Jump to content

Hysen Qamili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Husein Kamil
Sulltani i Egjiptit dhe Sudanit
Mbretërimi19 dhjetor 1914 – 9 tetor 1917
ParaardhësAbaz Pasha II (Hidivi i Egjiptit)
PasardhësFuad I
KryeministriHusein Rushdi Pasha
BashkëshorteAin el-Hajat Ahmed
(m. 1873; divorcuar)​
Melek Turhan
​(m. 1887)
FëmijëPrinci Kamal el Din Hussein
Princesha Kazima Husain
Princesha Kamila Husain
Princi Ahmed Kazim Beu
Princesha Kadria Husain
Princesha Samiha Husain
Princesha Badia Husain
DinastiaDinastia e Muhamed Aliut
I atiIsmail Pasha
E ëmaNur Felek Kadën
U lind21 nëntor 1853
Kajro, Ejaleti i Egjiptit, Perandoria Osmane
Vdiq9 tetor 1917 (63 vjet)
Kajro, Sulltanati i Egjiptit
VarrimiXhamia el-Rifa'i, Kajro, Egjipt

Sulltan Hussein Kamel i Egjiptit (arabisht: السلطان حسين كامل, 21 nëntor 1853 – 9 tetor 1917) ishte Sulltan i Egjiptit nga 19 dhjetori 1914 deri më 9 tetor 1917, gjatë protektoratit britanik mbi Egjiptin. Ai ishte personi i parë që mbajti titullin Sulltan i Egjiptit që nga vrasja e Sulltan Tuman bay II nga osmanët në 1517 pas pushtimit të Egjiptit nga ana e tyre.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hussein Kamel ishte shqiptar dhe djali i dytë i hidivit Ismail Pashës, i cili sundoi Egjiptin nga viti 1863 deri më 1879. Ai u shpall Sulltan i Egjiptit më 19 dhjetor 1914, pasi forcat pushtuese britanike kishin rrëzuar nipin e tij, hidivin Abbas Hilmi II, më 5 nëntor 1914. Ndonëse paraqitej si rithemelimi i Sulltanatit të Egjiptit para-osman, sulltanati i sapokrijuar i Egjiptit do të ishte një protektorat britanik, me fuqi efektive politike dhe ushtarake të dhënë nga zyrtarët britanikë. Kjo i dha fund sovranitetit de jure osman mbi Egjiptin, i cili kishte qenë kryesisht nominal që nga marrja e pushtetit nga Muhamed Aliu në vitin 1805.

Pas vdekjes së Hussein Kamel, djali i tij i vetëm, Princi Kamal el Dine Hussein, refuzoi pasardhësin dhe vëllai i Husein Kamel, Ahmed Fuad u ngjit në fron si Fuad I.