Inkubatori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një inkubator modern i vezëve
Inkubatori i Reaumurit
Një kartolinë e shekullit XX që paraqet vezët dhe një çelje në një inkubator për shpezëtarinë e strucit
Një Inkubator i vogël
Vezët në inkubator

Inkubatori është një pajisje që simulon inkubacionin e vezëve të shpendëve duke i mbajtur ato të ngrohta në një interval të veçantë temperature dhe në lagështinë e saktë bashkë me një mekanizëm për t'i rrotulluar ato.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Egjiptianët kishin një metodë për të inkubuar vezët që në vitin 400 pes, duke përdorur një mekanizëm cilindrik në formë të furrës dhe që kishte një zjarr në fund. Vezët që ishin inkubuese vendoseshin në një kon të përmbysur që ishte mbuluar pjesërisht me një shtresë hiri. Vezët vendoseshin në një shportë të endur që rrinte mbi hirin. Mekanizmi kishte gjithashtu një çati që lejonte që tymi të depërtonte, por që e mbante shiun jashtë. Inkubacioni shkencor i kontrolluar kërkonte matjen e saktë dhe të përsëritshme të temperaturës, siç është termometri me bazë alkooli i propozuar nga natyralisti dhe shkencëtari francez René Antoine Ferchault de Réaumur në vitin 1730, [1] dhe shkallën e temperaturës të quajtur pas tij .

Réaumur përdori termometrin në hartimin e tij për një inkubator artificial, të paraqitur në Akademinë Franceze të Shkencave në vitin 1747, dhe botuar në vitin 1749 me titullin l'Art de faire éclore et d'élever en toute saison des oiseaux domestiques de toutes spsp., Soit par le moyen de la chaleur du fumier, soit par le moyen de celle du feu ordinaire, ose "Arti i kapjes dhe rritjes së shpendëve shtëpiake të të gjitha llojeve në të gjitha stinët, qoftë me nxehtësinë e plehut organik ose me anë të zjarrit të zakonshëm".

Lyman Byce krijoi një inkubator të llambës me qymyr në vitin 1879. [2] Makina e parë tregtare e inkubimit u bë nga Hearson në vitin 1881. [3] [4] [5]

Inkubatorët modernë nxehen nga një burim i energjisë elektrike, kontrollohen nga një termostat ndërsa disa prej tyre furnizohen nga energjia diellore për shkak të furnizimit jo të rregullt me energji elektrike. Ato mund të përdoren në një shtëpi në fermë, në një ambient të madh për pula, ose mund të vendosen në një klasë të zakonshme të mësimit dhe studimit në mënyrë që nxënësit dhe studentët të mund të vëzhgojnë vezën brenda si dhe kur të çelin. Disa inkubatorë industrialë janë mjaft të mëdhenj, me një kapacitet për të mbajtur deri në 124.416 vezë, dhe disa lloje të tjera janë aq të vegjël sa mund të mbajnë vetëm disa vezë. [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Réaumur. Règles pour construire des thermomètres dont les degrés sont comparables et qui donnent une idée d'un chaud ou d'un froid qui puissent être rapportés à des mesures connues. Mémoire de l’Académie des Sciences de Paris, 1730
  2. ^ Rude, Emelyn (2016). Tastes Like Chicken: A History of America's Favorite Bird. Wiley. ISBN 978-1-68177-163-2. Marrë më 25 gusht 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The History Of Incubation". Pleysier. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2013. Marrë më 7 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "What is an Egg Incubator". WiseGEEK. Marrë më 7 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Poultry: Reproduction & Incubation". MSU Cares. Marrë më 7 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "SmartPro Incubation". PasReform. Marrë më 12 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Inkubatori.