Ikosaedri i rregullt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ikosaedri rrotullues
Rrjeta i ikosaedrit të rregullt

Ikosaedri i rregullt është poliedër i rregullt konveks i cili kufizohet me 20 trekëndësha barabrinjës (faqe) ka 12 kulme dhe 30 tehe.

Sipërfaqja dhe vëllimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipërfaqja S dhe vëllimi V I një ikosaedri të rregullt me teh a njehsohet sipas formulave:

A = 5\sqrt{3}a^2 \approx 8.66025404a^2
V = \frac{5}{12} (3+\sqrt5)a^3 \approx 2.18169499a^3.

Dualiteti[redakto | redakto tekstin burimor]

Nëse i bashkojmë qendrat e ç'do dy faqeve fqinje me nga një segment atëherë fitohet Dodekaedri i rregullt i cili është figurë duale e ikosaedrit të rregullt.