Indira Gandhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Indira Gandhi

Indira Gandhi (Indira Priyadarshini Gandhi, इन्दिरा गांधी) lindi më 17 nëntor 1917Allahabad dhe vdiq më 31 tetor 1984

nga një AtentatNju Delhi.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Indira Gandhi ishte kryeministre e Indisë prej 1966 deri 1977 dhe prej 1980 deri 1984.

Ajo nuk kishte lidhje familjare me Mahatma Gandhin, ajo ishte vetëm e martuar me Feroze Gandhi. Kjo dukuri i ndihmoi shumë për t'i fituar zgjedhjet parlamentare. Ajo ishte fëmija i vetëm (vëllai i vogël ka lindur, por vdiq i ri) i Jawaharlala Nehrus, më vonë kryeministër i parë i Indisë. [5] dhe u rrit me nënën e saj, Kamala Nehru, në Anand Bhavan; një pasuri të madhe familjare në Allahabad. [6] Ajo kishte një fëmijëri të vetmuar dhe të pakënaqur. [7] ,