Ibrahim Fejzullahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ibrahim Sejdulla Fejzullahu[1]- Z.O. e Karadakut të UÇK-së, i lindur më 06.05.1967 - 29.05.1999 në fshatin Gospoicë të Preshevës.

Ibrahim Fejzullahu ishte ndër të parët në organizimin e luftës në kuadër të zonës opoerative të Karadakut të UÇK-së që vepronte në njësitin për furnizim të armëve të zonave Llap e Karadak.Ibrahim Sejdulla Fejzullahu Ibra kishte marrë pjesë në shumë aksione për furnizimin e armëve në vitin 1998-1999.Bie dëshmorë më 29 Maj 1999 në krye të detyrës.Lufta e UÇPMB-së merr brigada 113 emrin e dëshmorit të Kombit Ibrahim Fejzullahu.[2]

Veprimtaria atdhetare dhe familjae Ibrahim Fejzullahut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sejdi Fejzullahu, prindi i dëshmorit të Ibrahim Fejzullahut , parapjesëmarrësve në homazhet që i bën dëshmorët. Ai ka thënë se në këtë vend ka shumë të vrarë por se familjarët edhe ata kanë nisur ti harrojnë pasi në këtë fshat më 30 nëntorë të vitin 1944 nga ushtria pushtuese janë masakruar tërë banorët e fshatit , dhe në lapidar janë të shkruar gjithë emrat e martirëve dhe dëshmorëve të cilët deri në këtë kohë kanë sakrifikuar për këtë vend. Ndërkaq disa nga bashkëluftëtarët thanë se Ibra ka qenë celula e UÇK-së .Gjatë luftës së armatosur në Kosovë Ibra ishte i caktuar nga shtabi i Zonës së Karadakut në njësitin për furnizim me armatim. Ai u vra më datë 29 maj të vitit 1999 në Gosponicë. Pas daljes në skenë të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë brigada 113 mbajti dhe e mbrojti me nderë emrin Ibrahim Fejzullahu. /Lugina Press[3]/ Bashkëverimtarët të asaj kohe, Shaqir Shaqiri dhe Halil Selimi kanë evokuar kujtime të para 20 vitesh dhe kanë folur për kontributin e dëshmorit Ibrahim Fejzullahu. Vajza e dëshmorit, Naxhije Fejzullahu ka falemderuar kryetarin e Kosovës i cili ka dekoruar babain e saj hero të Kosovës. Në deklaratën për media ajo ka potencuar se shpresojmë që në të ardhmen tokat shqiptare të jenë të bashkuara siç deshën dëshmorët e rënë. Në këtë ceremoni të pranishëm ishin familjarë, bashkëveprimtarë të dëshmorit Ibrahim Fejzullahu dhe personalitete që kanë kontribuar për çështjen kombëtare në Kosoven Lindore.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Urdhri Hero i Kosovës [4] Kryetari Thaçi ka dekoruar dëshmorin e kombit, Ibrahim Fejzullahu me urdhërin Hero i Kosovës për trimëri dhe sakrificë në përballje të pabarabart në luftën e armatosurë të UÇPMB-së para 20 vitesh ku dhe ra heroikisht Ibrahim Fejzullahu në Gosponicë të Preshevës. Familja Fejzullahu në mesin e bashkëveprimtarëve të shumtë pranoi urdhërin Hero i Kosovës për trimëri dhe sakrificë, për lirinë e Kosovës titull ky i ndarë nga kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kurtaj, Bajram Dëshmorët janë të shenjtë,. Prizren,(2006): Botoi AUTOR
  • Demir KRASNIQI-“KËNGË KRISMASH LIRIE-2”,[5] Gjilan, 2003.faqe 186-189.-MASAKRA NË GOSPONICË TË PRESHEVËS
  1. ^ https://www.shhlp.com/historiku-i-deshmoreve/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 29 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 29 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Radio Kosova e lire". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Është injoruar "Dëshmori i kombit, Ibrahim Fejzullahu dekorohet nga kryetari i vendit me urdhërin Hero i Kosovës" (Ndihmë!)
  5. ^ "Ibrahim Fejzullahu Hero i Kosoves/". 2 Qershor, 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Bajram Kurtaj, Dëshmorët janë të shenjtë, Prizren, 2006.