Jump to content

House of Cards

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

House of Cards është një serial politik Amerikan, krijuar nga Beau Willimon. Është një adaptim i serialit anglez me po të njëjtin titull dhe bazohet në novelën e Michael Dobbs. I gjithë sezoni i parë, 13 episode, u shfaq më 1 shkurt, 2013, në Netflix. Sezoni i dytë me po 13 episode u shfaq më 14 shkurt, 2014. Më 4 shkurt, 2014, dhjetë ditë para premierës së sezonit të dytë, Netflix njoftoi se seriali është rinovuar për një sezon të tretë.

Luajtur në ditët e sotme në Uashington, D.C., House of Cards tregon historinë e Frank Underwood (Kevin Spacey), një Demokrat nga Qarku i Pestë Kongresional në Karolinën e Jugut, i cili, pasi u anashkalua për t'u vendosur në rolin e sekretarit të shtetit, vendos të hakmerret ndaj atyre që e tradhtuan. Në serial luajnë gjithashtu Robin Wright, Kate Mara dhe Corey Stoll në role kryesore.

Sezonet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonet Episodet Data e shfaqes
1 13 shkurt 1, 2013 (2013-02-01)
2 13 shkurt 14, 2014 (2014-02-14)
3 13 shkurt 27, 2015 (2015-02-27)