoteli de Castille është një han në Valeta, Maltë, që tani strehon Zyrën e Kryeministrit të Maltës, Robert Abela. Ai është e vendosur në Kastlije, afër Shën James Cavalier, Bursa e Maltës dhe Kopshtet e Epërme Barrakka . Ajo ulet në pikën më të lartë të Valeta dhe mbikëqyr Florianën dhe zonën e Grand Harbor .

E ndërtuar në stilin barok nën magjistratën e Manuel Pinto da Fonseca në vitet 1740, ajo zëvendësoi një ndërtesë të vitit 1574 të ngritur për të strehuar kalorës të Urdhrit të Shën Gjonit nga gjuhët e Castile, León dhe Portugalia . [1] Emri Castille (ose Kastilja në Malteze) përdoret shpesh si metonim për t'iu referuar Kryeministrit dhe zyrës së tij, siç përdoret Shtëpia e Bardhë për t'iu referuar Zyrës Ekzekutive të Presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rregulli i spitalorit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kastilja është ndërtuar në vitet 1573–74 për projekte të arkitektit Girolamo Cassar . [2] Hani origjinale u ndërtua në stilin Mannerist dhe u konsiderua si dizajni më inovativ i Cassar. Ai kishte një kat të vetëm dhe fasada e saj kishte pilastra me pllaka, duke e ndarë atë në 11 gjire. Dizajni është i njohur nga një pikturë e fundit e shekullit të 17-të dhe një vizatim i fillimit shekullit të 18-të. [3]

Hoteli Kastilje u çmontua dhe u rindërtua plotësisht në stilin Barok Spanjoll midis 1741 dhe 1744, gjatë gjykimit të Masterit të Madh Manuel Pinto da Fonseca . [4] Ndërtesa e re u ndërtua sipas projekteve të Andrea Belli, dhe ndërtimi u mbikëqyr nga Domenico Cachia . [2] Disa ndryshime, përfshirë zgjerimin e derës kryesore, u bënë në 1791. [5]

Pushtimi francez dhe sundimi britanik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e Portit Grand gjatë Luftës së Parë Botërore, me stacionin e sinjalizimit në Auberge de Castille të dukshëm në të majtë

Urdhri i Shën Gjonit u dëbua nga Malta me pushtimin dhe okupimin Francez në 1798. Pas kësaj hani u bë një shtab për forcat franceze dhe më vonë ai vendosi një Komision për Pronë Kombëtare. [5] Ndërtesa pësoi disa dëmtime gjatë bllokadës së viteve 1798–1800. [6]

Në 1800, Britanikët pushtuan Maltën, duke krijuar Protektoratin e Maltës në Shtator të po atij viti. Ky protektorat drejtohej zyrtarisht nga Mbretëria e Siçilisë, por ishte në të vërtetë pjesë e Perandorisë Britanike . Në 1805, ai u bë selia e Forcave të Armatosura Britanike në Maltë. Në 1813, Malta zyrtarisht u vu nën sundimin Britanik si Kolonia e Kurorës e Maltës brenda Perandorisë Britanike. Hani u përdor gjithashtu si vendbanim për oficerët britanikë. Një kishëz protestante u hap në një nga dhomat e katit të parë në 1840. Një stacion sinjalizimi me një ajër të madh u instalua në çati në 1889 për të komunikuar me anijet luftarake të Flotës Mesdhetare të ankoruar në Grand Harbor . [7] Njihej si Kulla e Kastiljes. [8]

Malta e Pavarur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salla e Takimeve e Kabinetit në katin e parë; karrigia jo e drejtuar (majtas) është vendi ku ulet Kryeministri

Malta u bë një vend i pavarur si Shteti i Maltës, me Mbretëreshën Elizabeta II që drejtonte si Mbretëresha e Maltës, në Shtator 1964. Vendi u bë një republikë, si Republika e Maltës, në Dhjetor 1974. Më 4 Mars 1972, Zyra e Kryeministrit të Maltës u zhvendos nga Auberge d'Aragon në Auberge de Castille. [6] Kryeministri udhëheq biznesin e qeverisë dhe emri Castille (ose Kastilja në Malteze) përdoret shpesh si metonim për t'iu referuar Kryeministrit dhe zyrës së tij. [9]

Me kalimin e viteve, disa prej punimeve me gurë filluan të shkatërroheshin dhe fasadat u nxinë. Ndërtesa u restaurua midis 2009 dhe 2014. [10]

Ndërtesa u përfshi në Listën e Antikiteteve të vitit 1925 së bashku me hotelet e tjera në Valeta. [11] Tani është planifikuar si një monument kombëtar i Shkallës 1 nga Autoriteti i Mjedisit dhe Planifikimit të Maltës dhe është gjithashtu i listuar në Inventarin Kombëtar të Pronës Kulturore të Ishujve Maltezë . [2]

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kastilja natën

Auberge de Castille është ndërtuar në stilin barok, dhe është një ndërtesë dykatëshe me një plan drejtkëndësh dhe një oborr qendror. Fasada e saj është e ndarë në njëmbëdhjetë gjire të përcaktuara nga pilastra në gjiret qendrore ose veshje të thjeshtë në gjiret e jashtme. Dritaret me zbukurime vendosen brenda paneleve të mbyllura. Ndërtesa ka një kornizë të vazhdueshme dhe qoshet e saj janë rustifikuar . [2] [12]

Hyrja kryesore afrohet me një fluturim shkallësh dhe porta është e rrethuar nga kolona që mbështesin një trofe krahësh dhe një bust bronzi të Mjeshtrit të Madh Manuel Pinto da Fonseca . [13] [14] Një dritare e formuar është e vendosur mbi bust, dhe ajo mund të tejkalohet nga stema e Pinto. [15] Pjesa qendrore mbi dritare mban stemat e Castile dhe León dhe të Portugalisë . [2] Pikërisht përpara hyrjes janë dy kanune historike, që përdoren tani për zbukurim. [16] [17]

Hoteli është quajtur "ndoshta ndërtesa më e mirë në Maltë". [18] Të dy pjesët e jashtme dhe të brendshme, veçanërisht fasada me zbukurime dhe shkallët që të çojnë në prag të derës, ishin krijuar për t'u imponuar. [19] [20]

Hoteli Kastilje është e lidhur me Tavernen e Italisë përtej Rrugës së Tregtarëve përmes një strehe nëntokësore të sulmeve ajrore të epokës së Luftës së Dytë Botërore. [21]

Monedha përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Auberge de Castille është zbukuruar me ngjyrat e flamurit të ylberit .

Hoteli Kastilje u përshkrua në dy monedha përkujtimore të prera në vitin 2008 nga Banka Qendrore e Maltës . Monedhat tregojnë portikun në pjesën e pasme dhe stemën e Maltës në pjesën e përparme. [22]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Info" (PDF) (në anglisht). www.um.edu.mt. Marrë më 2020-02-10.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ a b c d e "Auberge de Castille et Leon" (PDF). National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands (në anglisht). 28 dhjetor 2012. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 4 mars 2016.
 3. ^ "The first Auberge de Castille". angelfire.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016.
 4. ^ "UNESCO Features: A Fortnightly Press Service" (në anglisht). United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. 24 shkurt 1980. fq. 21.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ a b "Auberge de Castille – Valletta". Restoration Directorate (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016.
 6. ^ a b "Auberge de Castille" (në anglisht). Office of the Prime Minister. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2008.
 7. ^ "History of Auberge de Castille". CulturalMalta (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2013.
 8. ^ "History" (PDF) (në anglisht). melitensiawth.com. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 prill 2016. Marrë më 2020-02-10.
 9. ^ "Deputat tal-PN tallega li hemm 'direct link' bejn Kastilja u l-MEPA". iNews Malta (në maltisht). 16 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2016.
 10. ^ "Last scaffolding comes down as five-year Castille restoration is completed". Times of Malta (në anglisht). 13 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2014.
 11. ^ "Protection of Antiquities Regulations 21st November, 1932 Government Notice 402 of 1932, as Amended by Government Notices 127 of 1935 and 338 of 1939". Malta Environment and Planning Authority (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2016.
 12. ^ Kininmonth, Christopher (1979). Malta and Gozo (në anglisht). London: Cape. fq. 129–130. ISBN 978-0-224-01656-8. OCLC 5154236.
 13. ^ Playfair, Robert Lambert (1881). Handbook to the Mediterranean (në anglisht). Vëll. 2. Murray. fq. 184.
 14. ^ Cauchi, Stanley (2007). "L-Istemma Alardika tal-Granmastru Pinto ma' Bini Importanti f'Malta". Ghaqda Armar San Bastjan AD 1984: Kummissjoni Zghazagh Bastjanizi AD 1991 (në maltisht). 3: 61. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2017.
 15. ^ Sacheverelle, Sitwell (1958). Malta (Bastford) (në anglisht). fq. 27.
 16. ^ Stuart, Rossiter (1968). Malta (Benn) (në anglisht). fq. 68. ISBN 9780510015510.
 17. ^ Hughes, Quentin (24 shkurt 1969). Fortress: architecture and military history in Malta (në anglisht). Lund Humphries. ISBN 9780853310556 – nëpërmjet Google Books.
 18. ^ Ellul, Michael (1982). "Art and architecture in early nineteenth century Malta" (PDF). Proceedings of History Week (në anglisht): 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 prill 2016.
 19. ^ "Il-Palazzi tal-Belt Valletta". Air Malta (në maltisht). Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2016.
 20. ^ A Handbook.... p. xxxix. (39).
 21. ^ "The fascination of underground Valletta". The Malta Independent (në anglisht). 28 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2016.
 22. ^ "Europa Programme 2008 with the theme of 'Cultural Heritage' – Auberge de Castille". Central Bank of Malta (në anglisht). Marrë më 10 prill 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)