Jump to content

Hristo Stoiçkov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hristo Stoichkov
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHristo Stoichkov
Datëlindja (1966-02-08) 8 shkurt 1966 (58 vjeç)
VendlindjaPlovdiv, Bullgaria
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1982Zavod Gagarin16(3)
1982–1984Hebros32(14)
1984–1990CSKA Sofia119(81)
1990–1995Barcelona151(76)
1995–1996Parma23(5)
1996–1998Barcelona24(7)
1998CSKA Sofia4(1)
1998Al-Nassr2(1)
1998–1999Kashiwa Reysol27(12)
2000–2002Chicago Fire51(17)
2003DC United21(5)
Karriera ndërkombëtare
1986–1999 Bullgaria83(37)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Hristo Stoichkov (lindur më 8 Shkurt 1966) është një ish-futbollist bullgar.

Për reprezentacionin bullgar ka luajtur 83 ndeshje.

Bullgaria
Vite Ndeshje Gola
1986 1 1
1987 3 0
1988 11 3
1989 8 1
1990 4 0
1991 3 2
1992 5 2
1993 6 4
1994 11 9
1995 7 7
1996 5 5
1997 4 1
1998 10 1
1999 5 1
Gjithsej 83 37

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]