Idriss Déby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Idriss Déby
إدريس ديبي
Déby më 2014
6th [[Presidenti i 6-të i Çadit]]
Në detyrë
2 dhjetor 1990 – 20 prill 2021
KryeministriStampa:List collapsed
ZëvendëspresidentiBada Abbas Maldoum (1990–1991)
Paraprirë ngaHissène Habré
Pasuar ngaMahamat Déby Itno (si kryetar i Këshilli Ushtarak Tranzicional)
Kryetar i Bashkimit Afrikan
Në detyrë
30 janar 2016 – 30 janar 2017
Paraprirë ngaRobert Mugabe
Pasuar ngaAlpha Condé[1]
Të dhëna vetjake
U lind më18 qershor 1952
Fada, Afrika Ekuatoriale Franceze (tani Çadi)
Vdiq më20 prill 2021 (68 vjet)
Rajoni Tibesti Region, Çad
Shkaku i vdekjesPlagë me armë zjarri
Partia politikeLëvizja Patriotike e Shpëtimit
Bashkëshortja/etHinda Déby Itno (m. 2005; deri në vdekjen e tij)[2]
Fëmijët

Idriss Déby Itno (Arabisht: إدريس ديبي‎ Idrīs Daybī Itnū; 18 qershor 1852 - 20 prill 2021) ishte një politikan dhe oficer ushtarak çadian, kreu i Lëvizjes Patriotike e Shpëtimit në pushtet, i cili ishte presidenti i Çadit nga viti 1990 deri në vdekjen e tij në duart e forcave militante kur komandonte trupat në front në vitin 2021.

Déby ishte anëtar i klanit Bidayat të grupit etnik zaghawa. Ai mori pushtetin duke udhëhequr një rebelim kundër presidentit Hissène Habré në dhjetor 1990 dhe i mbijetoi rebelimeve të ndryshme dhe përpjekjeve të grushtit të shtetit kundër sundimit të tij. Déby fitoi zgjedhjet në 1996 dhe 2001, dhe pasi u eliminuan kufijtë e mandatit ai fitoi përsëri në 2006, 2011, 2016 dhe 2021.

Déby ishte martuar disa herë dhe kishte të paktën një duzinë fëmijë. Ai u martua me Hinda Déby Itno në shtator 2005.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Guinea President Alpha Conde elected AU chair succeeding Deby" (në anglisht). The Star Kenya. 30 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2020. Marrë më 30 janar 2017.
  2. ^ "Chad president weds Janjaweed chief daughter" (në anglisht). Modern Ghana. 20 janar 2012. Marrë më 22 prill 2021.