Husby, Stokholm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Husby, me Kista Science Tower prapa

Husby është një lagje (Suedisht: stadsdel) në Västerort, në komunën Stokhlom, Suedi. Lagjeja kufizohet me Akalla, Kista dhe Tensta. Husby i përket zonës Rinkeby-Kista. Lagjeja u quajt Husby gård 1971-1980, por më vonë e ndryshoi emrin në Husby. Rrugët e Husby u emëruan pas qyteteve të Norvegjisë.

Husby ka të ardhurat më të ulët të çdo rrethi të Stokholmit.[1] Në vitin 2014, më shumë se 80% e popullsisë kishin prejardhje të pakicave, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika.[2]

Në raportin e saj e vitit 2015, policia suedeze e vendosi rrethin në kategorinë më të rëndë të zonave urbane me shkallë të lartë krimesh.[3]

Më 30 dhjetor 2016, blerësit e dyqaneve vendosën të mbyllnin bizneset e tyre nga 1300 e tutje për shkak të numrit të madh të grabitjeve dhe vjedhjeve që synonin ata.[4]

Popullsia arrin në 11.893 persona në vitin 2017 dhe përqindja e banorëve të lindur të huaj është afërsisht 61.0 përqind dhe 86.6 përqind, përkatësisht, me një prejardhje të huaj.[5]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 26 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Peter Saltin. "Detaljerad statistik". statistikomstockholm.se. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Utsatta områden - sociala risker, kollektiv förmåga och oönskade händelser (PDF). Police in Sweden - Nationella Operativa Avdelningen - December 2015. f. 29. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 19 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Nyheter, SVT (30 dhjetor 2016). "Butikerna i Husby stänger i protest". SVT Nyheter (në suedisht). Marrë më 2018-08-17.
  5. ^ "Områdesfakta". statistik.stockholm.se. Marrë më 2018-05-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)