Hualien (qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për qarkun shiko: Hualien.


Hualien
Kinezisht : 花蓮市
Qytet
noform
Zyra e qytetit
Administrimi
Shteti Flamuri Republika Popullore e Kinës
Qarku Hualien
Kryetari i Bashkisë Wei Chia-hsien
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.4095 km2
Popullsia 104,295 banorë (janar 2018)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 970
Faqja Zyrtare www.hualien.gov.tw

'Hualien (Kinezisht: 花蓮市) është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Hualien, Tajvan. Ndodhet në bregdetin lindore të Tajvanit në Oqeanin Paqësor.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hualien ka klimë tropikale që kufizohet në një klimë subtropikale të lagësht.

Temperatura të verës: 25–32 °C Temperatura të dimrit: 15–21 °C Temperatura mesatare vjetore: 23 °C Rreshjet mesatare: 2177 mm

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hualien ka 3 universitete, 16 shkolla fillore, 37 kisha dhe 31 tempuj.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]