Ingeborga Dapkūnaitė

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ingeborga Dapkūnaitė
Ingeborga Dapkūnaitė në vitin 2009
U lind në (1963-01-20) 20 janar 1963 (61 vjeç)
Emrat e tjerëIngeborga Edmundovna Dapkūnaitė
ShtetësiaBashkimi Sovjetik
Mbretëria e Bashkuar
Lituania
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti1983–present
ÇmimetNika Award - 1994, Rusi

Ingeborga Edmundovna Dapkūnaitė (e lindur më 20 janar 1963) është aktore lituaneze e teatrit dhe kinemasë,[1] e cila luan kryesisht në filma rus. Fituese e çmimit "Nika" në vitin 1994 për aktoren më të Mirë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ingeborga Dapkunaite u lind në Vilnius, RSS e Lituanisë, Bashkimin Sovjetik. Babai i saj ishte një diplomat dhe nëna e saj ishte një meteorologjiste. Për shumë vite prindërit e saj punonin në Moskë, dhe ajo i shihte ato vetëm në festa. Për të kujdeseshin gjyshërit e saj, një xhaxha dhe tezja, muzikantë në një orkestër teatri, gjatë mungesës së prindërve të saj.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka pasur një numër të roleve të vogla në disa filma kryesorë të Hollywood duke përfshirë Mission: Impossible (1996) dhe Seven Years in Tibet (1997), në këtë të fundit ajo paraqitet si gruaja e Heinrich Harrer (i luajtur nga Brad Pitt). Ajo është më shumë e njohur mirë për portretizimin e Maroussia, gruaja e Kolonel Sergei Kotov (portretizuar nga Nikita Mikhalkov) në fillin Burnt by the Sun (1994) fitues të Academy Award. Në vitin 2001 ajo ishte anëtare e jurisë në "Festivalin e 23-të Ndërkombëtar të Filmit në Moskë".[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ingeborga Dapkūnaitė ka qenë e martuar tri herë. Burri i saj i dytë ishte një regjisor britanik, me të cilin ajo e nda në vitin 2009. Dapkūnaitė është ka nënshtetësinë e Mbretërisë së Bashkuar. Burri i saj i fundit burri është një avokat dhe biznesmen rus, i cili është 12 vjet më i ri.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1984 My little wife Aukse
1985 Zodiac TV
1985 Night Whispers Inga
1986 Game chameleon Veronica
1987 The mysterious heir Asya Tikhonova
1987 The confluence of circumstances Veronica Bergs
1987 13th Apostle Mariya
1988 Autumn, Chertanovo ... Mariya Zavarzina
1988 Crossing Kama-Basia Zalevskaya
1989 Intergirl Kisulya
1989 F minor Katya
1990 Nikolai Vavilov Natalia Karlovna Lemke Mini-series
1991 Cynics Olga
1992-93 The Good Guys Sanda TV series
1993 Fatal Deception: Mrs. Lee Harvey Oswald Lubya TV
1993 The Alaska Kid Salli TV series
1994 Near Moscow Nights Katya Ismailova
1994 Burnt by the Sun Maroussia
1995 Thief Takers TV series
1996 Silent Witness Dr. Caroline Anscombe TV series
1996 On Dangerous Ground Asta TV
1996 Mission: Impossible Hannah Williams
1996 Letters from the East Marie / Mother
1997 Seven Years in Tibet Ingrid Harrer
1998 CI5: The New Professionals Elkie TV series
1999-01 Big Bad World Natalia TV series
1999 Sunburn Carolyn Kramer
2000 Moscow Masha
2000 Rostov-dad Elya TV series
2000 Shadow of the Vampire Micheline
2002 War Margaret
2002 Loneliness blood Mariya
2003 The Lost Prince Tsaritsa Alexandra Feodorovna TV
2003 Schick Asya
2003 Kiss of Life Helen
2003 Coming Up Olesya Muratseva TV series
2003 Prime Suspect 6: The Last Witness Jasmina Belkic Mini-series
2004 25 Degrees in Winter Sonia
2004-06 Bodies Katya Bredova TV series
2005 Night seller wife of the owner
2007 Hannibal Rising Mother Lecter
2007 On stage Vera
2008 Morphine Anna
2008 Novaya Zemlya Marta
2008 Wallander Baiba Liepa TV series
2009 L'affaire Farewell Natasha
2009 Merry Margo
2009 Volunteer Lena Mini-series
2009 Katya: Military history Mariya Barsukova TV series
2010 Orange juice Dasha
2010 Cadenzas Liza
2011 Heavenly court Morpheus Mini-series
2012 30 Beats The Call-Girl - Alice
2012 Branded Guru`s Associate Dubcek
2012 Heavenly court Morpheus Film
2013 Antalya
2013 Sherlock Holmes Mrs. Hudson TV series
2014 Rather "Moscow-Russia" conductor Anna
2014 Gregory R. Empress Alexandra Feodorovna TV series
2014 Heavenly Court. Continued Morpheus Mini-series
2015 Occupied Irina Sidorova TV series
2015 Men's Life in Autumn
2016 Matilda
2016 Artist Kills Self Clarissa Stearn
2017 Jeanne Jeanne

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pond, Steve (26 korrik 2010). "Taymor's 'Tempest' to Close Venice Fest". The Wrap. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2012. Marrë më 21 shtator 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "23rd Moscow International Film Festival (2001)". MIFF. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2013. Marrë më 2013-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]