Ilene Woods

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilene Woods
Informacione personale
Ditëlindja 5 maj, 1929
Vendlindja Portsmouth, New Hampshire, SHBA
Ditëvdekja 1 korrik, 2010
Vendvdekja Los Angeles, Kalifornia, SHBA
Role të shquar Zëri origjinal i Hirushes në Hirushja (1950)
Bashkëshort(ja) Stephen Steck, Jr. (1946)
Ed Shaughnessy (1963)
Kombësia Amerikane


Jacqueline Ruth "Ilene" Woods- Steck- Shaughnessy[1] lindi më 5 maj, 1929 në Portsmouth, New Hampshire. Vdiq më 1 korrik, 2010 në Los Angeles, Kalifornia.[2] Ishte një aktore dhe këngëtare amerikane. Woods ishte zëri origjinal i Hirushes, për të cilin mori titullin Disney Legend në vitin 2003.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Disney Legends – Ilene Woods". D23.com. Marrë më tetor 2, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ilene Woods, voice of Disney's Cinderella, dead at 81". CNN.com. 2 korrik 2010. Marrë më maj 2, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.disneyorama.com/2010/07/ilene-woods-dies-at-81

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]