Jump to content

Imru El-Kajs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imru el-Kajs

Imru el-Kajs bin Huxhr bin el-Harith el-Kindi (Arabisht: امرؤ القيس بن حُجر بن الحارث الكندي) ishte poet arab i shekullit 6-të dhe ndonjëherë konsiderohet si babai i poezisë arabe. Imru el-Kajs lindi në vitin 501 në rajonin e Nexhdit në veri të Arabisë dhe besohet se ai lindi në territorin e Asadit. Nëna e tij thuhet se ishte Fatime bint Rabi'ah el-Taghlibi.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Imru el-Kajs do të thotë “njeriu i Kajsit”. Kajsi ishte emri i një idhulli para Islamike.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imru el-Kajsi ishte djali më i vogli i Huxhrit, mbretit të të gjithëve fiseve të Asadit dhe Ghutfanit. Disa historianë kanë vënë në dukje se babai i tij kishte gra dhe konkubina të tjera nga nëna e tij, në përputhje me zakonin e mbretërve në këtë kohë dhe është e mundur që ai të ketë marrë vëmendje të vogël atërore.[2] Ai filloi të shkruante poezi që nga mosha e hershme, një aktivitet që babai i tij e kundërshtoi fuqishëm, sepse nuk konsiderohej i përshtatshëm për djalin e mbretit. El-Tahir Ahmed Makki komenton se "mes fiseve veriore, po ashtu, çdo fis kishte shefin dhe poetin e tij, dhe të dy ishin pothuajse të njëjtë".[2]

Një tjetër burim i fërkimit me babain e tij ishte përkushtimi i tepruar i Imru el-Kajsit për festat e pista dhe përpjekjet e tij skandaloze për gratë. Një histori thotë se, i shqetësuar me mungesën e përgjegjësisë së djalit të tij, Huxhr u përpoq që Imru el-Kajsi të ishte përgjegjës për tufat e devesë të familjes, një eksperiment i cili përfundoi në katastrofë.[2] Një tjetër histori thotë se Huxhri më në fund e mohoi djalin e tij, pasi Imru el-Kajsi publikisht i kaloi kushëririt të tij 'Unejze, dhe pasi nuk arriti të fitonte dorën e saj në martesë, arriti të gëzonte simpatitë e saj në fshehtësi, gjë që shkaktoi një skandal të konsiderueshëm në familje. Megjithatë, tregime të tjera thonë se Imru el-Kajsi mund të ketë shkruar disa vargje të turpshme për gratë dhe konkubinat e babait të tij dhe se kjo ishte shkaku i rënies së tyre.[2] Cilado qoftë arsyeja, shumica e tregimeve pajtohen se Huxhri u pezmatua me sjelljen e djalit të tij dhe e dëboi atë nga mbretëria. Në mërgim Imru el-Kajsi shkoi me grupin e tij të miqve rebelë nga oazi në oaz, duke ndaluar të pinte verë, të recitonte poezi, dhe të gëzonte performancën e këngëtareve, ndonjëherë duke qëndruar për ditë të tëra përpara se të riniseshin përsëri.

Aventurat e Imru el-Kajsit me gratë gjithashtu formuan një pjesë të rëndësishme të jetës së tij të hershme, të përbërë sipas disa shënimeve të dhjetëra martesave, shkurorëzimeve dhe çështjeve, të cilat përfundonin keq për një arsye apo një tjetër. Të dashuruarit e Imru el-Kajsit janë të shumtë në poezinë e tij, pasi ai lavdëron mirësitë e tyre, e ngacmon mizorinë e tyre dhe vajton mungesën e tyre dhe dëshirën në zemrën e tij.

Vdekja e babait të tij[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa histori tregojnë se Imru el-Kajsi ishte në ushtrinë e babait të tij duke luftuar fisin Asad kur babai i tij u vra, por jo të gjithë biografët pajtohen me këtë. Historiani Ibn el-Kalbi pohon se Imru el-Kajsi ishte ende në mërgim në kohën e vdekjes së babait të tij dhe se lajmi erdhi tek ai, ndërsa ai ishte në mes të një feste me miqtë e tij. Pas dëgjimit të lajmit, ai tha: "Zoti qoftë i mëshirshëm ndaj babait tim, më la të devijoj kur isha i vogël dhe tani që jam rritur ai më ka rënduar me gjakun e tij. Nuk do të ketë vigjilencë sot dhe nuk do të pihet nesër", e ndjekur nga ndoshta citati më e famshme e tij: "Sot është për të pirë, dhe nesër për çështje serioze".[3]

Thuhet se nga të gjithë djemtë e babait të tij, Imru el-Kajsi ishte i vetmi që mori përgjegjësinë për hakmarrjen e babait të tij.[4] Një histori tregon se fisi i Asadit i dërgoi një emisar dhe i ofroi tre opsione: ose që ai të vriste një nga fisnikët e tyre për të barazuar vdekjen e babait të tij, ose që ai të pranojë një pagesë prej mijëra deleve dhe deveve, ose që ai bëjnë luftë kundër tyre, me ç'rast ata kërkuan një muaj për ta përgatitur. Imru el-Kajsi zgjodhi opsionin e tretë. Fiset e Bekrit dhe Taghlibit ranë dakord ta mbështesin atë dhe të luftonin me të kundër Asadit, duke vrarë shumë fisnikë të Asadit. Bekri dhe Taghlib tërhoqën mbështetjen e tyre pasi ata gjykuan se mjaft prej Asadit ishin vrarë për të përmbushur kërkesat e hakmarrjes.[3]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi humbi mbështetjen e Bekrit dhe Taghlibit, Imru el-Kajsi udhëtoi në fise të ndryshme për të kërkuar mbështetjen e tyre. Udhëtimi i tij i fundit ishte për në Kostandinopojë, për të kërkuar mbështetje nga Perandori Justiniani I. Princi Ghassanid El-Harith ibn Xhebele, Vasal i Veriut arab i Justinianit, sponsorizoi Imru el-Kajsin në apelin e tij dhe shumica e dokumenteve tregojnë se ai fitoi disa premtime të mbështetjes nga perandori bizantin dhe ndoshta edhe nga një kontigjent trupash. Disa raporte tregojnë se Justiniani e shtyu Negusin e Aksumit të mbështeste ofertën e Imru el-Kajsit, por ai refuzoi për shkak të grindjeve të vazhdueshme midis Perandorisë Aksumite dhe fisit të Kindah.

Pas largimit nga Kostandinopoja, Imru el-Kajsi udhëtoi derisa u sëmur pranë qytetit të AnkarasëTurqinë e sotme. Ai qëndroi atje derisa ai vdiq. Ka një histori që thotë se perandori Justinian u zemërua me Imru el-Kajsin pasi u largua, dhe dërgoi një lajmëtar me një xhaketë të helmuar dhe se Imru' el-Kajsi veshi xhaketën dhe helmi e vrau atë. Kjo histori thotë se Justiniani ishte i zemëruar sepse zbuloi që Imru el-Kajsi kishte një lidhje me një grua në oborrin e tij.

Sidoqoftë, shumë historianë tregojnë se Imru el-Kajsi vdiq nga sëmundja e lëkurës, një sëmundje që ai ka përmedur në poemat e tij. Ai vdiq në vitin 540.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ M.M. Bravmann (1977). Studies in Semitic Philology, p. 146.
  2. ^ a b c d Makki 2005, pg 215
  3. ^ a b ""A Note on the Poet"". Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 19 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Makki 2005, pg 220