Jump to content

Ichigo Kurosaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cosplay Ichigo Kurosaki

Ichigo Kurosaki (黒崎 一護, Kurosaki Ichigo) është personazh fiktiv dhe protagonisti në anime dhe manga Bleach. Ai është djalosh nga Bota Njerëzore dhe më vonë, pasi mori fuqitë Shinigami, u bë zëvendësues Shinigami. Ichigo është djali i Isshin dhe Masaki Kurosaki, dhe vëllai i madh i Karin dhe Yuzu. Ai është martuar me Orihime Inoue dhe kanë një djal të quajtur Kazui Kurosaki.

Kur ishte i ri, Ichigo e konsideronte nënën e tij si qendrën e botës së tij, gjithmonë duke buzëqeshur kur ishte me Masaki dhe duke mbajtur rregullisht dorën e saj. Pavarësisht se qau sa herë që humbi në një ndeshje në dōjō ku ndoqi, Ichigo filloi të buzëqeshi përsëri sapo pa Masaki kur ajo erdhi ta merrte. Në një moshë shumë të re, Ichigo e dëgjoi babanë e tij duke thënë se emri i tij do të thotë "të mbrosh një gjë", e cila futi tek ai një dëshirë për të mbrojtur nënën e tij. Kur motrat e tij lindën, ai filloi të ndiqte një Dojo për të mbrojtur ata. Që atëherë, numri i njerëzve që ai dëshiron të mbrojë ka vazhduar të rritet, duke bërë që Ichigo të rrezikojë jetën e tij për të mbrojtur të dy njerëzit afër tij dhe të plotë të huajt.

Si adoleshencë, Ichigo është kokëfortë, gjaknxehtë, me dëshirë të fortë dhe impulsive. Pavarësisht se pretendon të mos kujdeset për atë që njerëzit e tjerë mendojnë për të, ai përpiqet të ruajë një imazh të shkëputur dhe "të ftohtë". Sjellja e tij e hapur dhe gjaknxehtë është një tipar që vetë Ichigo e ka pranuar, dhe nëse dikush fillon një luftë me të, ai nuk mund të ndihmojë në luftën kundër. Ai ftohtë i referohet mësuesve të tij si "instruktorë". Ai është vërtet i dhembshur dhe empatik ndaj të tjerëve, duke premtuar se do të sjellë një fantazme një lule dhe një aeroplan lodër, ose duke i qetësuar të tjerët kur shqetësohen.

Ichigo është një student i aftë, i radhitur në vendin e 23-të në vitin e tij në shkollë, i cili studion rregullisht dhe nuk e lë pas dore punën e tij shkollor. Ai punon aq shumë sa bën për të kapërcyer konceptet e gabuara që shumë prej tij kanë të bëjnë në bazë të ngjyrës së tij të flokëve dhe luftimeve. Ichigo e urren tregimin e së ardhmes, horoskopët, feng shui, psikikën dhe këdo që tregtia e të cilit përfshin marrjen e parave nga njerëzit për gjëra që nuk mund t'i shohin. Ai ka vështirësi të kujtojë fytyrat dhe emrat e njerëzve. Ichigo bëhet jashtëzakonisht i trembur dhe i pakëndshëm rreth grave të zhveshura ose të veshura në mënyrë jo modeste, një fakt që edhe Yoruichi Shihōin dhe Rangiku Matsumoto e kanë përlotur atë. Ichigo shpesh është i pavëmendshëm kur flet me ata më të vjetër se ai vetë, duke e quajtur Genryūsai Shigekuni Yamamoto "plakush" dhe duke iu referuar disa prej kapitenëve të Shinigami me emrat e tyre të dhënë pa përdorur nderime.

Kur bëhet fjalë për të luftuar, Ichigo ka një ndjenjë komplekse nderi; ai rregullisht kërkon të hakmerret saktë për veprimet mizore të kundërshtarit të tij, siç është nxitja e frikës për t’u vrarë në Shrieker dhe prerja e krahut të djathtë të Yammy Llargo në shenjë hakmarrjeje për të duke hequr krahun e djathtë të Yasutora Sado. Ai shpesh përqesh dhe përruan kundërshtarët e tij kur luftojnë, ndonjëherë sulmojnë pa paralajmërim. Ichigo ka një dëshirë të fortë për të fituar luftën e tij, por në atë që ai e shikon si një mënyrë të ligjshme. Për këtë qëllim, ai shpesh ka refuzuar ndihmën e Hollow të tij të brendshëm, edhe kur e di se do ta lejonte atë të fitonte. Vendosmëria e Ichigo-së në betejë mund të tronditet herë pas here, gjë që mund të pengojë aftësinë e tij për të luftuar, dhe shkon në një gjendje depresioni dhe vetë-mashtrimi kur ai humbet një betejë të madhe ose e lë shokun.

Ichigo përçmon ata që keqtrajtojnë aleatët e tyre në çfarëdo mënyre, edhe nëse ata janë armiqtë e tij. Ai u neverit kur Yammy i quan Ulquiorra Cifer, Nnoitra Gilga dhe Grimmjow Jaegerjaquez "plehra".

Ichigo lindi më 15 korrik si djali i Isshin Kurosaki dhe Masaki Kurosaki, 15 vjet para se të bëhej Shinigami. Motrat e tij Karin Kurosaki dhe Yuzu Kurosaki kanë lindur disa vjet më vonë. Kur ishte katër vjeç, Ichigo u bashkua me një dojo karate, ku u takua dhe u miqësua me Tatsuki Arisawa. Megjithëse Tatsuki mundi Ichigo në çdo ndeshje që ata kishin, ajo do të ndihmonte Ichigo nëse ai ngacmohej dhe do ta përtypte nëse ishte i mërzitur.

Ichigo ishte në gjendje të shihte fantazma për aq kohë sa ai mund të kujtohej. Ai mund t'i shihte aq qartë, si fëmijë, ai nuk mund t'i tregonte të gjallit nga të vdekurit. Kjo bëri që ai të shfaqej që njerëzit e tjerë të shikonin në vendet e shkreta dhe të bisedonin me veten e tij. Kjo bëri që njerëzit të thoshin se ai mund të shihte fantazmat, megjithëse kur Tatsuki e pyeti për këtë, ai mohoi të ishte në gjendje t'i shihte ato.

Më 17 qershor, kur Ichigo ishte nëntë vjeç, ai dhe nëna e tij po shëtisnin në shtëpi së bashku me një nga lumenjtë e qytetit Karakura, i cili ishte fryrë nga shiu i fortë. Duke parë një vajzë afër lumit, Ichigo mendoi se do të hidhej. Në pamundësi për të treguar ndryshimin midis fantazmave dhe njerëzve të gjallë, Ichigo vrapoi drejt saj për ta ndaluar atë, pa dijeni që vajza ishte joshja e Hollow Grand Fisher. Masaki u përpoq ta ndalonte, por ai nuk e dëgjoi. Pasi nuk arriti ta kapte vajzën, Ichigo humbi vetëdijen për një kohë. Kur u zgjua, Masaki ishte shtrirë mbi të, e mbuluar me gjak.[1] Duke filluar ditën pas vdekjes së Masaki, Ichigo vazhdimisht e anashkaloi shkollën për të shkuar në bregun e lumit, ku vdiq Masaki. Tatsuki e gjeti atë atje, ku do të qëndronte nga mëngjesi deri në mbrëmje, duke bredhur përgjatë bankës sikur të kërkonte nënën e tij, duke u zënë poshtë nëse ishte i lodhur dhe pastaj të endej ca më shumë.

Një ditë, kur Ichigo ishte dymbëdhjetë, para hapjes së Klinikës Kurosaki, ai dëgjoi tingullin e kmbanës dhe iu përgjigj derës për të gjetur një vajzë me vëllain e saj në shpinë. Ai kishte qenë në një aksident automobilistik dhe ishte mbuluar me gjak. Klinika nuk kishte pajisjet e nevojshme për ta shpëtuar, dhe ai vdiq para se të mbërrinte një ambulancë për ta transferuar në Spitalin Karakura. Disa kohë më vonë, ai mësoi se vajza ishte Orihime Inoue.[2]

Ichigo më vonë hyri në shkollën e mesme Mashiba Junior. Gjatë kësaj kohe, Ichigo më në fund mposhti Tatsuki në një ndeshje karate, dhe që atëherë nuk kishte pasur një ndeshje tjetër me të. Ichigo merrej rregullisht në luftime me banditë, për shkak të ngjyrës së pazakontë të flokëve të tij. Gjatë një prej këtyre luftimeve, ai mori ndihmë nga Yasutora Sado. Pas pak, Ichigo e ktheu favorin kur shpëtoi Sado nga dy anëtarë të bandës që e mashtruan. Kur banditët rrëmbyen më vonë Sado, Ichigo i gjeti ata dhe rrëzuan udhëheqësin e tyre, Yokochini. Duke përdorur telefonin e Yokochini për të bërë zile për një ambulancë për secilin nga pesë banditë, ai rrahu të gjithë. Pasi Sado u lirua, ata bënë një pakt për të mbrojtur dhe luftuar njëri-tjetrin.

Pak para se Ichigo të bëhej Shinigami, ai dhe Sado filluan të ndjekin shkollën e mesme në Karakura, dhe reputacionet e tyre u paraprinë atyre. Gjatë një përleshje me një bandë të udhëhequr nga Reiichi Ōshima, Ichigo dhe Sado u takuan Keigo Asano dhe Mizuiro Kojima, duke kursyer të parët në proces. Ndërsa Keigo fillimisht kishte frikë nga Ichigo dhe Sado, të dy ai dhe Mizuiro më vonë u miqësuan me ta. Ichigo më vonë u njoh me Uryū Ishida, duke e pyetur atë pse ai zgjodhi të ndiqte shkollën e Karakura dhe jo një shkollë të talentuar, pasi ai do të mendonte se Uryū do të dëshironte të ndiqte gjurmët e babait të tij dhe të bëhej mjek. Sidoqoftë, Uryū u përgjigj se nuk kishte dëshirë të bëhej një i tillë.

Fizikisht, trupi i njeriut i Ichigo është në formën më të lartë. Ichigo është trajnuar në artet marciale që kur ishte fëmijë i vogël, si profesionalisht ashtu edhe nga babai i tij. Ai vazhdimisht ka treguar gatishmëri dhe koordinim të madh në sulmet e tij. Ai ka kapur vazhdimisht armën e një kundërshtari me njërën dorë. Ai mundon me lehtësi mashtrimet e shumta dhe bandat në rregull, dhe është një artist më i mirë ushtarak se Tatsuki Arisawa, i cili renditet vajza e dytë më e fortë në të gjithë Japoninë pavarësisht se lufton me krah të thyer. Kombinuar me shpejtësinë e tij, ai rrëzoi me lehtësi zv.kapitenë në radhitje të shpejtë, ndërsa me duar të zhveshura, me një goditje të vetme secili para se togeri i parë madje të prekte tokën. Ndërsa ai ka ndaluar stërvitjen, sulmet e vazhdueshme nga kërcënuesit dhe babai i tij i mbajnë të freskët aftësitë e tij.

Ichigo është mashtrues i fortë, duke goditur kokën e një njeriu përmes një rruge konkrete me një goditje të vetme, dhe më vonë duke shkelmuar Asguiaro Ebern nga dhoma e gjumit në rrugë pa dëmtuar këmbën e tij nga Hierro i tij.

Edhe para se të mësojë Shunpo, Ichigo është një luftëtar shumë i shpejtë dhe i shkathët. Ichigo posedon reflekse të mëdha, duke shmangur një sulm pa përpjekje të humbur dhe menjëherë të kundërsulmoj. Ai mund të godasë shpejt, pa paralajmëruar dhe me radhë të njëpasnjëshme. Shpejtësia e tij e lejon atë të ndjekë lëvizjet e kundërshtarëve më të shpejtë për të analizuar më mirë lëvizjet e tyre dhe të bllokojë në mënyrë të kundërt goditjet fatale. Edhe kur u befasua nga Tenjirō Kirinji, i cili është mjaft i shpejtë për të kapërcyer Suì-Fēng, Ichigo kundërsulmoi dhe u plagos tha sulmues pa e parë askush tjetër. Ichigo arriti të shmangej një goditje e befasishme dhe të përpiqej të kryente një kundërsulm ndaj Robert Accutrone, i cili ishte aq i shpejtë sa të përputhej dhe të presion një kapiten të shpejtë siç ishte Shunsui përsa i përket shpejtësisë.

Sipas Aizen dhe Urahara, aftësia më befasuese e Ichigos është shkalla e rritjes së tij; ai kupton kontrollin themelor të teknikave të përparuara në ditët ku do të duheshin disa vjet edhe për Shinigami më të talentuar. Menjëherë pasi fitoi fuqitë e Shinigami dhe pa asnjë trajnim të mëparshëm, ai filloi të mësojë teknika të përparuara të ndijimit të energjisë shpirtërore nga instinkti i plotë. Ndërsa duhen shumica e Shinigami të paktën 10 vjet për të arritur Bankai, ai e bëri këtë në dy ditë (megjithëse me ndihmën e një pajisje speciale të shpikur nga Urahara e cila fillimisht ishte menduar për tre ditë).[3][4] Ai fiton përvojë të konsiderueshme në përdorimin e Shunpo ndërsa u stërvit me Yoruichi, i cili u bë në të njëjtën periudhë si Bankai i tij. Përveç përmirësimeve të tij në aftësitë e tij Shinigami, Ichigo e rriti në masë të madhe kohën që ai mund të mirëmbante maskën e tij Hollow, nga njëmbëdhjetë sekonda në sasi të konsiderueshme më të gjatë të kohës. Gjatë luftës së tij të parë me Ulquiorra, ai menjëherë u bë i paaftë nga një shpërthim i Cero, madje edhe me maskën e tij Hollow (e cila theu brenda një sekondi), por vetëm disa orë më vonë, ai i reziston një tjetër Cero nga Ulquiorra pa i nënshtruar Hollowfication, dhe mund të analizojë lëvizjet e Ulquiorra shumë më mirë se më parë, kur ai "ishte ndjerë sikur [ai] po luftonte një makinë ose një statujë" dhe nuk arriti të parashikojë dhe të kundërshtojë sulmet e tij. Aftësitë e tij të fshehta janë njohur nga Wandenreich si mjaft të fuqishëm për ta bërë atë një nga Fuqitë e Luftës Speciale të Shoqatës së Shpirtërave.

Aftësitë e Shinigamit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për sa i përket stilit të luftimit ndërsa ishte në formën e tij Shinigami, Ichigo mbështetet kryesisht në shpata. Përveç stërvitjes së tij fillestare me Urahara, ai është në thelb në një regjim stërvitje "mëso si shkon"; kështu, aftësia e tij është zhvilluar duke luftuar sesa udhëzime zyrtare, duke u bërë edhe më të aftë me çdo luftë. Shkathtësia e tij e përgjithshme e lejon atë të luftojë në mënyrë të barabartë kundër mjeshtrave të shpatave të kalibrit Byakuya Kuchiki dhe Kenpachi Zaraki. Ndërsa zakonisht lufton me të djathtën, Ichigo duket të jetë i aftë me dy duar, pasi ai është i aftë të përdorë Zangetsu në dorën e majtë. Që nga arritja në formën e vërtetë të Zangetsu, ai ka shfaqur aftësi të shkëlqyeshme për t'i zbatuar të dyja këto tehe menjëherë dhe pa asnjë problem.

Megjithëse jo shumë i aftë për teknikat e tij të ndryshme, Ichigo është mjaft i aftë në vetë teknikën për të vazhduar dhe madje befasuar Shinigami të nivelit të lartë me shpejtësinë e tij. Byakuya Kuchiki, një nga përdoruesit më të aftë të Shunpo në Shoqatën e Shpirtërave, komplimentoi mjeshtërinë në rritje të teknikës së Ichigo. Gjatë demonstrimit të tij të parë të kësaj aftësie, ai rrëzoi tre toger dhe kapi Zanpakutō e tij para se ndonjë prej tyre të godiste në tokë. Pas kthimit nga Pallati i Mbretit të Shpirtërave, Ichigo ka rafinuar aftësitë e tij në Shunpo, duke lëvizur disa milje në një kërcim të vetëm, ndërsa njëkohësisht anashkalon perceptimin e Sternritter të shumëfishtë.

Shikai: Zanpakutō e Ichigos është Zangetsu. Pasi shpata e tij e Bankai u thye, Ichigo zbulon se ai nuk posedon një Zanpakutō të vërtetë, por përkundrazi ka një të formuar nga bashkimi i tij i trashëguar i fuqive të tij Shinigami / Hollow. Më vonë, Zangetsu personalisht është rivarrosur nga Ōetsu Nimaiya, duke përdorur një Asauchi aktual. Në botën e tij të brendshme, Ichigo, duke u pajtuar me trashëgiminë dhe fuqitë e tij, fiton qasje në Zanpakutō e tij të vërtetë, i cili ishte shtypur gjatë gjithë kësaj kohe. Zanpakutō i tij i vërtetë merr formën e dy tehëve të ndara, thjesht të zeza.[5] Njëra është madhësia e shpatës së tij të mëparshme, edhe një herë në formën e një thike kyber, me rrokjen në bazën e tehut dhe një dorezë që shtrihet prapa kësaj nga përafërsisht gjerësia dhe gjatësia e parakrahut të Ichigo. Ekziston një pjesë e hollë dhe e zbrazur që rrjedh përgjatë skajit të pasëm të tehut nga baza deri në mesin e tehut. Tehu i dytë është relativisht i vogël, me madhësinë e krahut të Ichigo-s, dhe është i ngjashëm me tehun e parë, por i ngjan një thike llogore më shumë sesa shpata. Për dallim nga homologu i saj, ajo ka një dorezë të mbyllur, me një pjesë që vepron si një roje dore. Të dy tehëve përfaqësojnë një aspekt të ndryshëm të fuqive të Ichigo-s: briskja më e madhe përfaqëson Hollow-in e tij të brendshëm (manifestimin e fuqive të tij Shinigami / Hollow) dhe tehu më i vogël përfaqëson "plakun" (manifestimi i fuqive të tij të Quincy). Pasi fitoi Zanpakutō e tij të ri, Ichigo i mbështjellë rrobat e të dy shpatave në leckë, dhe tani mban tehun më të madh në shpinë dhe tehun e shkurtër në hipin e tij të djathtë. Pasi Yhwach thith fuqitë e tij Hollow dhe Quincy, forma e Zangetsu ndryshon që të përputhet me pamjen e saj origjinale nga kur Ichigo arriti për herë të parë Shikai.

Aftësia speciale: Ichigo ka vetëm dy teknika në formën Shikai: Getsuta Tenshō dhe Getsuga Jūjishō.

Bankai: Tensa Zangetsu: Për të aktivizuar Bankai e tij, Ichigo vendos dy krahët e Shikait të tij krah për krah, duke shkaktuar një energji të madhe për ta pushtuar atë dhe shpatat. Tensa Zangetsu merr formën e një variacioni të thikës kyber; tehja më e vogël e zezë përfshin pjesën e brendshme të shpatës dhe ka dorezën e fiksuar në të, ndërsa baza e shpatës është e pjerrët dhe tehja vazhdon me një seksion që del nga poshtë, si roje, me një zinxhir të bashkangjitur me të që sythe mbi krye dhe bashkëngjitet menjëherë përpara pikës së tehut. Pasi Ichigo i kishte zhytur fuqitë e tij Hollow dhe Quincy nga Yhwach, duke e lënë atë vetëm me fuqitë e tij Shinigami, pjesa e jashtme e bardhë prishet gjatë betejës së tij të fundit me Perandorin Quincy. Kjo zbulon një teh që përputhet me formën origjinale të Shikai të Ichigo, Zangetsu, nën të.

Aftësia speciale: Ndërsa fuqia e vërtetë e Tensa Zangetsu është e panjohur, një Yhwach i fuqizuar nga Mbreti i Shpirtërave e konsideroi të rrezikshme sa të kërkonte menjëherë thyerjen e Bankai të Ichigo pas aktivizimit të tij gjatë betejës së tyre.[6]

Gjatë betejës kundër Yhwach i fuqizuar nga Mbreti i Shpirtërave, Ichigo e përplasi me forcën e shpërthimit[7] dhe do ta kishte vrarë sikur të mos ishte i Almighty që të lejonte Yhwach të kthejë vdekjen e tij.[8]

Në japonisht, Ichigo dublohet nga Masakazu Morita dhe Yūki Matsuoka (si fëmijë). Në anglisht, Ichigo dublohet nga Johnny Yong Bosch dhe Mona Marshall (si fëmijë). Në spanjisht, Ichigo dublohet nga Sergio Zamora.

  1. ^ Bleach Kapitulli 19, faqet 12-15
  2. ^ Bleach Kapitulli 3, faqet 13-14
  3. ^ Bleach Kapitulli 127, faqet 5-7
  4. ^ Bleach Kapitulli 132, faqja 17
  5. ^ Bleach Kapitulli 547, faqja 2
  6. ^ Bleach Kapitulli 678, faqet 8-12
  7. ^ Bleach Kapitulli 683, faqet 16-17
  8. ^ Bleach Kapitulli 684, faqet 6-7