Jump to content

IBM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
International Business Machines
LlojiPublike
NYSEIBM
Dow Jones Industrial Average Component
IndustriaInformation technology
Themeluar nëEndicott, New York
16 qershor 1911
ThemeluesiThomas J. Watson
Zyrat qendrore
Zona e shërbimit
Worldwide
Njerëzit kyç
Samuel J. Palmisano
(Chairman, President and CEO)
ProdhimiSee products listing
FitimetIncrease US$ 99.870 billion (2010)[1]
Increase US$ 19.273 billion (2010)[1]
Increase US$ 14.833 billion (2010)[1]
Total assetsIncrease US$ 113.452 billion (2010)[1]
Total equityIncrease US$ 23.172 billion (2010)[1]
Numri i punëtorëve
426,751 (2010)[1]
DivisionsHardware
Financing
Services
Software
Faqja e internetitIBM.com

International Business Machines (IBM) (NYSEIBM) është një firmë amerikane, konsulente dhe me teknologji multinacionale me seli në Armonk, New York. IBM prodhon dhe shet pajisje kompjuterike dhe software, dhe ofron infrastrukturën, hosting dhe shërbimet konsulltuese në fushat duke filluar nga kompjuterat mainframe deri në nanoteknologji.[2]

Kompania u themelua Në 1911 si Computing Tabulating Recording Corporation përmes një bashkimi të katër kompanive: Tabulating Machine Company, International Time Recording Company, Computing Scale Corporation, dhe Bundy Manufacturing Company.[3][4] CTR miratoi emrin International Business Machines në 1924, duke përdorur më herët një emër të caktuar nga një filial i CTR në Kanada dhe më vonë në Amerikën Jugore. Kulturën e saj të veçantë dhe të quajtur prodhim i ka dhënë pseudonimin Big Blue.

  1. ^ a b c d e f "2010 Form 10-K, International Business Machines Corporation". United States Securities and Exchange Commission. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nanotechnology & Nanoscience". Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2009. Marrë më 13 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "IBM Archives: Frequently Asked Questions" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Frank P. Bennett (1911). United States Investor. Vëll. 22, Part 1. fq. 1025. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Të dhënat e biznesit