Ilich Ramírez Sánchez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ilich Ramírez Sánchez (Spanjisht: [ilitʃ raˈmiɾes santʃes]; lindi më 12 tetor 1949), gjithashtu i njohur si Carlos Xhakali (spanjisht: Carlos el Chacal), është një vendas venezuelas i dënuar për krime terroriste, dhe aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në Francë për vrasjen e një informatori për qeverinë franceze dhe dy agjentëve francezë kundër-inteligjencës.[1][2][3] Ndërsa ishte në burg ai u dënua më tej për sulme në Francë që vrau 11 dhe plagosi 150 persona dhe u dënua me një burgim shtesë në vitin 2011,[4][5] dhe më pas për një mandat të tretë të jetës më 2017.[6]

Kur ai u bashkua me Frontin Popullor për Çlirimin e Palestinës (PFLP) në vitin 1970, oficeri rekrutues Bassam Abu Sharif i dha atij emrin e kodit "Carlos" për shkak të rrënjëve të tij në Amerikën e Jugut.[7] Carlos u quajt "Xhakali" nga The Guardian pasi një nga korrespondentët e saj raportohet se vuri re romanin e Frederick Forsyth të vitit 1971, The Day of the Jackal, pranë disa prej sendeve të arratisur.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Morenne, Benoît (28 mars 2017). "Carlos the Jackal Receives a Third Life Sentence in France". The New York Times. Marrë më 19 korrik 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Venezuela's Hugo Chavez defends 'Carlos the Jackal'". UK: BBC News. nëntor 21, 2009. Arkivuar nga origjinali më korrik 26, 2012. Marrë më maj 22, 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.washingtontimes.com, The Washington Times. "Communists want 'Carlos the Jackal' repatriated". washingtontimes.com. Arkivuar nga origjinali më shkurt 19, 2011. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |last= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Carlos the Jackal convicted for 1980s French terrorist attacks". The Daily Telegraph. London. dhjetor 16, 2017. Arkivuar nga origjinali më tetor 20, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Carlos the Jackal given another life sentence for 1980s terror attack". The Guardian. London. dhjetor 15, 2011. Arkivuar nga origjinali më janar 16, 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "'Carlos the Jackal' sentenced to third life term for 1974 attack". abc.net.au. mars 29, 2017. Arkivuar nga origjinali më mars 29, 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Bassam Abu-Sharif and Uzi Mahnaimi. The Best of Enemies: The Memoirs of Bassam Abu-Sharif and Uzi Mahnaimi, 1995. ISBN 978-0-316-00401-5
  8. ^ Steve Rose (tetor 23, 2010). "Carlos director Olivier Assayas on the terrorist who became a pop culture icon". The Guardian. London. Arkivuar nga origjinali më nëntor 5, 2013. Marrë më maj 12, 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)