Images and Words

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Images and Words
ImagesAndWords.jpg
Studio album by
Released7 korrik 1992
Recordeddhjetor, 1991
BearTracks Studios, New York (inçizime shtesë në The Hit Factory, NY)
GenreProgressive metal
Length57:03
LabelAtco Records
ProducerDavid Prater
Dream Theater chronology
When Dream and Day Unite
(1989)
Images and Words Live at the Marquee
(1993)

Images and Words është albumi i dytë i progressive metal bendit Dream Theater, i lëshuar më 7 korrik 1992.

Albumi u inçizua në dhjetor të vitit 1991 në BearTracks Studios, New York, dhe është albumi i parë ku paraqitet vokalisti i tyre aktual James LaBrie. Ky album gjithashtu konsiderohet si albumi themelor i progressive metal-it.

Kënga "Pull Me Under" u lëshua dukshëm nëpër radio stacione dhe në MTV, dhe ende mbetet hit-i më i madh i bendit. Vetë albumi është një nga albumet më të suksesshme të bendit, duke e marrur kështu çmimin "Inçizimi i Artë" në Shtetet e Bashkuara dhe çmimin "Inçizimi i Argjendtë" në Japoni.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. "Pull Me Under" – 8:11 (muzika nga Dream Theater, teksti nga Moore)
  2. "Another Day" – 4:22 (Dream Theater dhe Jay Beckenstein, Petrucci)
  3. "Take the Time" – 8:21 (Dream Theater)
  4. "Surrounded" – 5:30 (Dream Theater, Moore)
  5. "Metropolis Pt. 1: The Miracle and the Sleeper" – 9:30 (Dream Theater, Petrucci)
  6. "Under a Glass Moon" – 7:02 (Dream Theater, Petrucci)
  7. "Wait for Sleep" – 2:31 (Moore)
  8. "Learning to Live" – 11:30 (Dream Theater, Myung)

Anëtarët pjesëmarrës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafiku performues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Billboard 200:

  • Images and Words - #61

Top heatseekers

  • Images and Words - #2

Billboard singles