Indrė Šerpytytė

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Indrė Šerpytytė
Shot 01-117 small.jpg
Šerpytytė në studion e saj në Londër, 2015
Lindi më 1983
Vendlindja Palanga, Lituani
Nënshtetësia lituaneze, britanike
Arsimimi Arti bashkëkohës, Fotografia e arteve të bukura
Vepra të njohura 150 mph, 2 Seconds of Colour, (1944 – 1991), Drancy, A State of Silence
Çmime The Arts Foundation, Rencontres d’Arles, Magenta Foundation Flash Forward, National Media Museum, Hoopers Gallery, Metro Imaging, Fujifilm Distinction Award, Terry O’Neill Award, Jerwood Foundation
Website
www.indre-serpytyte.com

Indrė Šerpytytė (lindur më 1983) është një artiste lituaneze që jeton dhe punon në Londër. Šerpytytė merret me ndikimin e luftës në historinë dhe perceptimin,[1] dhe punon me fotografi, skulpturë dhe pikturë.

Jeta dhe puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Šerpytytė lindi në vitin 1983 në Palanga, Lituani dhe u zhvendos në Londër në moshën 14 vjeçare.[1] Ajo ka diplomua Master në fotografi nga Royal College of Art, në Londër e saj Bachelor në fotografi editoriale në Universitetin Brighton.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Publikime nga Šerpytytė[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • (1944 – 1991). Londër: 2010. ISBN 978-0-9566917-0-5. Përfshinë një intervistë me Martin Barnes dhe një tekst nga Nigel Rolfe.

Publikime me të tjerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pokario Istorijos / Post-war Stories. Kaunas, Lithuania: Lithuanian Photographers’ Association Kaunas Department, 2015. By Šerpytytė ("Forest Brothers: Former NKVD-MVD-MGB-KGB Buildings"), Claudia Heinermann ("Wolf Children") and Michal Iwanowski ("Clear of People"). ISBN 978-609-8099-12-6. With a text by Sonya Winterberg ("Wolf Children"). Published to accompany an exhibition. English and Lithuanian language.

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita solo (të zgjedhura)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ambasada e Republikës së Lituanisë, Londër, 2009.[9]
 • Kamera 16, Milano, 2010[10]
 • Vilniaus Fotografijos Galerija, Vilnius, 2011[11]
 • The Photographers' Gallery, Londër, 2010[12]
 • Ffotogallery, Penarth, 2013;[13][14]
 • Kraków Photomonth Festival, Muzeu i Artit Bashkëkohor në Kraków (MOCAK), në vitin 2015[15][16]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Goze, Evita.
 2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 4. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 5. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 6. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 7. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 8. ^ "Winners & Shortlisted Artists of the Fellowships." Arkivuar 13 mars 2016 tek Wayback Machine The Arts Foundation. 2013.
 9. ^ "Construction of Memory in Indrė Šerpytytė’s Photographic Work."
 10. ^ "Indre Serpytyte Still Silence."
 11. ^ "Indrė Šerpytytė '1944 - 1991' at Vilnius Photography Gallery."
 12. ^ "Indre Serpytyte at The Photographers' Gallery."
 13. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 14. ^ Duckhouse, Rory.
 15. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).
 16. ^ "Exhibitions."