Industria kimike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rafineria e naftës në Luiziana - një shembull i industrisë kimike.

Industria kimike përfshin kompanitë që prodhojnë kimikate industriale. Në qendër të ekonomisë moderne botërore, ajo konverton lëndët e para (naftën, gazin natyror, ajrin, ujin, metalet dhe mineralet) në më shumë se 70,000 produkte të ndryshme. Industria e plastikës përmban disa mbivendosje, pasi disa kompani kimike prodhojnë plastikë si dhe kimikate.

Profesionistë të ndryshëm janë të përfshirë në industrinë kimike duke përfshirë inxhinierë kimikë, kimistë dhe teknikë laboratori.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]