Jump to content

Hyperloop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Koncept i Hyperloop-it të brëndshëm

Hyperloop është një mënyrë e propozuar e transportit të pasagjerëve dhe mallrave, e përdorur për herë të parë për të përshkruar një dizajn treni me vakum me burim të hapur të lëshuar nga një ekip i përbashkët i Tesla dhe SpaceX. Hyperloop është një tub i mbyllur ose sistem tubash me presion të ulët të ajrit përmes të cilit një kapsulë mund të udhëtojë në mënyrë të konsiderueshme pa rezistencë të ajrit ose fërkime. [1] Hyperloop mund të transportoj njerëz ose objekte me shpejtësi aq sa të linjave ajrore ose sa ajo e dritës teksa është shumë efikase në energji. Kjo do të ulte në mënyrë drastike kohën e udhëtimit krahasuar me trenat, si dhe avionët në distanca afërsisht nën 1.500 kilometra.

  1. ^ Opgenoord, Max M. J. "How does the aerodynamic design implement in hyperloop concept?". Mechanical Engineering. MIT - Massachusetts Institute of Technology. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2019. Marrë më 16 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)