Ian Brady

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ian Brady (emri i lindjes: Ian Dancan Sweart; 2 janar 1938[1] ishte vrasës serial britanez i cili së bashku me Myra Hindley ka dhunuar, vrarë dhe torturar 5 fëmijë të moshave nga 10 deri 17 vjeç në Mançester pasi kishin vrarë viktimat e tyre trupat i varrosnin. Ata u bën te njohur si Moors Munders sq:Vrasësit Maur kjo ishte se vendi ku policia dhe invstiguesit gjten trupat quhej Moor sq:(Maur) pas disa kerkimave te intenzive policia gjeti ne fillim trupin e 17 Edward Evans me pas u gjet dhe trupi Lesley Ann Downey dhe John Kilbride Bady dhe Hindley kishte pranuar vrasjet dhe me von policia pas germimeve ne vrarre zubuloi dhe trupin e nje femije dhe me pas ata kerkuan trupin e nje 12 vjeqari me emrin Keith Bennet kerkimet nuk dha rezultat dhe trupi tij mbetet i pa zbulauar ai u arrestua 7 tetor 1965 dhe bashkpuntorja e tij u arrestua 11 tetor 1965 aji vuan denimin e tij me burgim te perjeshem pastaj ai u shpall i çmendur dhe tani esht duke vuajtur denimin ne nje qender psikatrik ndersa Myra Hindely vdiq më 15 nëntor 2002.

Ian Brady

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme dhe femirija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brady lindi ne Glasgow,Skoci nena e tij ishte nje Meggie Swart identiteti i babait te tij nuk dihet por besohet se ishte nje gazetar në Glasgow i cili kishte vdekur 2 muaj para se Brady te linde nena tij punonte si kamariere aji nuk kishte raporte te mire me nene tij ajo e la ne kujdese te nje qifti me pseudoniet Maria dhe John Solan aji mbajti pernje kohe mbiemrin e tij Ian Solan nena e tij e kishte vizituar shpesh gjat femirijsë ka shum fakte qe deshmojn qe Brady ka torturuar kasfshet edhe pse Brady kishte mohuar kto akuza kur ishte 9 vjeq gjate nje vizites se nje liqeni aji zbuloi prije prej mjedisi aji u regjistrua ne shkolle ne nje akademi por ishte nxenes mesatar por shum i pa diciplinuar dhe vuante nga depresioni dhe dukej si hutaq dhe shoket e tallnin ne shkoll ne nje te djele ne shkollë aji perlpaste kokën ne murë i desperuar dhe hidherur nje ze i erdhte nga mbrenda te mohonte ekzistencen e zotit pas kesaj sjellja e tij u perkeqsua aji doli ne gjykaten e te mitruve aji u largua nga shkolla ne moshen 15 vjeqare aji filloi punanonte ne nje kafiteri qaji pas 9 muajve aju punoi edhe si kasap ne nje mishtore lokale gjat ksja kohe aji u njoftua me nje vajzë me pseudonimet Eveyln Grant me cilen pati nje lidhje ajo ishte kliente e mishtores me por lidhja e tyre zgjati nje vitë pasi ajo morri fund kur Brady kishte kercenuar ate me thike aji u akuza ne gjykate per vepren penale per kercenim dhe aji me pas u denua 3 muaj sherbim ndaj komunitetit pas kesaj aji shkoi në Manchester ne moshen 18 vjeqare u morr nen kujdestarin Patrick Brady shites frutash ku dhe morri mbiemrin Brady por edhe gjat ksaj kohe aji kishte probleme me ligjin ku u arrstua per vjedhe dhe kontrabandim por paso ishte ende 18 vjeq aji u denua me 2 vite trajtim ne shtepin ne riedukuse dhe korrektuese ai u qa ne Latchmere House,Londër dhe me pas aji u dergua dhe nje spital psikiatrik në Hatfield,South Yorkshire psikologet vrjeten nje crregullim te personaliteti dhe me vone ata pan se ai ishte abuzues i alkoholit por filloi te premisohej pas kesaj aji u lirua nga shtepia psikatrike me 14 nëntor 1957 ne moshen 19 vjeqare aji u kthye në Manchester ku filloi punën ne nje fabrike birre por u shkarku nga puna per disa arsye aji aplikoi per pune si shprendares i kompneteve kimike aji u punsua ai u pershkru si nejeri nevrik i perpiktë dhe qetë gjat ksaj kohe aji lexoi librin e liderit nazist Adolf Hitler librin e tij me titull Mein Kampf ku ishte frymzuar nga idetë naziste dhe mizorit e tyre aji shperndante artikujt me motor

Lidhja me Myra Hindley[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ian Brady dhe dashura e tij Myra Hindley

Në vitin 1961 Myra Hindley në moshen 18 vjeqare takoi Ian Brady ajo ra ne dashur me të pavarsisht se kishte zbulaur te kalurën kriminale te Brady-t ajo pase Brady kishte nje karakter te quditshem the shum misterioz ajo tha se Brady nuk bezonte ne zot dhe lexonte mbi mizoritë Naziste dhe idetë e ksaj ideologjie famë keqe ajo thase se Brady kishte bindur qe ajo te behej bionde pasi ishte zeshkane pasi aji pelqente racen arine Hindley ishte nje shofere e kalifikuar qe kishte punar si ngase furgoni banke ajo ishte vafër por te ardhurat esaj filluan te prmisoheshin ajo peshkruante se Ian Brady si misteroz,rrezikshem,i qete,nevrik dhe i trupshem dhe i matur ata ishin perfshir ne vjedhen e armeve nga shkoket e Hindley ne nje klub qitjesh në Manchester ku ishin perfshir nge grabitje Brady ishte ne ate kohe 23 vjeq i ri dhe ishte duke punar si shperndares i eksponeteve kimike me motor te tipit Tiger Hindley ajo morri ne kujdesje nje qen dhe gjithmon kishte lyer buzet e saj me buzkuqe ajo ishte nje vajze e burk dhe Brady nje djal me sharmant,nevrik por simpatik po i turpshem aji turpohej nga vajzat dhe i urrente femijet pasi femirija e tij ishte trazuar por Hindley ishte nje vajze e dashur qe donte femijt por Brady e kishte bindur ate se nuk ka zotë se njeriu ka preadhjen prej maimuni toka esht e sheshtë ajo per nje peridudhë mbajti dhe ditare por i cili kishte mangesi ne data ky ditarë u perdor si deshmi.

Krimet dhe vrasjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 12 korrik 1963 Viktima e parë e tyre ishte 16 vjeqarja Pauline Rade te cilen e kishte mashtrua Myra e cila kishte then per ta ndihmuar per nje doreze te humbur por me pas ajo futi ne makin ku Brady me motor e ndiqte nga pas ajo pasi ndali makin Brady zbriti nga makine dhe sulmoi sekualisht duke perdhunar dhe me pas aji i theu kafken me lopate dhe gati sa sja preu fytin kjesisht dhe pasi vdiq ata varrosen trupin ne Salddlewoth Moor në Manchester në nje kenetë ku trupi saj pas investigimeve do te zbulohej pas 20 vitve.
  • 23 nëntor 1963 Myra Hindley kishte joshur 12 Vjeqarin me emrin John Kilbridge nje djalosh i ëmbel dhe simatik te cilin Myra e hipi ne makin dhe qoi ne nje fashat ku ne nje zon me fusha ne makin hip Brady aji u perpoq ta godiste djaloshin me thikë por djali rezistoi a e kapi dhe mbyti me spango te lizash të kupceve per vdekje dhe ai sulmuar sekualisht dhe e varrosen tupin ne nje fushë në Salddlewoth Moor,Manchester në nje varr të cekët.
  • 16 qershor 1964 Viktima e tyre tretë ishte nje 12 vjeqar tjeter me emrin Kieth Bennett te cilin ata e mashtruan ne rrugë në qytezën Chorloton,Manchester ata quan ne vendin ku kryen vrasjet ne Salddlewoth Moor ku e sulmuan seksualisht dhe torturan ate me pas e vranë dhe typin e vrarrosen por Kieth ai nuk u gjet kurre por Brady ka pranuar se ka vrarë djalin se pari aji kishte dashur ta godiste me lopate por e kisht sulmuar sekualisht dhe e kishte mbytur.
  • 26 dhjetor 1964 Viktima e tyre e rradhes ishte 10 Vjeqara Lesley Ann Downey te cilen Brady e kishte joshur aji i kshte treguar disa fotografi te turpshme pornografike duke ngacmuar sekualisht atë ata kishin kerkuar qe ajo te kishte quar paketat ne makinen e tyre me pas Brady duke i treguar fotot pornografike ajo donte largohej nga shtepia e tyre por Brady e sulmoi i zhveshi rrobat e saja dhe e perdhunoi duke e torura Hindly kishte rgjistuar perdhunimin e saj ajo bertiste dhe theriste per ndihme me pas Brady e vrau dhe ne mengjesa ata quan trupin ne ne Salddlwoth duke varrosur ne nje varr te ceket ku de zbuloj me pas.
  • 6 tetor 1965 Brady dhe Myra Hindley kishin takuar nje nxenes inxhinerie 17 vjeqari Edward Evans te cilin e ftuan ne shtepin e vllaut e te Hindley-t David Smith ku e rrahen dhe vrane duke e godiur me sopatë ne koke me pas David ishte detyrar per ti ndihmuar ta asgjesonin trupin dhe me pas Smith thirri policin dhe trgoi qe kishte ndihmuar per vrajen Edward Evans aje thas se kur u varros Evans ishte ende gjallë.

Arrestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas thirrjes se David Smith polica u vu ne levizje menjeher ku arriti patrulla e udhehqur nga rreshteri Bob Talbot trokiti ne der deren shtepis vëllait te Myra Hindley e hapi Myra Hindley ajo beri nje bisedë te shkurtë me policin por policia kontrroloi shtepin e vellau te saj ku u gjet trupi i pa jetë i 17 vjqarit Edward Evans ne nje dhomë te mbllyr me qeles ku Brady po rrinte i ulur mbi nje divan aji derzoi qelesin dhe policia gjeti trupin e tij ai ishte goditur me arme te forta Bardy mohi vrasjen po ashtu dhe Hindley me pas Polica e arrestoi Brady-n si te dyshuar per vrasjen Edward Evans u gjeten plage ne koken e tij dhe ne kyqin e kembes plaget ishin shaktuar nga goditja me sopatë Brady u shoqerua per ne stacionin policor Hindley nuk u arrestua por polica e morri ne pytje per vrasejen Evans ajo nuk e pranoi vrasjen e Evans por tha se ishte nje aksident por policia nuk gjeti prova qe lidhnin vrasjen Evans me Myra keshtu polica e liroi ate te shkonte ne shtepi por me kusht qe ajo do te intervistohej pas 3 ditve por me pas polica ne baze te disa fakteve dhe rrethanore ku zbuloi se Brady dhe Hindley perfitonin ne menyrë te paligjme nga banka dhe kishin gjetur disa zarfa ku kishte plane per grabitjen e bankes ajo më 11 tetor 1965 u akuza per perfshirje ne vrasjen Edward Evans.

Raportet dhe Hetimet e par[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Kontrollit polica dyshonte se Brady dhe Hindley jan te perfshir ne zdhukjen e 4 femijeve te tejer ata zbuluan disa fotografi te turpshme dhe disa letra te qudishme me permbajte te pa hishme u gjet libri i Adolf Hitler me titull Mein Kampf dhe tjera libra apo reviste qe tregonin mizori e Nazistve dhe revesta pornografike polica gjeti edhe kasten ku zeri i 10 vjeqares Leslay Ann Downey bertiste dersa Brady e abuzonte dhe tortuonte mbi te po ashtu u gjet fotografia saj e lidhur me spango ne goj viktima u identifukua dhe familja e Leslay Ann Downey u njoftua nena e saj dhe regjestrimi 13 minutesh u ndegjua nga Nena e saj. Me vone Brady dhe Myra u akuzuan per rrembimin dhe vrasjen Leslay Ann Downey dhe m pas polica gjeti deshmi dhe dyshonin se qifti ishte pergjes dhe per zdhukjen e John Krilbridge, polica gjeti fotografi ku Brady dhe Myra benin piknik ne varret e tyre me pas polica filloi kerkimin ku gjeti tupat 3 femijeve ne Saldlwoth Moor trupat ishin vrasur ne varre te cekta ku me pas policia zbuloi trupat e tyre u qauan ne morg per identifikim Ku me von u idntifukan si Lesley Ann Downey 16 vjeqare dhe 12 vjeqari John Klibridge trupat e tyre ishin dekompozuar dhe u zhvarrosen polica derzoi si deshmi fotografit inqizmiet ku Brady dhe Hindley u akuzan per kto dy vrasje dhe vrajen 17 vjeqarit Edward Evans dhe dhembet e qenit te Myra Hindely ishin gjetur ne turpat e viktimave por policsë i mungoni trupat e dy viktimave Pauline Rade dhe Keith Bennett.

Hetimet e movonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1985 Brady gjoja pranoi Fred Harrison, një gazetar që punon për The Sunday People, se ai kishte qenë edhe përgjegjës për vrasjet e Pauline Reade dhe Keith Bennett, diçka që policia tashmë të dyshuar, pasi të dy fëmijët jetonin në të njëjtën Zona si Brady dhe Hindley dhe ishte zhdukur në rreth të njëjtën kohë si viktimat e tyre të tjera. Raportet e mëvonshme të gazetave bëri Manchester Policinë e Madhe (PMP) të rihapë çështjen, në një hetim të kryesuar nga Shefi Detective Superintendent Peter klasës së parë, i cili ishte caktuar kreu i Departamentit të PMP-së Hetimeve Penale (CID), të vitit të kaluar.

Më 3 korrik 1985 të klasës së parë vizitoi Brady, pastaj duke u mbajtur në burgun Gartree, por nuk gjeti atë "përçmues i çdo sugjerim se ai kishte pranuar se vrasjet më shumë". [62] Policia megjithatë vendosi të rinisë kërkimin e tyre të Saddleworth Moor, edhe një herë duke përdorur fotografi të marra nga Brady dhe Hindley për të ndihmuar ata të identifikuar vendet e mundshme të varrimit. Ndërkohë, në nëntor 1986 Winnie Johnson, nëna Keith Bennett, shkroi një letër për të Hindley lypur të dinë se çfarë i kishte ndodhur djalit të saj, një letër që Hindley duket të jetë "lëvizur vërtetë" nga Ajo përfundoi.:

Unë jam një grua e thjeshtë, Unë punoj në kuzhinat e Spitalit Christie. Ajo ka marrë më pesë javë të punës për të shkruar këtë letër, sepse ajo është aq e rëndësishme për mua që është e kuptueshme nga ju për atë që është, një lutje për ndihmë. Ju lutem, Mis Hindley, më ndihmoni.

Policia vizitoi Hindley, pastaj duke u mbajtur në Cookham Wood, disa ditë pasi ajo kishte marrë letrën, dhe edhe pse ajo refuzoi të pranojë çdo përfshirje në vrasjet, ajo ra dakord për të ndihmuar duke shikuar në fotografitë dhe hartat në përpjekje për të identifikuar pika të se ajo kishte vizituar me Brady. Ajo tregoi interes të veçantë në fotografitë e zonës rreth Hollin Brown Knoll dhe Shiny Brook, por tha se ishte e pamundur të jetë i sigurt nga vendet pa vizituar Moor. Konsideratat e sigurisë për të tilla një vizitë ishin të rëndësishme; ka pasur kërcënime të bëra kundër saj duhet ajo vizitoni Moors, por Sekretari i Douglas Hurd dakord me Klasës së parë që do të ishte me vlerë të rrezikut. [67] Shkrimi në vitin 1989, të klasës së parë tha se ai mendonte "mjaft cinik", në lidhje me motivacionin Hindley-së për të ndihmuar policia. Edhe pse letër nga Winnie Johnson mund të ketë luajtur një pjesë, ai besonte se shqetësimi i vërtetë Hindley-së ishte se, duke e ditur të shtetit "të pasigurt" mendore Brady, ajo kishte frikë se ai mund të vendosë për të bashkëpunuar me policinë, dhe të kërkuar për të bërë disa se ajo, dhe nuk Brady, ishte ai për të fituar çfarëdo përfitimi mund të ketë qenë në drejtim të miratimit publik.

Hindley bërë e para e dy vizitave të ndihmuar policinë e Saddleworth Moor më 16 dhjetor 1986 [69] Katër makina të policisë u largua. Cookham Dru at 04:30. Në rreth të njëjtën kohë, policia e mbylli të gjitha rrugët mbi kënetë, e cila ishte patrulluar nga 200 oficerë, 40 prej tyre të armatosur. Hindley dhe avokati i saj arriti me helikopter nga një aeroport pranë Maidstone, duke prekur poshtë në 8:30 am. I veshur me një xhaketë gomarit dhe kapuç, ajo është drejtuar, dhe ecte rreth zonës. Ishte e vështirë për Hindley për të bërë një lidhje mes kujtimet e saj të zonës dhe atë që ajo e pa në ditën, dhe ajo ishte me sa duket nervoz e helikopterëve që fluturojnë lart. At 3:00 pm ajo u kthye në helikopter, dhe të marrë përsëri në Cookham drurit. [të klasës së parë u kritikua nga shtypi, i cili e përshkroi vizitën si një "fiasko", një "marifet publicitet", dhe një "mbeturinave të pamend . e parave "[70] Ai u detyrua të mbrojë vizitën, duke theksuar përfitimet e tij:

Ne kishim marrë qëndrimin se ne të nevojshme një kërkim të plotë sistematik të kënetë ... Ajo kurrë nuk do të kishte qenë e mundur për të kryer një kërkim të tillë në privat. [

Më 19 dhjetor David Smith, pas moshës 38, gjithashtu u kthye në kënetë. Ai kaloi rreth katër orë duke ndihmuar policisë të identifikuar fushat ku ai mendohet më shumë trupa mund të jenë varrosur. [71] të klasës së parë vazhdoi për të vizituar Hindley në burg, së bashku me avokatin e saj Michael Fisher dhe këshilltar i saj shpirtëror, Reverend Peter Timms, i cili kishte qenë një burg guvernator parë dha dorëheqjen për t'u bërë një ministër në Kishën Metodiste. [70] Ajo bëri një rrëfim formal të policisë më 10 shkurt 1987, duke pranuar përfshirjen e saj në të gjitha pesë vrasje, por lajm i rrëfimit të saj nuk është bërë publik për më shumë se . në muaj [73] kasetë regjistrimi i deklaratës së saj ishte mbi 17 orë të gjatë; Klasës së parë e përshkroi atë si një "shumë të punuar edhe jashtë performancës në të cilat, besoj, ajo më tha po aq më shumë që ajo donte mua për të dini, dhe jo më shumë". [74] Ai komentoi gjithashtu se ai "ishte goditur nga fakti se ajo kurrë nuk ishte aty kur vrasjet u zhvillua. Ajo ishte në makinë, mbi buzë të majës së malit, në banjo dhe madje, në rastin e vrasjes Evans, në kuzhinë. "të klasës së parë arriti në përfundimin se ai ka menduar ai "kishte dëshmuar një performancë të madhe se sa një rrëfim të vërtetë

Policia vizitoi Brady në burg përsëri dhe i tha atij të rrëfimit Hindley-së, e cila në fillim ai refuzoi të besojnë. Pasi prezantoi me disa nga detajet që Hindley kishte të siguruara të rrëmbimit Pauline Reade-së, Brady vendosi se edhe ai ishte i përgatitur që të rrëfejë, por me një kusht: që menjëherë më pas ai të jepen mjetet për të kryer vetëvrasje, një kërkesë me të cilën ishte e pamundur për autoritetet për të përmbushur.

Në rreth të njëjtën kohë, Winnie Johnson dërgoi Hindley një tjetër letër, përsëri lutur të ndihmojnë policinë për të gjetur trupin e djalit të saj Keith. Në letër, Johnson ishte në favor të Hindley mbi kritikave përreth vizitën e saj të parë. Hindley, i cili nuk i është përgjigjur letrës së parë, u përgjigj duke falënderuar Johnson për të dy letrat, duke shpjeguar se vendimi i saj për të mos përgjigjeni parë si rezultat i publicitetit negativ që e rrethonte atë. Ajo pretendonte se, i kishte Johnson shkruar për 14 vitet e saj më parë, ajo do të kishte pranuar dhe ndihmuar policinë. Ajo gjithashtu nderoi klasës së parë, dhe falenderoi Johnson për sinqeritetin e saj. [78] Hindley bëri vizitën e saj të dytë në kënetë në mars 1987. Këtë herë, niveli i sigurisë përreth vizitën e saj ishte dukshëm më e lartë. Ajo qëndroi brenda natës në Mançester, në banesën e shefit të policisë të ngarkuar me trajnimin PMP në Sedgley Park, dhe vizitoi Moor dy herë Ajo konfirmoi të policisë se të dy fushat në të cilat ata ishin përqëndruar kërkimin e tyre -. Hollin Brown Knoll dhe Hoe kokërr - ishin të sakta, edhe pse ajo nuk ishte në gjendje për të gjetur ose të varreve Ajo ka kujtuar më pas, edhe pse, se si Pauline Reade ishte duke u varrosur ajo kishte qenë ulur pranë saj në një copë toke e barit dhe. mund të shohin shkëmbinjtë e Hollin Brown Knoll silhouetted kundër qiellit natën.

Në prill 1987 lajm i rrëfimit Hindley u bë publik. Në mes interesit të fortë të medias Zoti Longford u deklarua për lirimin e saj, duke shkruar se ndalimi i saj e vazhdueshme për të kënaqur "emocion mob" nuk ishte e drejtë. Fisher bindi Hindley të lëshojë një deklaratë publike, në të cilën ajo shpjegoi arsyet e saj për mohimin bashkëfajësinë e saj në vrasjet, përvojat e saj fetare në burg, letrën nga Johnson, dhe se ajo nuk ka parë mundësinë e lirimit. Ajo gjithashtu shfajëson David Smith nga çdo pjesë në vrasje, përveç atij të Edward Evans

ver interesi tjetër disa muaj në kërkim zbehur, por çelës Hindley kishte drejtuar policinë që të përqëndrojnë përpjekjet e tyre në një zonë të caktuar. Në pasditen e datës 1 korrik 1987, pas më shumë se 100 ditë të kërkimit, ata gjetën një trup të shtrirë në një varr të cekët 3 metra (0,9 m) nën sipërfaqe, vetëm 100 metra (90 m) nga vendi ku Lesley Ann Downey kishte janë gjetur. [82] Brady kishte bashkëpunuar me policinë për disa kohë, dhe kur i afrohej atij lajme se trupi Paulin Reade kishte zbuluar ai bëri një rrëfim formale të klasës së parë. [83] Ai gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë për shtypin, me avokatin e tij, duke thënë se edhe ai ishte i përgatitur për të ndihmuar policinë në kërkimin e tyre. Brady u dërgua në kënetë më 3 korrik, por ai dukej për të humbur kushineta e tij, duke fajësuar ndryshimet që kishin ndodhur në vitet ndërhyrë, dhe kërkimi u quajt off at 3:00 pm, me të cilën kohë një turmë të madhe të shtypit dhe të reporterët e televizionit ishin mbledhur në kënetë.

Klasës së parë refuzoi të lejojë Brady një vizitë të dytë në Moors dhe disa ditë pas vizitës së tij Brady ka shkruar një letër BBC reporter televiziv Peter Gould, duke i dhënë disa detaje të paqarta të pesë vrasjeve të tjera se ai që pretendohet se kanë kryer. [ 85] Brady refuzuar për të identifikuar viktimat e tij të dyshuar, dhe policia nuk arriti të zbuluar krime të pazgjidhura përputhen të dhënat e pakta që ai të furnizuara. [86] Hindley tha Klasës së parë që ajo e dinte asgjë prej këtyre vrasjeve.

Më 24 gusht 1987 policia anulluan kërkimin e tyre të Saddleworth Moor, pavarësisht se nuk ka gjetur trupin e Keith Bennett. [88] Brady u dërgua në kënetë për herë të dytë më 1 dhjetor, por ai ishte edhe një herë në gjendje për të gjetur vendin e varrimit. Trupi Keith Bennett mbetet e pazbuluar deri në vitin 2014, edhe pse familja e tij vazhdon për të kërkuar Moor, mbi 40 vjet pas zhdukjes së tij.

Keith Bennet vikitma e pa gjetur

Edhe pse Brady dhe Hindley kishte pranuar vrasjen e Pauline Reade dhe Keith Bennett, Departamenti i Prokurorisë Publike (DPP) vendosi se asgjë nuk do të fitohet nga një gjykim të mëtejshëm; pasi të dy tashmë kishin dënime të përjetshme ka dënim më tutje mund të jetë shkaktuar, dhe gjykimi i dytë mund edhe të ketë ndihmuar çështjen Hindley s per lirim para kohe duke i dhënë asaj një platformë nga e cila për të bërë një rrëfim publik. File:Keith bennett.jpg

Në vitin 2003 policia nisi operacionin Maida, dhe përsëri kontrolloi Moor për trupin e Keith Bennett. Ata lexojnë deklarata nga Brady dhe Hindley, dhe fotografi gjithashtu studiuar marra nga palë. Kërkimi i tyre është ndihmuar nga përdorimi i pajisjeve të sofistikuara moderne, duke përfshirë një satelit amerikan të përdorura për të kërkuar dëshmi e lëvizjes së tokës. BBC raportoi më 1 korrik 2009 se Policia e Manchester Madhe kishte dhënë zyrtarisht kërkimin për Keith Bennett, duke thënë: se "vetëm një përparim i madh shkencor apo dëshmi të freskëta do të shohin kërkimin për rifillimin e tij të trupit". [92] Detectives janë raportuar gjithashtu të ketë thënë se ata kurrë nuk do të përsëri të japë Brady vëmendjen ose tronditje e çuar një tjetër kërko pafrytshme në kënetë ku ata besojnë se mbetjet Keith Bennett janë varrosur Donacionet nga anëtarët e publikut financuar një kërkim të kënetë për trupin Bennett nga vullnetarë nga një kërkim-shpëtimit ekipit të Uellsit që filloi në mars 2010 Brady mund të ketë dhënë detajet e vendndodhja e trupit Keith Bennett në një nga vizitorët e tij; në vitin 2012 një grua u arrestua me dyshimin për parandalimin varrimin e një organi pa arsyetim të ligjshëm.Policia tha se hetimet janë në vazhdim.

Gjykimi dhe Denimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjykimi i Ian Brady filloi 19 prill 1966 Brady doli para drejtesis dhe po ashtu dhe bashkpuntorja e dashuar e tij Myra Hindley u akuzan nga prokuroia per vrajen e Edward Evans,John Kilbrige dhe Lasley Ann Downey prokuroi udhehiqej nga prokuroi Fredrecik Evelyn Jones avokati mbrojtesi i Brady-t ishte Emmlyn Hooson ndersa avokati mbrojtes i Myra ishte Godfrey Heilpem, prokurori paraqiti fakte dhe prova thembesore dhe rrethnore qe shpallin fajtor qifitin per 3 vraje te kyrera ata po ashtu spozoheshin fajtor nga prokuroria per zdhukjen e 12 vjeqarit Keith Bennett dhe 16 vjeqares Pauline Rade i cila ishte zdhukur 3 vite me par dhe trupi saj u gjet ne vitin 1987 por edhe per zhdukjen Keith Bennet i cili sipas prokuroris ishte rrembyer 2 vite me parë por Brady u deklarua jo fajtor dhe mohoi gjitha akuzat por provat dhe faktet dhe deshmit treguan te kundërten por me presionin e ne gjykate Brady tha kto fjale dhe citoi une godita Edward Evans me sopatë dhe une e vrava ndrsa bashkpuntorja tij mohoi per prefshirje ne krim dhe ne dijeni qe kishin ber fotografi ne varret e viktimave dhe piknik ne ato varresje por prokuroi i kishte dorzuar fotograftë në Jurisë si prove materiale ajo parnoni se kishte zhveshur dhe inqizuar dhe fotgrafuar trupin lakuriq të Leslay Ann Downey thase femija ishte i ashper mizore ne kasetetn derguar Jurise aty ndegjohen zerat e Brady-t dhe Myra-së dhe i femijes se gjorë qe kerkonte ndihmë dhe pasi Juria analizoi faktet dhe provat materijale dhe ndegjoi deshmitaret jurisë ju deshen vetem dy orë per te marr vendim Juria shpalli fajtor Ian Brady per 5 vraje burgim te perjeshem dhe dhe Myra Hindley per vrasjen Lesley Ann Downey per vrasje te shkallë së par u denua me brugim te perjshem ata kalun nga paraburgimi ne vuatje te denimit Ian Brady u nga qendra e paraburgimit u deruga ne burgun HM Prison Durham në Durham,Angli ndresa partnerja e tij ne krim Myra Hindley u dergua ne burgun HM Prison Holloway në Holloway,Londër,Angli ku vdiq nga nje sulm ne zemer më 15 nëntor 2002 në moshen 60 vjeqare.

Burgosja dhe institucionalizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spitali Ashoworth ku momentalisht gjindet Ian Brad

Pas denimit te tij aji kaloi 19 vite ne burgun Durham më Angli ne izolim te plote ne masa te rrepta sigurie aji u dignostifkua nga nje psikater si Piskopat shkizofrenik i rrezikshem në nëntor të vitit 1985 ai pershkak te problemve mendore u derguan ne spitalin psikatrik të sigursë lartë në Ashworth HospitalMaghull,Merseyside,Angli aji ishte trajtuar nga psikoleget si nje njeri me problem medore-kronike dhe vaunte nga çrregullim i prsonaltetit aju u shpall zyrarisht i çmendur pasi inqizmeve ne tru valet e trurit i ishin anormarle (jo normale) ai kishte potestuar ndaj ketij vendimi duke hyre ne grave urie por pa sukses krimelogu Colin Williams gjate nje intervistimi i kishte quaj personin me sadist qe kishte njohur ne gjithë Britanin aj dinte ti joshte viktimiat dhe ti vriste po ashtu nena e viktimes e cila nuk e gjet Keith Bennet kerkoi nga ai te tregonte vendojen trupit te djalit te saj por Brady nuk i kujtohej spse pinte barna te cilat ulin nivelin e kujtesë tha se Bennet ishte vrrasur ne nje varr me thellëtesi te madhe rreth 20 metra por policia nuk egjeti trupin e tij ne vitin 1999 thu doren pas nje perleshje me rojet aji tha se stafi mjeksor e kishte provokuar ate. Ne vitin 2012 aji beri nje apel per tu kyer ne burg por piskiarët e Sipitali vertetuan se gjendja e tij mendore nuk esht stabile dhe aji u dignostifkua me skizofreni parnojake dhe Çrregullim Personaliteti kshtu gjykata supreme dhe ajo e apelit e refuzan kerkesen e tij per tu rikthyer ne burge Brady vazhdon te mjekohet per shka problemve dhe semundjeve psiqke te ndryshme.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://murderpedia.org/male.B/b/brady-ian.htm