Indeksi i internetit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hartë që tregon rezultatin e vendeve të listuara në vitin 2014

Indeksi i internetit ose indeksi i uebit (anglisht: Web Index) një statistikë e përbërë e hartuar dhe prodhuar nga Fondacioni World Wide Web, është llogaritja e parë shumë-dimensionale e kontributit të World Wide Web-it  në zhvillimin dhe të drejtat e njeriut në nivel global. Ajo mbulon 86 vende që nga viti 2014, viti i fundit për të cilin është përpiluar indeksi.[1] Ajo përfshin tregues që vlerësojnë fushat e qasjes universale, lirinë dhe hapjen, përmbajtjen relevante dhe fuqizimin, të cilat tregojnë ndikimet ekonomike, sociale dhe politike të internetit.

Rezultatet e indeksit të internetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Indeksi i internetit (2014)[2]
Renditja Shteti Indeksi i internetit
1  Danimarka 100.0
2  Finlanda 98.81
3  Norvegjia 97.32
4  Britania e Madhe 95.67
5  Suedia 94.97
6  Shtetet e Bashkuara 94.52
7  Islanda 93.72
8  Koreja e Jugut 92.81
9  Hollanda 91.84
10  Belgjika 89.61
11  Franca 89.09
12  Zelanda e Re 87.48
13  Australia 87.27
14  Gjermania 86.19
15  Austria 86.00
16  Kanadaja 85.82
17  Estonia 85.05
18  Zvicra 84.73
19  Japonia 79.00
20  Irlanda 78.28
21  Izraeli 75.46
22  Singapori 75.16
23  Spanja 74.53
24  Kili 74.18
25  Portugalia 73.33
26  Hungaria 66.12
27  Uruguaji 66.10
28  Republika Çeke 65.50
29  Italia 63.83
30  Greqia 60.91
31  Argjentina 60.74
32  Kosta Rika 60.38
33  Brazili 60.19
34  Polonia 58.81
35  Rusia 58.17
36  Kolumbia 57.12
37  Mexico 55.34
38  Turqia 53.30
39  Tunizia 51.93
40  Mauritiusi 49.60
41  Filipinet 48.87
42  Malajzia 48.34
43  Peruja 46.62
44  Kina 45.97
45  Afrika Jugore 45.82
46  Ukraine 45.20
47  United Arab Emirates 44.90
48  India 44.60
49  Xhamajka 44.50
50  Ekuadori 42.57
51  Maroku 40.28
52  Indonezia 39.37
53  Tajlanda 39.20
54  Katari 38.01
55  Kenia 37.48
56  Bahrain 36.41
57  Kazakistani 35.65
58  Gana 29.87
59  Venezuela 29.79
60  Egjipti 28.98
61  Bocuana 28.44
62  Nigeria 28.09
63  Bangladeshi 28.00
64  Arabia Saudite 27.72
65  Jordania 27.43
66  Namibia 25.97
67  Vietnami 24.89
68  Uganda 24.62
69    Nepali 23.95
70  Ruanda 23.34
71  Zambia 22.75
72  Senegali 21.67
73  Tanzania 21.33
74  Malavi 18.87
75  Zimbabveja 18.43
76  Pakistani 17.76
77  Benin 15.75
78  Mozambiku 15.46
79  Burkina Faso 13.72
80  Sierra Leone 13.44
81  Haiti 12.52
82  Mali 11.14
83  Kameruni 9.71
84  Jemeni 5.17
85  Birmania 3.03
86  Etiopia 0.0

Indeksi i internetit (2013)[3]
Renditja Shteti Indeksi i internetit
1  Suedia 100.0
2  Norvegjia 97.5
3  Britania e Madhe 95.6
4  Shtetet e Bashkuara 95.2
5  Zelanda e Re 92.4
6  Danimarka 92.4
7  Finlanda 91.9
8  Islanda 91.9
9  Franca 90.9
10  Koreja e Jugut 87.4
11  Australia 86.4
12  Hollanda 86.4
13  Japonia 86.4
14  Austria 84.8
15  Kanadaja 84.3
16  Gjermania 83.1
17  Zvicra 79.3
18  Estonia 77.3
19  Irlanda 76.0
20  Belgjika 75.2
21  Polonia 74.2
22  Italia 74.1
23  Portugalia 72.8
24  Republika Çeke 72.5
25  Izraeli 72.3
26  Greqia 70.8
27  Kili 68.9
28  Spanja 66.8
29  Uruguaji 62.0
30  Mexico 61.6
31  Singapori 60.7
32  Kolumbia 60.1
33  Brazili 58.7
34  Kosta Rika 57.2
35  Afrika Jugore 55.8
36  Argjentina 55.2
37  Malajzia 53.2
38  Filipinet 48.2
39  Peruja 48.1
40  Mauritiusi 47.8
41  Rusia 47.1
42  Hungaria 46.3
43  Ekuadori 43.9
44  Tunizia 43.6
45  United Arab Emirates 42.7
46  Tajlanda 41.5
47  Xhamajka 40.0
48  Indonezia 39.7
49  Kazakistani 38.5
50  Bahrain 38.4
51  Katari 38.0
52  Venezuela 37.7
53  Kenia 36.8
54  Maroku 34.4
55  Gana 32.7
56  India 32.4
57  Kina 31.1
58  Turqia 30.9
59  Tanzania 30.6
60  Namibia 30.2
61  Senegali 28.4
62  Jordania 27.1
63  Egjipti 24.5
64  Bangladeshi 24.4
65  Uganda 20.8
66  Zambia 20.4
67  Nigeria 20.2
68  Bocuana 17.4
69  Arabia Saudite 16.5
70  Benin 16.1
71    Nepali 14.7
72  Vietnami 13.8
73  Burkina Faso 13.6
74  Malavi 12.2
75  Ruanda 12.0
76  Kameruni 10.6
77  Pakistani 10.4
78  Zimbabveja 10.1
79  Mali 7.7
80  Etiopia 1.8
81  Jemeni 0.0

Indeksi i internetit (2012)[4]
Renditja Shteti Indeksi i internetit
1  Suedia 100.00
2  Shtetet e Bashkuara 97.31
3  Britania e Madhe 93.83
4  Kanadaja 93.42
5  Finlanda 91.88
6  Zvicra 90.49
7  Zelanda e Re 89.15
8  Australia 88.44
9  Norvegjia 87.76
10  Irlanda 87.42
11  Singapori 86.14
12  Islanda 86.10
13  Koreja e Jugut 81.06
14  Franca 78.93
16  Izraeli 78.53
17  Brazili 74.94
18  Gjermania 74.87
19  Portugalia 72.33
20  Spanja 72.12
21  Kili 69.55
25  Polonia 54.84
26  Kolumbia 53.86
27  Turqia 53.70
28  Kazakistani 53.46
29  Kina 51.72
30  Tunizia 50.68
31  Rusia 47.29
32  Filipinet 46.81
33  India 46.58
34  Indonezia 46.29
35  Jordania 44.52
36  Afrika Jugore 44.49
37  Tajlanda 43.83
38  Argjentina 42.14
39  Egjipti 41.05
40  Venezuela 39.72
41  Mauritiusi 36.67
42  Kenia 32.84
43  Ekuadori 32.32
44  Pakistani 27.99
45  Gana 27.68
46  Senegali 25.38
47  Vietnami 24.32
48  Nigeria 23.57
49  Uganda 20.25
50  Maroku 19.39
51  Tanzania 18.64
52    Nepali 18.37
53  Kameruni 15.10
54  Mali 13.67
55  Bangladeshi 13.60
56  Namibia 13.57
57  Etiopia 10.89
58  Benin 10.43
59  Burkina Faso 8.51
60  Zimbabveja 1.94
61  Jemeni 0.00

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Web Index – taking a break in 2015". World Wide Web Foundation. 24 nëntor 2014. Marrë më 5 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Indeksi i internetit 2014 data". World Wide Web Foundation. Marrë më 5 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Indeksi i internetit Annual Report 2013" (PDF). World Wide Web Foundation. 7 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 dhjetor 2013. Marrë më 5 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Indeksi i internetit 2012" (PDF). World Wide Web Foundation. 2012. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 7 dhjetor 2013. Marrë më 5 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]