Jump to content

Hoverla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali Hoverla (Cirilik: Говерла, Hoverla; Hungareze: Hóvár; Rumune: Hovârla; Goverla, Polonisht: Howerla2,061 metra (6,762 ft), është mali më i lartë në Ukrainë dhe është pjesë e Maleve Karpate. Mali është i vendosur në pjesën Lindore të Beskides, në rajonin Chornohora . Shpatet janë të mbuluara me ah dhe bredh pyjet, mbi të cilën ndohet një rrip i livadheve sub-alpine i quajtur polonyna në gjuhën ukrainase. Në shpatin lindor është burimi kryesor i Lumiy Prut. Emri është i me origjinë nga Hungarishtja e vjetër dhe do të thotë 'borë e malit'.[1] Hoverla është i përbërë nga shkëmbinj ranor, një lloj shkëmbi sedimentar.

Hoverla
Ecje me ski në majë të Hoverla.

Data e parë e ngjitjes është e panjohur. Në fund të shekullit të 19-të mali u bë tërheqje turistike e dukshme, sidomos në mesin e turistëve nga afër qytetit të Galicias. Në vitin 1880 rrugëtimi i parë turistik ndërmjet majës së Hoverlas dhe Krasny Luh u shënua nga Leopold Wajgel e Galician Tatra Shoqërisë. Në vijim të vitit të parë turistik u vendos strehimi i parë për turist.

Në tetor të vitit 2007 e djathta pro-ruse e lidhur me Partinë euroaziatike "Unioni i të Rinjve Euroaziatikë" vandalizuan simbolet zyrtare shtetërore ukrainase që ishin vendosur në majë të Malit Hoverla.[2]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]