Ilir Hoti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ilir Hoti (10 maj 1957 - 1 mars 2016) ishte një ekonomist dhe bankier shqiptar. Hoti ishte guvernator i Bankës së Shqipërisë nga maji 1992 deri në shtator 1993. Ai u arrestua në vitin 1993, së bashku me ish-kryeministrin Vilson Ahmeti, për skandalin "Arsidi", por ai u lirua më pas nga Gjykata e Tiranës.[1] Nga viti 2012 deri në janar 2015 ishte dekan i Fakultetit të Biznesit në Universitetin Aleksandër Moisiu Durrës.

I diplomuar në Fakultetin e Ekonomisë dhe Agrobiznesit, Universiteti Bujqësor i Tiranës, ai shërbeu si profesor i asociuar. Ai ishte i rrjedhshëm në anglisht dhe italisht.[2]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është autor i disa librave, përfshirë Menaxhimi Financiar (2009), Menaxhimin Financiar (2011), dhe 'Menaxhimi i Furnizimit dhe industrinë e Sigurimeve (2011).[3] Ai është autori i fjalorit tregjuhësh mbi Ekonominë (shqip, italisht dhe anglisht).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Skandali "Arsidi" dhe "Fullani", dy guvernatorët e arrestuar". Shekulli.com.al. 6 shtator 2014. Marrë më 4 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (in Albanian)
  2. ^ "Ilir Hoti: CV" (PDF). Uamd.edu.al. Marrë më 4 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (shqip)
  3. ^ "Fakulteti i Biznesit | Universiteti Aleksander Moisiu Durrës". Uamd.edu.al. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 maj 2015. Marrë më 4 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)