Iginio Straffi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Iginio Straffi

Informacioni

Ai është presidenti dhe themeluesi i Rainbow dhe njihet më shumë si krijuesi i karikaturave të Winx Club.

Iginio Straffi

Iginio Straffi (Gualdo, 30 maj 1965) është një regjisor, producent televiziv dhe producent filmave italianë. Ai është presidenti dhe themeluesi i Rainbow dhe njihet më shumë për të qenë krijuesi i karikaturaveWinx Club.


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij në Itali si shkrimtar dhe dizajner në revista dhe shtëpi botuese të ndryshme; ai ishte ndër karikaturistët e Nick Raider nga Sergio Bonelli Editore . Më pas, Straffi fillon t'i përkushtohet animacionit dhe udhëton në Francë dhe Luksemburg ku punon në disa filma të animuar.

Duke u kthyer në Itali, Straffi përfitoi nga përvoja e fituar dhe themeloi grupin Rainbow në Loreto në 1995. Ai pastaj filloi të projektojë dhe drejtojë disa seri televizive të animuara, nga Tommy & Oscar, karikatura e parë e Rainbow, te Winx Club, i cili është bërë një fenomen i vërtetë në të gjithë botën që nga paraqitja e tij e parë në TV në 2004.

Karikatura ka arritur një sukses të madh televiziv, veçanërisht në mesin e vajzave dhe adoleshentëve, duke u bërë një kult nga EvropaShtetet e BashkuaraAzi . Gjashtë protagonistët e zanave të serive televizive përfaqësojnë gjithashtu një rast të vërtetë të shkollës së tregtimit të personazheve imagjinarë.

Pas Winx Club, Straffi ka krijuar dhe drejtuar seri të tjera televizive të animuara duke përfshirë Huntik - Secrets & Seekers . Përveç kësaj, që nga viti 2011 ai është autori i karikaturës së veprimit të përzier drejtpërdrejtë Mia dhe Me ndërsa që nga viti 2016 seriali i parë i veprimit të drejtpërdrejtë të drejtpërdrejtë Maggie & Bianca Fashion Friends krijuar nga Rainbow.

Straffi është gjithashtu krijuesi dhe regjisori i filmit të animuar Gladiators of Rome të vitit 2012 CGI .

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është i martuar me Joanne Lee, nënkryetaren e Rainbow, të cilën e takoi gjatë një udhëtimi në Singapor, me të cilën kanë një vajzë, Isolde.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]