Idriz Voca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Idriz Voca
Të dhënat personale
Emri i plotëIdriz Naser Voca
Data e lindjes15 maj 1997
Vendi i lindjesZvicër
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualFC Luzern
Numri42
Karriera në rini
2004–2008FC Hergiswil
2008–2015FC Luzern
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2015–FC Luzern U2152(4)
2017–FC Luzern20(0)
Ekipi kombëtar
2017–Kosova U213(0)
2018–Kosova2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Idriz Naser Voca (lindi më 15 maj 1997) është futbollistë kosovarë i cili luan si mesfushor për klubin zviceran FC Luzern dhe për kombëtaren kosovaren.

Early life[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Voca lindi në Zivicër prej babait shqiptar dhe nënës boshnjake.[1] Ai ka pasaportën kosovare, shqiptare[2] dhe zvicerane.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2004. Voca filloi karrierën e tij rinore me FC Hergiswil. Ndërsa, më 2008 u bashkua me Luzernin. Në sezonin 2015-16, ai u bë pjesë i ekipit U21 në 1.Liga Zvicerane.

Luzern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në pjesën e dytë të sezonit 2016-17. Më 26 shkurt 2017. Voca fitoi hyrje me skuadrën e parë ku ai mori pjesë në ndeshjen e ligës kundër Baselit.[3] Më 5 prill 2017, ai bëri debutimin e tij kundër Sionit në Çerekfinalen e Kupës Zvicerane duke ardhur si zëvendësues në minutën e 103 të lojës shtesë në vend të Tomi Juric. Gjithë ndeshje përfundoi me një barazim pa gola dhe avancoi në penalltinë, ku Voca shënoi penalltin e gjashtë dhe të fundit, por Luzern humbi 6-5.[4] Voca filloi sezonin 2016-17 me skuadrën e parë. Më 13 korrik 2017, duke u shfaqur ndeshjen e parë të raundit të dytë kualifikuese të Ligës Evropiane UEFA 2017-18, kundër Osijekut, ku ai ishte një zëvendësues i papërdorur për të gjithë ndeshjen.[5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 mars 2018. Voca morri një thirrje nga kombëtarja kosovare për ndeshje miqësore kundër Madagaskarit dhe Burkina Fasos.[6] Më 24 mars 2018, ai bëri debutimin me Kosovë në një ndeshje miqësore kundër Madagaskarit pasi erdhi në lojë si zëvedësues në minutë e 77 në vend të Edon Zhegrovës.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Voca mbron vendimin që e solli te Kosova". Koha Ditore. 16 prill 2018. Idriz Voca është djali i një shqiptari nga Kosova dhe i një boshnjakeje Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Dekret për dhënie të shtetësisë shqiptare nr. 10458". Presidenti i Shqipërisë. 15 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Basel (3–1) Luzern". Soccerway. 26 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Sion (6–5 nE) Luzern". Federata Zvicerane e Futbollit. 26 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Osijek (2–0) Luzern". Soccerway. 13 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Lista e futbollistëve të ftuar nga Bernard Challandes për miqësoret e marsit". Federata e Futbollit të Kosovës. 19 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Challandes e nis me fitore, Zhegrova debuton me gol". Federata e Futbollit të Kosovës. 24 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)