Immagine & poesia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Immagine & poesia (PAMJET dhe POEZIA) është lëvizje letrare artistike e themeluar në Alfa Teatrin e Torinos, Itali në vitin 2007, nën patronatin e Aeronwy Thomas, të bijës së Dylan Thomas. [1]

Logo-immaginepoesia.gif

Anëtarët themelues të lëvizjes janë:

Poeti amerikan Lawrence Ferlinghetti dhe artisti italian Ugo Nespolo janë anëtarët e Kommitetit të Nderit të IMMAGINE&POESIA . Beverly Matherne, poet dhe profesor në Northern Michigan University, është gjithashtu anëtarë i lëvizjes. Kritikët zyrtarë të Artit të kësaj lëvizjeje janë, Mary Gorgy dhe Enzo Papa.[2]. Basri Mekolli është përfaqësues i PAMJET DHE POEZIA për Kosovë. [3] [4][5][6] [7] [8]

Manifesti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manifesti është përkthyer në 28 gjuhë.[9] Përbëhet prej 10 pikave. Pika e katërt sugjeron moments of cross fertilization (momentin e ndër veprimit në mes të artistëve dhe poetëve) me qëllimin që të përkrahim tezën se teksti letrar mund të frymëzoj krijimtarinë e Artit Pamor dhe e kundërta: rezultati është një formë komplete e re e artit.[10]

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2007, Lëvizja ka organizuar lexime letrare dhe ekspozita ku pamjet dhe fjalët ishin të ndërlidhura. Më të rëndësishmet janë:

 • The Object, Alfa Teatro Hall, Torino, Italy, 2007
 • I Colori delle Parole: Gianpiero Actis responds to Aeronwy Thomas, Dylan Thomas Centre, Swansea, Wales, UK, 2007
 • Streetlamp & Moon, Arte Città Amica, Torino, Italy, 2008
 • The Door, Torino Art Gallery, Torino, Italy, 2009
 • Omaggio alla poesia di Lawrence Ferlinghetti, Arte Città Amica, Torino, Italy, Ekspozita vjetore që nga viti 2010
 • Colors of shadow and other works, Clifton Arts Center, Clifton, New Jersey, U.S.A., 2011
 • IMMAGINE&POESIA in Monte Carlo, permanent exhibition, Hôtel Olympia, Monte Carlo, Monako - Beausoleil, 2011
 • Rhythms...Winter to Fall and Other Works, Baffa Gallery, Sayville, NY, U.S.A. - 2011[11]
 • Immagine & Poesia au Cyberespace, Beausoleil, France, 2012
 • Colours Peace and Solidarity - Årjängs Bibliotek, Årjäng, Sweden, 2013
 • Abstracting Abstraction: poetry in collaboration with American artist Adel Gorgy, Baffa Gallery - Sayville, NY, U.S.A.
 • The Power of Art - group exhibition - Tune Bibliotek, Sarpsborg, Norge, 2014
 • Artists' Glances - exhibition at Promotrice delle Belle Arti, Turin, Italien, 2015
 • Immagine & Poesia in Sweden Galleri Passagen Årjäng bibliotek, Sweden, 2015

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lidia Chiarelli Immagine & Poesia - The Movement in progress, Cross-Cultural Communications, Merrick, New York, 2013 ISBN 978-0-89304-994-2
 • Aeronwy Thomas; Gianpiero Actis I Colori delle Parole: percorsi tra arte e poesia, Arti Grafiche Zuccarello, Sant'Agata Militello (ME), 2007
 • Immagine & Poesia, inserto "TO.7", "La Stampa", 9 novembre 2007, 51
 • L'Oggetto, tra poesia e astrattismo, "Il Corriere dell'Arte", 16 novembre 2007, 10
 • The Object, "Il Punto - City Life", novembre 2007, 33
 • Papa Enzo Ci credo perchè è assurdo, soluzioni artistiche per un tema impossibile, Il Corriere dell'Arte, 2007, 14
 • L'Oggetto misterioso di Aeronwy Thomas, "Torino Magazine", dicembre 2007, 75
 • Dylan Thomas Festival Exhibitions: The Colour of Saying, Dylan Thomas Centre Programme, Swansea, September - December 2007
 • Arte senza confini, Immagine & Poesia, inserto "TO.7", "La Stampa", 31 ottobre 2008, 93
 • Una notte di Stelle: omaggio a Aeronwy Thomas, inserto "TO.7", "La Stampa", 2 ottobre 2009, 50
 • Immagine & poesia: Una notte di stelle, nel lirico volo l'universo, "Il Circolo dei Lettori, programma ottobre 2009", 8
 • Chiarelli Lidia In contatto con Lawrence Ferlinghetti, "Arte Città Amica News", 2010, 1
 • Omaggio alla poesia di Lawrence Ferlinghetti, inserto "TO.7", "La Stampa", 3 settembre 2010, 23
 • The Seventh Quarry different issues, Swansea Poetry Magazine, February 2011, 2012, 2014, 2015
 • Wymiary Równoległe w Twórczości Krzysztofa Ogonowskiego (Parallel Dimensions of Creativity - Christopher Ogonowski), Talent.pl, June 2014
 • Sarpsborg Arbeiderblad (SA - Norway) Monday 1. September 2014
 • 외 문 학 (Studies outside the door), Korean Expatriate Literature 2015. Spring Issue. XIV No. 19, 76

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Lidia Chiarelli Immagine & Poesia - The Movement in progress, Cross-Cultural Communications, Merrick, New York, 2013 ISBN 978-0-89304-994-2
 2. ^ Immagine&Poesia…Then and Now, by MARY GORGY. Fine art photo by ADEL GORGY. – Long Island, N.Y. « Imagespoetry’s Blog
 3. ^ The Seventh Quarry, Swansea Poetry Magazine, Issue 19, Wales- UK, 2014, pp. 52-54
 4. ^ Krytyca Literacka, Rok VII, Issue 4 (8.69), Łódź, Poland, 2015, ISSN 2084-1124,pp. 20-23 (article by Tomasz Marek Sobieraj)
 5. ^ The Seventh Quarry, Swansea Poetry Magazine, Issue 19, Wales - UK, winter-spring 2014, pp. 46 (interview with Adel Gorgy)
 6. ^ 외 문 학(Studies outside the door) - Korean Expatriate Literature Spring Issue. XIV No.19 2015 / p. 79
 7. ^ The Seventh Quarry, Swansea Poetry Magazine, Issue 23, winter-spring 2016, pp. 39-42 (article by M. Gregory)
 8. ^ http://www.montecarlonews.it/2011/03/10/notizie/argomenti/eventi-2/articolo/beausoleil-al-via-una-mostra-permanente-del-movimento-immagine-poesia.html Arkivuar 12 prill 2016 tek Wayback Machine Monte Carlo News
 9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 tetor 2013. Marrë më 22 tetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ THE MANIFESTO, Albanian translation by BASRI MEKOLLI, Kosova « Imagespoetry’s Blog
 11. ^ "In the U.S.A. - immaginepoesias JimdoPage!". Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 nëntor 2011. Marrë më 14 tetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ “Times Square Lights”, fine art photo by Alessandro Actis, Italy. “Times Square”, poem by Lidia Chiarelli, Italy. « Imagespoetry’s Blog

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]