Ikaalinen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ikaalinen
Ikaalisten kaupunki
Qytet
noform
Kisha Ikaalinen
Stema_figura
Vendndodhja
Ikaalinen is located in Finlanda
Ikaalinen
Ikaalinen
Vendndodhja e Ikaalinen në Finlandë

Koordinatat: 61°46′V 23°4′L / 61.767°V 23.067°L / 61.767; 23.067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Tero Nissinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 843.46 [1] km2
Popullsia 7,206 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1858
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ikaalinen.fi

Ikaalinen (finlandisht: Ikaalisten kaupunki, suedisht: Ikalis), është një qytezë dhe komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Komuna ka një popullsi prej 7,206 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 843.46 kilometra katror (325.66 sq mi) prej të cilave 93.16 km2 (35.97 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 9.6 banorë për kilometër katror (25/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]